סנטיאגו דה קובה - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

Oriente, tierra caliente ("מזרחה, אדמה חמה") הוא הכינוי הנפוץ ביותר לעיר הקריבית החמה הזו. סנטיאגו דה קובה היא העדות החיה לכך שקובה, לפני היותה מדינה קומוניסטית, ספרדית או אמריקאית, היא קודם כל אי קריבי, המשלב מקצב אפריקאי ורגש ספרדי בתוך כור היתוך רותח. המבקרים בסנטיאגו דה קובה צועדים בין רחובות ציוריים, רוקדים לצלילי המוזיקה הטובה באי וחשים את משק כנפי ההיסטוריה על גבם. אף ביקור בקובה אינו שלם בלי העיר הזו, האחות-יריבה של הבירה הוואנה.

עידו ויסמן - מערכת אתר למטייל
תמונה ראשית עבור: סנטיאגו דה קובה - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים - תמונת קאבר

מבוא

סנטיאגו דה קובה (Santiago de cuba), בירת המחוז הנושא את שמה בחלקה הדרומי של קובה, היא העיר השנייה בחשיבותה ובגודלה במדינה (כ-450,00 תושבים), אחרי עיר הבירה הוואנה (Havana). נוסדה לראשונה ב-25 ליולי 1515, העיר הזו ידעה במהלך חייה מאורעות היסטוריים חשובים ושינויים דמוגרפיים משמעותיים. אומנם ב-1522 הוכרזה סנטיאגו כעיר הבירה הרשמית של קובה, אולם כבר ב-1589 הוחלט להעביר את מעמד עיר הבירה לאחותה הצפונית הוואנה, הכרעה אשר הותירה את השתיים ביריבות מתמדת על החשיבות התרבותית באי, שלה הדים גם בימינו.

מיקומה של העיר, על חופיה הדרומיים של קובה, העניק לה חשיבות אסטרטגית באימפריה הספרדית והיא זו אשר שימשה כנקודת יציאה נוחה עבור מסעות הכיבוש הספרדיים באיזור. במהלך המאה ה-17, עברה העיר את השינוי התרבותי הגדול ביותר שלה, כאשר אלפי עבדים הובאו לכאן מאפריקה וממדינות שונות בקריביים. האפריקאים, ביחד עם מנהגיהם, הקצב הייחודי ודתם, הסנטריה (Santería), העניקו לעיר את הגוון המיוחד שלה ואת אופייה הקריבי השונה כל כך מחלקה הצפוני של קובה. בסוף המאה ה-18, קיבלה העיר נופך נוסף למבנה הדמוגרפי שלה, כאשר מהגרים צרפתיים ובריטיים, אשר ברחו ממרד עבדים בהאיטי, הקימו את חוות הקפה הרבות הנמצאות בסביבת העיר.

סנטיאגו, אשר הגדרה בעבר על ידי קסטרו כ"מהפכנית אתמול, מכניסת אורחים היום, גיבורה תמיד", תיזכר תמיד בקרב העם הקובני גם כעיר של גבורה ומהפכות. מאורעות משמעותיים, הן במלחמת העצמאות הקובנית בסוף המאה ה-19 והן במהלך המהפכה הקובנית בסוף שנות ה-50, התרחשו בעיר הזו. בגבעת San Juan, בחלקה המזרחי של העיר, נכנעו הספרדים רשמית לכוחות האמריקאיים ב-1898, וברכס ההרים המערבי לעיר, Sierra Maestra (רכס ההרים הגבוה ביותר בקובה), התחבאו צבאות המורדים הקובניים במלחמת העצמאות וצבאות המורדים של קסטרו. בראשון לינואר 1959 הכריז קסטרו על נצחונו ועל תום המהפכה, מתוך המרפסת של בית העירייה ב-Parque Cespedes, בלב העיר.

אולם הסיבה העיקרית לגבורתה של העיר לא נעוצה דווקא בכך שהיא הייתה הקרקע לניסיונות ההפיכה, אלא בעיקר בשל פועלם של תושבי העיר, אשר לאורך המאבקים הללו הביעו בפומבי את תמיכתם במורדים ואף העניקו להם מסתור בביתם. תושבי סנטיאגו נחשבים לקובניים הפטריוטים ביותר באי והם לרוב משלבים את אהבתם למדינה גם עם הכנסת אורחים וחמימות אנושית יוצאת דופן. סנטיאגו נחשבה מאז ומתמיד ללב התרבותי של קובה. מקום היוולדו של ה"רום", בירת הקרנבל הקובני וה"טקסס" של המוזיקה הקובנית העממית. כאן נוצרו ותפתחו סגנונות הסון, הרומבה והסלסה והיכן שמיטב האמנים הקובניים התחילו את דרכם. אז סנטיאגו אמנם לא מצטלמת טוב כמו יריבתה הצפונית, הוואנה, אך היא נשמעת טוב ממנה לאין שיעור.

לישון

סנטיאגו מלאה בקאסות ומקומות לינה. אזור הלינה המרכזי והטוב ביותר הוא ברובע ההיסטורי של העיר (Casco Historico).ובייחוד כמה שיותר קרוב ל-Parque Cespede המרכזי.

Casa Nivia Melendez - הקאסה, בבעולתם של הזוג האדיב Nivia ו-Roberto, היא בין הקאסות הפופולאריות בסנטיאגו והיא מציעה שני חדרים זוגיים הכוללים שני מיטות זוגיות כל אחד, מקרר, מזגן (מעט רועש) ושירותים צמודים עם מים חמים. בין שירותי המקום: חצר אחורית יפה ומוצלת בה תאכלו את ארוחות הבוקר/ערב שלכם, שירותי כביסה והזמנת מוניות. ניביה ורוברטו, בעלי הקאסה, דוברים אנגלית ברמה בסיסית מאוד, אך בתם ביאטריס, אשר מתגוררת איתם, דוברת אנגלית שוטפת ותוכל להמליץ לכם על אתרים מעניינים בעיר ומחוצה לה. קאסה נמצאת במרכז העיר, כחמישה בלוקים צפונית לכיכר המרכזית. מחירים סבירים (25 CUC ללילה לחדר זוגי).

קצת השראה לטיולים שלך

 • כתובת: Calle General Portuondo 510
 • טלפון: 5322622893+

Casa Hostal Raul & Kathy – ממוקמת כ-60 מטר מ-Plaza de Dolores וכ-400 מטר מ-Parque Cespedes, הקאסה הזו, אשר ממוקמת במיקום אידיאלי בעיר, מציעה גם נוף מרהיב. ראול וקטי, בעלי הקאסה, מחזיקים ברשותם ארבעה חדרי שינה הכוללים כל אחד, מיטה זוגית, מקרר, מזגן, טלוויזיה ושירותים צמודים ופרטיים לכל חדר. בין שירותי המקום: ארוחות בוקר/צהריים/ערב בתשלום, שירותי כביסה, הזמנת מוניות, ארגון שיעורי ספרדית או שיעורי ריקוד, וגולת הכותרת - המרפסת החיצונית של הקאסה אשר צופה על העיר ומספקת נוף נפלא לסעודות הבוקר/הערב במקום. מחירים סבירים (25 CUC לילה לחדר זוגי).

 • כתובת: Heredia #610 1/2, e/ Marte y Paraiso
 • טלפון: 5322624472+

Casa Azul - נדיר למצוא קאסה מודרנית כל כך ובעיצוב מוקפד כל כך. הקאסה ממוקמת כשני בלוקים צפונית מ-Parque Cespedes והיא מציעה חדר זוגי אחד גדול הכולל מיטה זוגית, מזגן ושירותים צמודים. ברשות הקאסה גם גינה פנימית יפה ומרפסת הצופה אל עבר המפרץ של סנטיאגו. בעלת הבית ובתה דוברות אנגלית והן יוכלו לארגן עבורכם סיורים מודרכים בעיר, כביסה וארוחות בוקר/ערב בתשלום נוסף. מחירים מעט יקרים (כ25-30 CUC ללילה לחדר).

 • כתובת: Calle Jaguey 121, Entre Padre Pico y Escudero
 • טלפון: 5322620319+

Rita Guerra Bertolez and Reynaldo Gascón Mirabent - קאסה נחמדה ומומלצת מאוד. הקאסה נמצאת במרכז העיר העתיקה, כארבעה בלוקים מ-Plaza de Dolores, והיא מציעה חדר זוגי אחד הכולל מיטה זוגית ומיטת יחיד עם מזגן, מקרר ושירותים צמודים. ריטה ובעלה ריינאלדו, הם בעלי המקום והם דוברים אנגלית ברמה בסיסית. מחירים זולים (כ-15 CUC לילה לחדר).

 • כתובת: Calle padre Quiroga (clarin) no 157A. entre Rey Pelayo y sta. Lucia
 • טלפון: 5322624859+

Villa María del Carmen - קאסה גדולה ומומלצת המכילה ארבעה חדרים זוגיים הכוללים כל אחד שתי מיטות זוגיות, מזגן, מקרר, טלוויזיה ושירותים פרטיים צמודים. החלק הטוב בקאסה היא הגינה החיצונית, הכוללת צמחייה עשירה, בריכת נוי קטנה ואזור ישיבה מוצל. תוכלו לסעוד ארוחות בוקר/צהריים/ערב בתשלום נוסף ובעלי הבית דוברי אנגלית ויוכלו לארגן עבורכם שיעורי ספרדית, שיעורי ריקוד וסיורים מודרכים בסביבה. מחירים זולים (כ-20 CUC ללילה לחדר).

 • כתובת: Calle Trinidad (General Portuondo) no 667 e/ Calvario (Porfilio Valiente) y Moncada
 • טלפון: 5322658240+

לאכול

המסעדות השונות בסנטיאגו מנוהלות ברובן בניהול ממשלתי ועל כן לרוב הן אינן מציעות מגוון מיוחד או מנות ששוות אזכור. לרוב תוכלו למצוא מנות טעימות ומשביעות יותר בקאסות בהן תלונו (אם כי לרוב אלו יהיו מעט יקרות יותר). בחלק ההיסטורי של העיר, ובעיקר מסביב ל-Plaza de Dolores, תוכלו למצוא מסעדות רבות בניהול ממשלתי, המציעות מנות בסיסיות למדי בשני תפריטים שונים - האחד לתיירים במחירים גבוהים למדי והשני למקומיים במחירים זולים יותר, באופן משמעותי. כך שעם קצת כישורים בסיסיים בספרדית ועם מעט כסף קובני (CUP) תוכלו לחסוך לא מעט כסף.

El Barracón - אם תלכו למסעדה אחת בסנטיאגו, לכו לזו. ממוקמת בתוך מה ששימש כשוק עבדים במאה ה-19, המסעדה הזו מציעה לסועדיה מנות טעימות במחירים סבירים, רמת שירות גבוהה ותפאורה אפרו-קובנית מגוונת של תקופת העבדים בקובה. נסו את "קציצת" הבננה במילוי של צ'וריסו או גבינה ((tostones או את מנות הכבש המצוינות, בניהן מנת ה- Carne pa' Chango- נזיד כבש. חלק גדול מהמנות המופיעות בתפריט לעיתים קרובות אינן זמינות- שאלו את המלצר שלכם אילו מנות לא ניתנות להכנה. המחירים סבירים-זולים.

 • כתובת: Avenida Victoriano Garzon, zwischen Paseo de Marti und Calle 1ra
 • טלפון: 5322661877+

La Taberna de Dolores - מסעדה קובנית אותנטית, החביבה בעיקר על הקהל המקומי ועל תרמילאים המחפשים מקום זול יחסית בלב העיר. ממוקמת בתוך בית קולוניאלי עתיק, בסמוך ל-Plaza de Dolores, המסעדה הזו מציעה מגוון מנות קובניות בסיסיות בשילוב עם בירה מהחבית. כמעט מדי ערב נערכות כאן הופעות חיות. פתוח מדי יום, מ-10:00 עד 00:00.

 • כתובת: Calle Aguilera 468
 • טלפון: 5322623913+

ZunZún - בתוך בית יפיפה מ-1940 בשכונת Vista Alegre, נמצאת לה המסעדה המהוקצעת הזו המעוצבת ברצפת שיש, רהיטים עתיקים ושולחנות עטופים במפות לבנות עם זוג נרות במרכזן - בהחלט מראה נדיר בחוויה הקולינרית הקובנית. המסעדה מתמחה בעיקר במאכלי ים ובניהם מומלצות המנה המעורבת של צדפות ודגים על הגריל, מדליוני לובסטר ושרימפס. גם חובבי הבקר יוכלו למצוא פה את מבוקשם ובתוכן את המנה המומלצת - פילה בקר ביין אדום. תוכלו לסעוד הן ברחבה החיצונית והן באחד מארבעת החדרים הפרטיים המאפשרים סעודה אינטימית יותר. מחירים מעט יקרים, אם כי סבירים ביחס לאיכות המנות ולרמת השירות הגבוהה (כ7-20 CUC למנה). פתוח בכל ימות השבוע מ-12:00 עד 22:00.

 • כתובת: Av. Manduley 159
 • טלפון: 532264-1369+

La Isabelica - מסעדה מעט יוקרתית הממוקמת בתוך מלון Melia Santiago במרכז העיר, אשר נקראה ועוצבה בהשראת בית האבן וחוות הקפה הצרפתית La Isabelica, הנמצאת מזרחית לעיר (ראו "אטרקציות קרובות").המסעדה מציעה מגוון מנות בינלאומיות אך היא מושפעת בעיקר מהמטבח הצרפתי. מנות הדגל של המסעדה הן חזה העוף ברוטב קארי עם לבבות דקל ואננס וחזה אווז צלוי עם פפאיה מקורמלת. ארוחה במסעדה מקנה כרטיס כניסה חופשי למופע הקברט שמתרחש במלון. מחירים יקרים (12-20 CUC למנה). המסעדה פתוחה שבעה ימים בשבוע ב-19:00-23:00.

 • כתובת: Hotel Meliá Santiago de Cuba, Ave. De las Américas y M
 • טלפון: 5322687040+

Santiago 1900 - בתוך אחוזה עתיקה, אשר הייתה שייכת בעברה למשפחת בקרדי (Bacardi – יצרני הרום המפורסמים), נמצאת לה המסעדה הפופולארית הזו. למרות שהמנות המוצעות מסתכמות במרכיבים קובניים בסיסיים, תפאורת המסעדה מפצה על כך עם חדר אוכל מרהיב, רהיטים עתיקים וחצר אחורית יפה. מקום נחמד גם לארוחה קלה או למשקה במהלך היום. מחירים סבירים. שימו לב שקוד הלבוש מוקפד- אין כניסה בגופיות או בכפכפים.

 • כתובת: Calle Bartolomé Masó (San Basilio) 354, e/Calle Pío Rosado/Comisaria y Calle Hartman/San Félix, Centro Histórico
 • טלפון: 5322623507+

Restaurante Aurora - מסעדה קובנית משפחתית, אשר זכתה להמלצות ממבקרים רבים. המסעדה מציעה מספר מנות קובניות ובינלאומיות מגוונות. מחירים זולים, שירות משפחתי חמים.
כתובת: General Portuondo # E/ General Moncada y Calvario

מה לעשות בלילה

הלילה בסנטיאגו מלווה בפסקול תמידי של מוזיקה קובנית-אפריקאית ולמעשה מועדוני ההופעות החיות בעיר, אשר נחשבים לאחד מסימני ההיכר הבולטים של סנטיאגו, הם אלו שהקנו לעיר את מעמדה כבירת המוזיקה הקובנית הבלתי מעורערת. אל תעזבו את סנטיאגו מבלי לשמוע הופעה חיה.

פאבים ומועדונים:
Hotel Casa Granda - בקומה העליונה של המלון הוותיק הזה, אשר נמצא בפאה המזרחית של Parque Cespedes, נמצא הבר הזה , עם אחד הנופים המרהיבים ביותר על סנטיאגו וההרים המקיפים אותה. הבר, בעל עיצוב של גן פנימי, מציג מספר משקאות ומנות בסיסיות (אם כי יקרות) וכמעט מדי ערב הוא מלא בתיירים אשר מגיעים למקום בכדי לצפות בהופעות חיות משתנות. דמי כניסה להופעה הם כעשרה CUC. קחו בחשבון שבסך-הכל זהו תיירותי מאוד ובעיר יש חלופות טובות יותר להופעות חיות.

 • כתובת: Calle Heredia 201, Parque Céspedes, Centro Histórico
 • טלפון: 53226686600+
 • אתר אינטרנט: www.hotelcasagranda.com

Pico Real - בר בקומה העליונה של המלון המרשים Meliá Santiago Hotel אשר מציע נוף מרהיב על העיר. הופעות חיות בעיקר בסופ"ש.
כתובת: Ave. de las Américas esq. M

Club el Iris - סנטיאגו היא לא רק מוזיקה והופעות חיות והמועדון הזה הוא אחד הנציגים הבולטים והפופולאריים ביותר של מבחר מועדוני הריקודים הצעירים של העיר. מוזיקה לטינית, סלסלה, היפ-הופ ולהיטים עכשוויים. קהל צעיר. פתוח בשישי ושבת בלבד מ-22:00 ועד השעות הקטנות. כניסה כשני CUC (הכניסה כוללת גם משקה חינם).

 • כתובת: Calle Aguilera #617, בסמוך לPlaza de Marte.
 • טלפון: 5322654910+

מוזיקה חיה:
Casa de la Trova - כפי הנראה מועדון ההופעות החיות, המפורסם והחשוב ביותר בעיר שנוסד ב-1968 כמרכז תרבותי אשר שימש כמקום הופעות מאורגן לנגנים ולזמרים העצמאיים שהופיעו ברחובות ובמקומות מזדמנים. מאז ועד היום, מיטב האמנים הקובניים הופיעו פה ושמו של המקום יצא למרחקים כמקום היוולדו של הטרובה (Trova) הקובני ושל סגנונות המוזיקה האפרו-קובניים ובניהם סון ורומבה. המועדון נמצא בקומה השנייה של בית קולוניאלי עתיק בסמוך ל-Parque Cespedes, והוא כולל אזור ישיבה וריקודים מאורך, אשר בחלקו האחד נמצאת הבמה ובחלקו השני נמצא הבר. במקביל לאזור הישיבה נמצאת המרפסת החיצונית המשקיפה אל עבר הרחוב, אשר מקפיד להיות הומה גם בשעות הקטנות של הלילה. שימו לב שמכיוון שבמת ההופעות נמצאת בקומה השנייה, לא תוכלו לראות אותה מהרחוב, ואילו המוזיקה המושמעת בקולי קולות מהמרפסת היא ברוב המקרים אינה מוזיקה חיה אלא מוזיקת רקע מוקלטת מראש. הקפידו לשאול בכניסה האם ישנה הופעה חיה באותו הרגע (לעיתים הלהקות לוקחות מנוחות ארוכות בין השירים, של שעה ויותר).
רבים מהוותיקים של העיר מעידים כי המועדון איבד מאופיו האותנטי והוא כיום לוקה במסחור יתר, אולם הלהקות המופיעות פה מפצות על כך בכישוריהן המוזיקליים, והמקומיים, אשר מגיעים לכאן בכדי לרקוד, מפצים על כך ביכולות הריקוד שלהם. המקום פתוח מדי יום, מ-10:00 ועד השעות הקטנות של הלילה. במהלך היום מתקיימות כאן גם הופעות ביום (לרוב אחת ב-10:00 ושנייה סביב 15:00) אולם המופע המרכזי מתרחש מדי יום בשעה 22:00. דמי כניסה כחמישה CUC.

 • כתובת: Calle Heredia 208, Centro Histórico
 • טלפון: 5322652689+

Casa de las Tradiciones - קטן, צפוף ואותנטי בהרבה מה-Casa de la Trova, מועדון ההופעות הזה הוא הלב הפועם של סצנת המוזיקה החיה בסנטיאגו. הבר הזה, אשר נקרא גם בפי המקומיים “La Casona” ונמצא בשכונת Tivoli המרוחקת, שימש במשך עשרות שנים כמקום מופען של להקות קובניות מפורסמות ובניהן גם הלהקה המפורסמת מכולם,Buena Vista social club, אשר הופיעה כאן גם בסרטם התיעודי אשר הקנה להם את תהילתם העולמית. עם בר קטן (אשר מגיש מוחיטו, רום ומשקאות קלים), אזור ישיבה, רחבת ריקודים קטנה וקירות עץ המעוטרים באלפי תמונות וציורים של להקות וזמרים שונים, המועדון הזה הוא הכתובת שלכם לבילוי תוסס וצפוף של מוזיקה אפרו-קובנית וריקודי סלסה סוערים (גם אם תנסו להתחמק מהריקודים, אחד המקומיים/ות כבר ייקח אתכם תחת חסותו). כניסה כאחד CUC.

 • כתובת: Rabi #154
 • טלפון: 5322653892+

Tropicana Santiago - מופע הקברט הזה, אשר נקרא תחת אותו השם של המופע המקורי והמפורסם מהוואנה, הוא קריאת התיגר התרבותית של תושבי סנטיאגו על בירת התרבות של קובה כיוון שהוא מציע מופע מרהיב בחצי המחיר מזה שמתרחש בבירה. פרט למחיר, המופע כאן, הנקרא Viaje al Caribe"" ("מסע אל הקאריביים"), הוא מעט שונה מזה שמתרחש בהוואנה ומתמקד בעיקר בסיפורה הקאריבי המיוחד של העיר. המופע מתרחש בתיאטרון גדול, אשר נמצא כשלושה קילומטר צפון-מזרחית לעיר והוא כולל ריקודים ססגוניים של גברים ונשים בלבוש מינימלי, מוזיקה אפריקאית מסורתית ותפאורה צבעונית מתחלפת. ההופעות מתרחשות כאן מרביעי עד שבת (המופע בשבת הוא המרהיב ביותר). ההופעה מתחילה בשעה 22:00 ובסיומה נערכת מסיבה לטינית, במועדון השייך למתחם, עד השעה 3:00 (מקומיים רבים פוקדים את המועדון הזה, בעיקר בסופי השבוע, בלי קשר להופעה המוקדמת).
סוכנויות הנסיעות מציעות חבילות למופע הכוללות כרטיס כניסה, תחבורה הלוך ושוב בשילוב עם ארוחת ערב ומשקה ב-35 CUC. ההגעה העצמאית למופע עלולה להיות מעט יקרה יותר מכיוון שהכניסה העצמאית להופעה (הכוללת גם ארוחת ערב ומשקה) עולה כ-20 CUC ומונית לכל כיוון תעלה לכם כעשרה CUC. מצד שני, אם תגיעו עצמאית תוכלו להישאר זמן רב יותר במועדון, רק תאמו מראש עם הנהג המונית שלכם באיזו שעה עליו לאסוף אתכם.

 • כתובת: Circunvalación, 4 km/2 mi north of Hotel Meliá
 • טלפון: 5322643036+

Casa de la Música - בדומה לאחיו בכל רחבי האי, גם המועדון הזה ידוע בהופעותיו החיות של מיטב האמנים הקובניים. הוא מעט פחות פופולארי ומומלץ מ-Casa de la Trova ו-Casa de las Tradiciones, אך עם מבחר מרשים של להקות קובניות עכשוויות טובות, המועדון הזה הוא אפשרות טובה לבילוי לילי בעיר. ההופעה המרכזית מתחילה בשעה 22:00 ונמשכת עד השעות הקטנות. בימי שני עד שישי המקום נפתח ב-10:00 והופעת הצהריים נערכת סביב השעה 12:00. אילו בימי שבת וראשון המקום נפתח ב-15:00 וההופעה החיה המוקדמת נערכת בשעה 16:00. כניסה כאחד CUC.
כתובת: Corona #564 entre Aguilera y Enramada

מעט מהווי המקום תוכלו לספוג בסרטון הזה:

Patio los Dos Abuelos - רק על פי שמו של המועדון הזה, "חצר הסבים", ניתן להסיק כי הוא מכוון לקהל הוותיק של העיר והוא מציע הופעות בולרו (Bolero) וסון (Son) מסורתיות, ערבי שירה ושאר אירועים מגוונים באווירה רגועה בהרבה משאר מועדוני המוזיקה בעיר. פתוח מדי יום מ-10:00 עד 02:00 והמופע המרכזי חל ב-22:00. דמי כניסה כשני CUC.

 • כתובת: Francisco Perez Cardbo #5, מול כיכר Plaza de Marte.
 • טלפון: 5322623302+

Club 300 - להקות ג'אז מהשורה הראשונה בקובה, מופיעות פה כמעט מדי ערב החל מ-22:00 ועד 3:00. כניסה כ-2-3 CUC.

 • כתובת: Aguilera #302 entre San Pedro y San Félix
 • טלפון: 5322653532+

Café Cantante – המועדון הזה, שנמצא בתוך תיאטרון הרדיה (Teatro Heredia) הסמוך לכיכר המהפכה, מציע הופעות חיות של להקות קובניות מלוות בתזמורות גדולות. הקהל הקובני במקום לוקח חלק פעיל בהופעה, בין אם בשירה משותפת עם הזמרים ובין עם בריקודים ספונטניים על במת הלהקה. דמי כניסה כחמש CUC. פתוח בסופי השבוע בלבד (משישי עד ראשון), הופעת יום ב-14:00 והופעה מרכזית מ-21:00 עד השעות הקטנות.

 • כתובת: Avenida de las Americas, esquina Avenida de los Delfines
 • טלפון: 5322643178+

Patio de Artex - שייך לארגון הממשלתי Artex, המקדם את התרבות הקובנית ברחבי המדינה, המועדון הזה הינו אחד ממקומות המפגש הפופולאריים ביותר בעיר עבור המקומיים, אשר מגיעים לכאן בכדי לשתות, לצחוק ולרקוד לצלילי הלהקות שמופיעות כאן. הופעת צהריים מדי יום ב-16:00 והופעה מרכזית ב-21:00. כניסה בשני CUC.

 • כתובת: Calle Heredia nº 304 entre Carnicería y Calvario
 • טלפון: 5322654814+

אטרקציות בעיר

Parque Cespedes - לב ליבו של האזור ההיסטורי של העיר (Casco Historico) ומקום מוצאם של רחובותיה המרושתים של העיר מתחילים כולם כאן, בפארק סספדס. הפארק הוא למעשה כיכר, אשר נוסדה ב-1514 תחת השם Plaza de Armes. במרכז הכיכר ניצב פסלו של הגיבור הלאומי Carlos Manuel de Cespedes, בעל אחוזה קובני שהחל את המרד העממי מול השלטון הספרדי ב-1868, מרד אשר הוביל לבסוף לעצמאותה של קובה כולה. מסביב לכיכר עצמה נמצאים חלק מהאתרים המשמעותיים ביותר בציר ההיסטורי של העיר. כבר במפגש ראשוני עם הכיכר תוכלו להבחין שהיא עומדת בייעודה המקורי, כמקום מפגש הומה לכלל תושבי העיר, ביום ובלילה. נגני רחוב משמיעים את יצירותיהם מתחת לצל הבתים המקיפים את הכיכר, זקנות יושבות ומרכלות על אחד הספסלים בכיכר, ונהגי מוניות, מדריכי טיולים עצמאיים ורוכלים פשוטים מנסים את מזלם על שטפי התיירים שפוקדים את המקום.
מסביב לכיכר תוכלו למצוא את האתרים הבאים:

הקתדרלה העירונית (Catedral de Nuestra Senora de la Asuncion) - עם שני מגדליה הגבוהים והחזית המרשימה שלה, הקתדרלה של סנטיאגו, אשר שוכנת בחלקו הדרומי של Parque Cespedes, היא אחד האתרים הבולטים בנוף האורבני של העיר. היא נבנתה לראשונה ב-1520, אולם מאז עברה תחת שיפוצים ושינויים רבים עקב התקפות פיראטים, רעידות אדמה ושיפוצים מתוכננים מראש. השיפוץ המשמעותי האחרון, אשר העניק לקתדרלה את מראה הנוכחי, נערך ב-1922. פנים הקתדרלה יפה לא פחות מחלקה החיצוני. קישוטי התקרה והקירות שוחזרו וצבעם נשאר עז כשהיה בעבר, עבודות קודש ופסלים שונים מהנצרות מעטרים את צדדיה של הכנסייה וכיסאות המקלה, העשויים מעץ, נשמרו בצורה יפה. מוזיאון קטן ומאכזב בן שני חדרים, נמצא משמאל לכניסה הראשית לקתדרלה ובתוכו מוצגים מספר פריטי אומנות היסטוריים (בניהם גם מה שנחשב כציור העתיק ביותר בקובה - Ecce homo). הקתדרלה פתוחה לקהל בימי שלישי עד שבת מ-8:00-12:00 ומ-17:00-19:30 ובראשון מ-8:00-11:00 ומ-17:00-18:30. הכניסה חופשית.

בניין העירייה (Ayuntamiento) – ממול הקתדרלה, בצדו הצפוני של הכיכר, שוכן לו אחד המבנים המזוהים ביותר עם המהפכה הקובנית. הבית הלבן עם שלושת המרפסות הסימטריות ועמודיהם הכחולים בחזית, הוקם לראשונה ב-1950 כבית המושל של סנטיאגו, על בסיס תוכניות ישנות של אדריכל אינדיאני מקומי מאמצע ה-18. האירוע המזוהה ביותר עם המבנה הוא נאום ניצחון המהפכה של פידל קסטרו, אשר אותו נשא מהמרפסת המרכזית במבנה בשני לינואר 1959. מול הבניין ניצב לו שלט אדום-שחור גדול עם הכיתוב "M 26-7", אשר מסמל את תנועת המהפכה של קסטרו, "תנועת ה-26 ליולי" (Movimiento 26 de Julio). כיום משמש הבניין למקום מפגשם של מועצת העירייה והכניסה אליו אסורה.

ביתו של דייגו וולזקז (Casa de Diego Velázquez) - דייגו וולזקז, המושל הספרדי הראשון של קובה ומי שהקים את סנטיאגו ועוד ערים קובניות גדולות נוספות, הקים כאן את ביתו, בעל שני המרפסות הבולטות בצבע שחור, ב-1516 (הבית נחשב לעתיק ביותר בקובה ולאחד העתיקים ביותר באמריקה כולה). הבית, אשר נמצא בפאה המערבית של Parque Cespedes, מכיל שתי קומות כשההערכות הן כי הקומה הראשונה שימשה כמרכז מסחר ומקום הסתר של חלק מהזהב שנמצא בקובה ובאמריקה, ואילו הקומה השנייה שמשה כביתו הפרטי של וולזקז. המבנה, אשר עבר שיפוץ מאסיבי ב-1960, משמש כיום כ'מוזיאון לאווירה ההיסטורית של קובה' (Museo de Ambiente Histórico Cubano) והוא מציג רהיטים ועבודות אומנות שונות מהמאות ה-16-19. המוזיאון והבית פתוחים משני עד חמישי מ-9:00-13:00 ומ-14:00 עד 16:45, בשישי מ-14:00 -16:45 ובשבת וראשון מ-9:00-21:00. דמי הכניסה לבית ולמוזיאון כשני CUC. הקדישו כשעה לביקור.

 • כתובת: Calle Félix Peña (Santo Tomás) 612
 • טלפון: 5322652652+

Hotel Casa Grande – המלון, אשר נמצא בחלקו הדרום-מזרחי של Parque Cespedes, נפתח לראשונה ב-1914, כבית המלון הגדול והראשון בסנטיאגו. עד פרוץ המהפכה שימש המלון, בן ארבעת הקומות, כמקום משכנם של הסלבריטאים והגנגסטרים האמריקאים שפקדו תכופות את קובה. הבר בקומה העליונה של המלון מציע את אחד הנופים המרהיבים ביותר על העיר ועל הנמל הצפוף שלה.

Plaza de la Revolucion - כיכר המהפכה בסנטיאגו אמנם מעט פחות מרשימה מזו המקבילה לה בהוואנה, אולם היא עוצמתית בפני עצמה. אל מול הכיכר הענקית הזו (53,000 מטר רבוע), מצדה השני של Avenida de Los Defiles, ניצב לו פסלו העצום של Antonio Maceo, כאשר הוא רוכב על סוס ומסמן ללוחמיו להסתער איתו קדימה (Maceo שימש כסגן מפקד צבאות המורדים במלחמה נגד הספרדים בסוף המאה ה-19). מאחורי דמותו של מסיאו ניצבים להם כ-23 עמודי מתכת המסמלים את תקיפותם של צבא המורדים כנגד השלטון הספרדי הזר. מתחת לפסל נמצא מוזיאון קטן ודי מאכזב, אשר מציג את חייו ופועלו של Maceo. המוזיאון פתוח משלישי עד שבת, מ-9:00-16:00 ובראשון מ9:00-13:00. שני סגור. כניסה כאחד CUC.

 • כתובת: Av. de las Américas, at Los Desfiles and Carretera Central
 • טלפון: 5322643053+

Plaza de Dolores - כארבעה בלוקים מזרחית ל-Parque Cespedes שוכנת לה הכיכר המוארכת הזו, מלאת ההמולה, שבה הרוכלים והמקומיים מבלים את יומם במנוחה חסרת תכלית על אחד הספסלים מתחת לצל העצים. הכיכר, אשר שמשה בעבר כמקום מושבו של השוק העירוני, קיבלה את שמה מהכנסייה (Iglesia de Nuestra Señora de los Dolores) אשר שכנה בפינתה המזרחית ובעקבות שריפה שפרצה במקום ב-1970, הומרה לאולם מופעים. כיום הכיכר מוקפת בעשרות בתי קפה, מסעדות והיא משמשת כמקום מפגש פופולארי בקרב הצעירים בעיר ובעיקר בקרב בני הקהילה הגאה.
כתובת: Plaza de Dolores, Calle Francisco Vicente Aguilera y Calle Calvario

Plaza de Marte - כשלושה בלוקים מזרחית ל-Plaza de Dolores, שוכנת הכיכר הזו המשמשת כשער הכניסה לחלק העתיק של העיר. הכיכר קיבלה את שמה מהבסיס הספרדי אשר שימש לאימונים אורבניים והוצב כאן במאה ה-18 (Campo de Marte) ואילו במאה ה-19 שימשה הכיכר את הצבא הספרדי כמקום פומבי להוצאה להורג של אסירים פוליטיים ומתנגדי שלטון. בלב הכיכר שוכן לו עמוד לבן גבוה ובקצהו מעין כובע האדום, הנקרא Colum de Los Veteranos והוא על פי יוצרו מסמל את ריבונותה, עצמאותה ואחדותה של קובה. כיום מסביב לכיכר תוכלו למצוא מספר בתי קפה, מועדונים, סופרמרקטים ואף את מוזיאון Museo Tomas Romay אשר מכיל מיצגים מההיסטוריה הטבעית של האי.

מוזיאון בקרדי (Museo Bacardí) – המוזיאון העתיק ביותר בקובה נוסד ב-1899 בידי Emilio Bacardi Moreau, מי ששימש כראש העיר של סנטיאגו באותם שנים והקים, יחד עם משפחתו, את המפעל המפורסם לייצור רום. המשפחה היגרה ביחד עם עובדיה ומפעליה לפורטו ריקו מעט לאחר המהפכה ומאז הפכה את מוצרה למותג בינלאומי מוכר לכל. למרות מפעל חייו המפורסם של בקרדי, המוזיאון אינו מציג פריטים הקשורים למוצר המשפחתי אולם הוא מציג מספר רב של מיצגים מגוונים ומעניינים לא פחות. בקומת המרתף של המוזיאון, אליה נכנסים מדלת צדדית ישירות מרחוב Aguilera, מוצגים פריטים ביזאריים ומרתקים כמו מומיה מצרית שהוברחה לכאן ב-1913 (היחידה בקובה), מספר מומיות נוספות של אינדיאנים מרחבי היבשת הלטינית וראש מכווץ ומעוטר בקישוטים. בקומה הראשונה תוכלו למצוא פריטים רבים וחושבים ממאורעות שונים בהיסטוריה הקובנית, נשקים עתיקים, מסמכים ופריטים אישיים של חלק מהמצביאים הגדולים של קובה ואף מספר מיצגים קשים לצפייה מתקופת העבדים (מהפאה הדרומית של הקומה הראשונה ישנה יציאה לרחוב קולוניאלי מלאכותי, שווה להציץ). בקומה השנייה מוצגים ציורים ופרטי אומנות קובניים מהמאה ה-19 ומתחילת המאה ה-20. כמו כן מוצגים גם מספר פריטים של אומנות עכשווית כאשר הבולט שניהם הוא פסלו הגדול של צ'ה גווארה. המוזיאון פתוח ביום שני (14:00-20:00), שלישי עד שבת (10:00-20:00) ובראשון (10:00 -17:00). כניסה כשני CUC. כלל המיצגים מוצגים בספרדית אולם ניתן לצאת לסיור מודרך באנגלית, בחינם. מוזיאון שונה ומיוחד- מומלץ בחום.

 • כתובת: Calle Pío Rosado (Comisaria) y Calle Aguilera
 • טלפון: 5322628402+

צריפי מונקדה (Cuartel Moncada) - צריפי מונקדה שימשו בשנות ה-30-50 של המאה ה-20 כמחנה צבאי ראשי, בין היתר גם של הדיקטטור בטיסטה. ב-26 ביולי, 1953, בפעולה מחתרתית מתוכננת, ניסה קסטרו להשתלט על המחנה ביחד עם אחיו ומורדים נוספים. הניסיון אמנם נכשל וקסטרו נשלח לתקופת מאסר באי Isla de la Juventud, אולם ניסיון המרד הזה זכה לתגובות אוהדות באזורים רבים בקובה וכאשר קסטרו החל את ניסיונו השני בהפלת משטרו של בטיסטה ב-1956, הוא קיבל תמיכה רבה יותר מהעם, אשר עזרה לו לבסוף לבצע את המהפכה. לאחר המהפכה הפך המקום לבית ספר יסודי וב-1967 הוקם כאן מוזיאון (Museo de 26 de Julio), בסמוך לשער שלוש, אשר מציג בצורה מרשימה למדי את תכנון המתקפה של קסטרו ומורדיו, מהלך ההתקפה ותוצאותיה. את הקירות החיצוניים של המוזיאון מעטרים חורים המסמנים את הקליעים שנורו כאן במהלך המתקפה (החורים מהמתקפה המקורית כוסו ותוקנו בידי חייליו של בטיסטה, אולם קסטרו הורה למייסד המוזיאון לסמן את החורים שוב באופן מלאכותי). כמו כן, מוצגים כאן גם תמונותיהם ופרטיהם של 61 המורדים הקובניים שנפלו במתקפה. מוזיאון מעניין, בעיקר לחובבי הטקטיקה הצבאית.

 • שעות פתיחה: משלישי עד שבת מ-9:30-17:15 ובראשון מ-9:00-14:30. דמי כניסה כשני CUC.
 • כתובת: Av. General Portuondo y Av. Moncada
 • טלפון: 5326621157+

בכדי לקרוא עוד על החלק החשוב הזה בהיסטוריה הקובנית ראו: en.wikipedia.org/wiki

Cementerio Santa Ifigenia - בקצה המערבי של העיר, שוכן לו בית הקברות המרשים הזה, אשר נבנה ב-1868 בכדי להעניק מקום קבורה ראוי, הן לאלפי החיילים הקובניים שנהרגו במהלך המאבק לעצמאות הקובנית והן למתים הרבים שנפטרו כתוצאה ממגפת הקדחת הצהובה שפרצה באותן שנים. בית הקברות, בעל מצבות השיש המפוארות ובתי הקבורה (מאוזוליאום) העצומים, מכיל מעל ל-8,000 קברים ובניהם גם קברים של דמויות מפורסמות וחשובות בהיסטוריה הקובנית, אולם ללא ספק הקבר החשוב והמרשים ביותר בבית הקברות הוא זה של המשורר חוזה מרטי (Jose Marti), האישיות הציבורית החשובה ביותר המזוהה עם המאבק הקובני לעצמאות. קברו של מרטי נמצא במרכזו של צריח גדול בעל מבואה פנימית מעוגלת, המאפשרת למבקרים לצפות בקבר מלמעלה. אפרו, אשר טמון בתוך ארון קבורה העטוף בדגל קובה, נמצא במרכז הצריח ומונח על גבי רצפת שיש המכילה פיסות אדמה שנאספו מכלל המדינות הלטיניות. ארון הקבורה נמצא במרכז הצריח בעל הפתח העילי, כך שהוא מקבל אור ישיר מפני שמרטי עצמו הצהיר פעם שהוא היה רוצה למות "לא כבוגד בחושך, אלא עם פניו כלפי השמש". קברו של מרטי זוכה לשמירה צמודה 24 שעות ביממה בידי שני חיילים הניצבים בפתח בית הקבורה הזה (מדי חצי שעה מתקיים במקום טקס קצר ומעניין של החלפת השומרים). בין המפורסמים הנוספים הקבורים בבית הקברות תוכלו למצוא גם את קברו של Emilio Bacardi (מייסד המפעל המפורסם לייצור הרום), קברו של Carlos Manuel de Cespedes (מצביא לאומי חשוב) ואת קברו של הזמר הקובני המפורסם Compay Segundo (אחד הסולנים בלהקה הידועה Buena Vista Social Club) אשר הצטרף רק לאחרונה (2003). אמנם בית הקברות הזה מעט פחות גדול מזה המקביל לו בהוואנה, אך הוא מיוחד ויפה לא פחות. דמי הכניסה כאחד CUC .

 • שעות פתיחה: מדי יום מ-8:00 עד 18:00.
 • כתובת: Avenida Capitán Raúl Perozo

Museo del Carnaval – הקרנבל בסנטיאגו הוא כפי הנראה אחד המאורעות החשובים והשמחים ביותר בקובה (ראו פרטים תחת "אירועים ומועדים- הקרנבל של סנטיאגו"). מוזיאון הקרנבל, הממוקם באחד הבתים הישנים ביותר ברחוב Heredia, מציג את תולדותיו החל מהתיעוד הראשון המוכר של הפסטיבל (1669) ועד לימינו אנו. המוזיאון מציג תמונות ישנות בשחור לבן מתחילת המאה ה-20, כלי הקשה העשויים מעץ ומחלקי רכב ישנים, ותצוגה של מגוון תחפושות ישנות אשר שימשו את משתתפי הפסטיבל לאורך הזמנים. החדר האחרון במוזיאון מציג את הזוכים האחרונים בתחרות התחפושות של הקרנבל. אירועי ריקוד ומוזיקה חיה מתרחשים מדי יום (שלישי-שבת) ב-16:00. הקדישו למוזיאון חצי שעה לכל היותר. דמי כניסה כאחד CUC וצילום תמונות תמורת CUC נוסף. הדרכה (באנגלית) תעלה CUC אחד.

 • שעות פתיחה: המוזיאון פתוח משלישי עד ראשון מ-9:00-17:00.
 • כתובת: Calle Heredia 303
 • טלפון: 5322626955+

שכונת טיבולי (El Tivolí) - השכונה הזו, הממוקמת דרום מזרחית ל-Paeque Cespedes, נחשבה בעברה לאחת השוכנות האופנתיות ביותר בסנטיאגו, אולם גם השנים עשו את שלהם וכיום היא נראית מוזנחת למדי. יחד עם זאת, השכונה, על שלל רחבותיה התלולים ובתי העץ המתפוררים שלה, הצליחה לשמור על אופייה הייחודי ושיטוט יומי קצר בה הוא הזדמנות נהדרת לפגוש בדמויות קובניות ציוריות ולספוג מעט מהאופי הקאריבי הניחוח של העיר. בתוך השכונה ישנם מספר אתרים מעניינים וביניהם המדרגות המפורסמות Padre Rico, אשר נקראות על שמו של כומר מקומי שעזר רבות לעניי העיר והובילו את מורדיו של קסטרו לאחת המתקפות הראשונות שלהם על בניין המשטרה במעלה הגבעה, אשר משמש כיום כמוזיאון למאבק המחתרתי.

המוזיאון למאבק המחתרתי (Museo de la Lucha Clandestina) – ב-30 לנובמבר 1956 הותקף המבנה הזה, אשר שימש בזמנו כתחנת משטרה תחת שלטונו בטיסטה, על ידי פרנק פאיס (Frank Pais), מורד בכיר בתנועת ה-26 de Julio, ביחד עם אחיו חוזה ועוד קבוצת מורדים נוספים. במהלך ההתקפה נהרגו פרנק ואחיו ואלפי המקומיים שהגיעו להלוויותיהם היו אלו שסימנו את תחילתה של התמיכה האדירה של המקומיים במאבק המורדים. המוזיאון, הממוקם במעלה גבעת Loma del Intendente, מציג את מהלך המתקפה וכן אלמנטים נוספים מההפיכה הקובנית. המוזיאון מעניין למדי, אולם גם אם שבעתם מסיפורי המהפכה, הנוף הנשקף מהמוזיאון אל עבר המפרץ של סנטיאגו שווה לבדו את הביקור.

 • שעות פתיחה: משלישי עד שבת מ-9:00-17:00 ובראשון מ-9:00-12:00.
 • כתובת: Calle General Jesús Rabí 1
 • טלפון: 5322624689+

Balcón de Velázquez - "המרפסת של וולזקז", הנקראת על שמו של מייסד העיר,Diego Velázquez, הינה נקודת תצפית מרהיבה על הנמל, הממוקמת כבלוק אחד דרום-מזרחית ל-Parque Cespedes בתוך שכונת טיבולי. במהלך השלטון הספרדי באי, שימשה "המרפסת" כמרכז בקרה על הספינות היוצאות ונכנסות לנמל, ורק במהלך שנות ה-50 של המאה הקודמת הפכה ה"מרפסת" לאתר תיירותי בלבד. כיום, האתר פתוח בכל ימות השבוע מ-9:00 עד 17:00. הכניסה חופשית, אולם אם תרצו לצלם תמונות תדרשו לשלם CUC אחד.
|כתובת: Calle Bartolomé Masó (San Basilio) y Calle Corona

אטרקציות קרובות

Castillo El Morro - המבצר המרשים הזה, שנקרא גם בשם Castillo de San Pedro de la Roca, יושב בגאווה על קצה הצוק בפתחו של מפרץ סנטיאגו והוא המגן הנאמן והוותיק של סנטיאגו והמפרץ שלה, כבר מעל ל-300 שנה. בשל מיקומו על קצה הצוק, בנייתו נעשתה בתצורה של חמש טרסות אשר הכילו מערכת צבאית משוכללת של תאים, עמדות שמירה, שבילים, חרכי ירי ותותחים (חלקם עדיין ניצבים באתר). התכנון הראשון, ב-1637, נעשה בידי הארכיטקט הנודע, Giovanni Battista Antonelli (אשר תכנן גם את המבצרים הדומים בהוואנה, קרטחנה (קולומביה) וסאן חואן (פורטו ריקו) בכדי לספק הגנה לעיר מפני ההתקפות התכופות של הפיראטיים הקאריביים. בניית המבצר, אשר ארכה זמן רב, סבלה מעיכובים שונים מכיוון שחלקים שונים של המבצר נהרסו בעקבות התקפות של פיראטים ורעידות אדמה שפקדו את האזור. למעשה, עד שהסתיימה בנייתו ב-1775, התקפותיהם של הפיראטים כבר הלכו ונעלמו מן העולם ומחסני נשק ועמדות ירי בקומת הכניסה ובקומה שמתחתיה הוסבו לתאי כלא, עבור אסירים פוליטיים. פעם אחרונה ששימש המבצר לייעודו הצבאי, היה במהלך מלחמת ספרד-ארה"ב ב-1898, אז התחולל קרב ימי חשוב אל מולו, כאשר 19 ספינות אמריקאיות מודרניות הטביעו שבע ספינות ספרדיות ובישרו על ההתפתחות של המלחמה החד- צדדית הזו.
במהלך המאה ה-20, המבצר הוזנח וחלקים ממנו נהרסו עד ששוחזר בצורה מאסיבית במהלך שנות ה-60. ב-1997 קיבל המקום מעמד של אתר מורשת עולמי מטעם ארגון אונסק"ו, הן בשל ההיסטוריה העשירה שלו והן מפני שעל פי הנימוק שהעניק הארגון לבחירתו, זהו האתר הצבאי השמור ביותר של תקופת הקולוניאליזם הספרדי. כיום, המבצר הוא אחד האתרים התיירותיים ביותר בחלק הדרומי של קובה והוא כולל גם מוזיאון המציג ממצאים שונים ומידע מעניין על הפיראטים אשר שלטו בקאריביים במאות ה-17-19, כמו גם חדר נוסף המוקדש לקרב הימי שהתחולל כאן במהלך מלחמת ספרד-ארה"ב. מדי יום, בשעות השקיעה, נערך במבצר טקס "Puesta del sol" הכולל ירייה מסורתית מאחד התותחים שבקצה המבצר וטקס מקדים של קובניים מקומיים המחופשים לחיילים בצבא המורדים בקובני של סוף המאה ה-19. בצמוד למבצר ישנו שוק קבוע של פרטי אומנות, כמו גם שני מסעדות פופולאריות ומעט יקרות בהן תוכלו להתרענן בעזרת שתייה קרה. מומלץ לבקר במבצר בשעות אחר-הצהריים ולצפות גם בטקס המסורתי. הביקור במהלך היום (11:00-16:00) כאשר השמש יוקדת, עלול להיות מתיש ולא נעים. כניסה כארבע CUC ועוד כחמש CUC אם תרצו לצלם תמונות.
המבצר נמצא כ-16 קילומטר דרומית למרכז סנטיאגו ותוכלו להגיע אליו או באמצעות אוטובוס מספר 212 ל- Ciudamar (התחנה האחרונה נמצאת כ-20 דקות הליכה מהכניסה למבצר) או באמצעות מונית פרטית. גם אם יש מוניות חופשיות אשר יוכלו לקחת אתכם מהמבצר חזרה לעיר, עדיף שנהג המונית שלקח אתכם למבצר, יחכה לכם ויחזיר אתכם. מה יכול להוזיל עלויות (כ-15 CUC הלוך חזור). לביקור כאן הקדישו לכל הפחות שעה וחצי ובאמת שלא שווה להחמיץ אותו. לא רק שהמבצר שמור, יפה ומעניין יותר משורת המבצרים שבהוואנה, אלא שהנוף הנשקף ממנו אל עבר המפרץ של סנטיאגו, האי המקסים Cayo Ganma ורכס ההרים Sierra Maestra ממערב, הוא נוף עוצר נשימה, מהסוג שוודאי שימש להשראת יוצרי "שודדי הקאריביים" בסרטם. שעות הפתיחה הן מדי יום בשעות 8:00-19:30.

Cayo Granma - בפתחו של מפרץ סנטיאגו ואל מול המבצר El Morro, שוכן לו האי הקטן הזה המשמש כביתם הקטן של קהילת דייגים מקומית. באי הפשוט, בעל הבתים הציורים עם גגות הרעפים האדומים, תוכלו לבקר בכנסייה הלבנה המרכזית (Iglesia de San Rafael) או לסעוד במסעדה היחידה על האי, מסעדת מאכלי-הים El Cayo. האי, ביחד עם חלקים נרחבים בדרום סנטיאגו ובאזורים הקרובים לנמל, ספגו נזקים קשים במהלך הוריקן סנדי ב2012 וחלק מההריסות באי נותרו כך עד היום. בכדי להגיע לפה קחו מעבורת מהנמל הקטן Punta Gorda, אשר נמצא מתחת למבצר El Morro. המעבורת יוצאת מ-8:00 עד 18:30 בכל שעה/ שעה וחצי. עלות ההפלגה כחמש CUC.

Basílica del Cobre - “בזיליקת הנחושת”, היא כנסייה קתולית הממוקמת במעלה גבעה בתוך העיירה El cobre ("הנחושת") השוכנת כ-20 קילומטר מערבית לסנטיאגו. הבזיליקה, אשר נבנתה ב-1927, קרויה על שמה של הקדושה המקומית La Virgen de la Caridad del Cobre, שסיפורי ניסים אודותיה הולכים אחורה ממש עד המאה ה-17. כיום הבזיליקה היא אחת מהאתרים הדתיים החשובים ביותר בקובה, כשאפילו האפיפיור, במהלך ביקורו בבזיליקה ב-1998, הכתיר את הקדושה כ"מלכת העם הקובני". יום החג לקדושה נערך מדי שנה ב-8 לספטמבר והוא מושך אליו אלפים רבים של מאמינים מקובה ומכל העולם. הבזיליקה היא אתר עלייה לרגל עבור מאמינים קובנים רבים ומדי יום בשעות הבוקר מתרחשת כאן מיסה המונית. בשדרה המובילה לכנסייה ובתוך העיירה עצמה תוכלו לפגוש ברוכלים רבים המוכרים פרחים, דמויות נוצריות ואבני נחושת מהמכרות הקרובות. לא רק שהבזיליקה היפיפייה, השוכנת במעלה הגבעה הטבעית, משקיפה על הרים, נחלים ועל הקו החוף הדרומי היא סיבה מספיק טובה בשביל להגיע לפה. אלא שגם העיירה הציורית עצמה, בעלת האופי הדתי השלו, יכולה לספק היכרות עם הצד הכפרי האחר של קובה. בכדי להגיע לכאן, קחו מונית לכפר El Corbe (כ20-25 CUC הלוך ושוב, 30 דק' נסיעה לכל כיוון) ובקשו לרדת בבזליקיה.

אתרים דרום-מזרחית לסנטיאגו:
מרבית האתרים המעניינים והראויים לציון, השוכנים מחוץ לסנטיאגו, נמצאים דרום- מזרחית לעיר ומקושרים לסנטיאגו באמצעות הכביש הראשי Carretera de Siboney. האתרים הבאים, הם האתרים השוכנים דרום- מזרחית לסנטיאגו במרחקים משתנים. חשוב לציין מראש, שמכיוון שהדרך המהירה והנוחה ביותר לסיור באתרים האלה הינו באמצעות מונית, מומלץ לשקול לבחור מספר אתרים בהם תרצו לבקר ולשכור את שירותיה של המונית ליום שלם, בהן תעשו מספר עצירות (נסיעה הלוך חזור לאזור הזה מתחילה במחיר של 40CUC הלוך חזור למונית).

La Gran Piedra - "הסלע הגדול" הוא ללא ספק אחד האתרים הייחודים בנוף הטבעי הקובני. הסלע הזה, במשקל כולל של 63,000 טון, מתנשא לאורך של 45 מטר ולגובה של 35 מטר והוא ניצב בקצה הר בגובה 1225 מטר, כ-25 קילומטר דרום-מזרחית לסנטיאגו. הניסיונות להסביר את התופעה הייחודית הזו הולידו אגדות רבות, הכוללות בין היתר נחיתה של מטאוריט מהחלל ונסים אלוהיים שונים, אולם, הסברה ההגיונות מכולם היא שהסלע הענק הזה הגיע למיקומו בשל התפרצות וולקנית תת-ימית שהתרחשה במקום. ממעלה הסלע, אשר נחשב לסלע הגדול ביותר בקאריביים, ניתן לראות את שרשת ההרים המערבית Sierra Maestra, את רצועת החופים הדרומית של קובה, את העיר סנטיאגו ובלילות בהירים יש שאומרים שניתן לראות גם את האורות מהאיטי וג'מייקה השכנות. הסביבה הטבעית לסלע, יפה לא פחות והיא כוללת ג'ונגלים סבוכי עצים ומלאי צמחייה ובעלי חיים.
בכדי להגיע לסלע, סעו לאורך כביש Carretera de Siboney, אשר יוצא דרום-מזרחה מכיוון סנטיאגו אל רצועת החופים הדרומית. באמצע הדרך, בסמוך לכפר Las Guasimas פנו שמאלה בכביש Carretera a La Gran Piedra, אשר מוביל אל עבר הסלע. תרדו במסעדת La Gran Piedra, אשר שוכנת למרגלות הגבעה המובילה אל ההר ושם תאלצו לשלם כשני CUC דמי כניסה. לאחר מכן תצטרכו לטפס כ-452 במעלה הגבעה עד אשר תבחינו בסלע העצום ותטפסו גם עליו באמצעות גרם מדרגות קטן יחסית. הטמפרטורה הממוצעת באזור הסלע היא 19 מעלות, על כן הסלע הוא הזדמנות מצוינת בכדי לברוח מעט מהחום הלוהט של סנטיאגו. הביאו עמכם גם חולצה ארוכה או סווטשרט.

La Isabelica - כשני קילומטר מזרחה ל"סלע הגדול" נמצאת גם חוות הקפה הצרפתית הזו, אשר הייתה שייכת לאיכר צרפתי שהתיישב במקום ועל פי הסיפורים, התחתן עם עבדה שחורה בשם Isabelica, אשר על שמה נקרא המקום. כיום בחווה ניתן לעשות סיור בין כלי הייצור הישנים ואף לטעום מהקפה המקומי. החווה היא עדות היסטוריונית שמורה לפועלם של המתיישבים הצרפתיים, אשר הגיעו לסנטיאגו ב-1792 בעקבות מרד העבדים בהאיטי והקימו חוות חקלאיות בסביבה. פתוח מדי יום מ9:00 עד 16:00. כניסה כשני CUC.
מיקום: כשני קילומטר מזרחה ל"סלע הגדול".

חוף סיבוני (Playa de Siboney) – זהו החוף הקרוב ביותר לסנטיאגו והוא נקרא כך על שם הכפר הקטן הצמוד אליו. החוף עצמו שוכן בתוך מפרצון קטן והוא מעט סלעי ולא נוח לרחצה. ובכל זאת, המים הכחולים, המזג האוויר הנוח ודוכני המזון על החוף (משיקיים וקוקוסים עד בירות וארוחות גדולות ומשביעות), ישכיחו מכם כל בעיה קטנה בחוף. החוף אהוד בעיקר על המקומיים אשר מגיעים לפה בייחוד בתקופת הקיץ (יוני- ספטמבר). בכפר Siboney, הסמוך לחוף, תוכלו למצוא מספר מסעדות פרטיות פשוטות ואף מספר קאסות פרטיות לאירוח. רצועת חוף מאוד מקומית ואותנטית.

Valle de la Prehistoria - בתוך שדות ירוקים, כ-23 קילומטר דרום-מזרחית לסנטיאגו, ניצבים להם דמויות רבות של דינוזאורים בגודל מלא, במה שמוכר כ"עמק הפרה היסטורי", השייך לפארק הלאומי בוקאנאו (Parque de Baconao). הפארק עצמו מחולק לאזורים שונים, המציגים כל אחד דמויות של דינוזאורים מתקופה אחרת בהיסטוריה. הפארק מכיל גם מוזיאון להיסטוריה טבעית. הדמויות מעט מרוחקות זו מזו, וחוץ מאפשרות של להצטלם עם דמויות ענק של דינוזאורים (חלקם גם עשויות בצורה לא טובה), על רקע טבעי האתר הזה לא מציע ערך מוסף כלשהו. תוכלו להגיע לכאן באמצעות מונית (40 CUC הלוך ושוב) ואם החלטתם לעשות זאת, אז מומלץ לשלב ביקור גם במוזיאון המכוניות העתיקות ובאקווריום הימי הסמוך (ראו פרטים בהמשך). כניסה כאחד CUC. היתר לצילום תמונות כאחד CUC.

 • שעות פתיחה: מדי יום מ-8:00 עד 19:00.
 • כתובת: Carretera de Baconao, Km 22

Museo Nacional de Transporte - קצת בהמשך לפארק הדינוזאורים נמצא המוזיאון הלאומי לתחבורה, מוזיאון למוכניות עתיקות אשר מציג מודלים רבים של מוכניות אמריקאיות קלאסיות משנות הארבעים והחמישים. המכונית שבה נהג קסטרו בכדי לתקוף את הצריפים של Moncada נמצאת פה, כמו גם מוכניות של מפורסמים אחרים. בכל מקום אחר בעולם, היה זוכה המוזיאון הזה להמלצות רבות, אולם בקובה, כל פינת רחוב היא מוזיאון חי למוכניות עתיקות. לכן, אין סיבה מספיק טובה להגיע לפה - ביום ממוצע באחת הערים הגדולות בקובה תוכלו לראות כמעט את כל הדגמים שתפגשו במוזיאון. כניסה כאחד CUC.

 • שעות פתיחה: מדי יום מ-8:00 עד 17:00.
 • כתובת: Carretera de Baconao, Km 24

Aquario Baconao - האקווריום של בקנאו, הנמצא גם הוא בסמוך למוזיאון המכוניות העתיקות ולעמק הפרה-היסטורי, מציג חיות תת יומיות רבות ובניהן כרישים, כלבי ים, צבי ים ומיני רבים של דגים וצלופחים. גולת הכותרת של המקום היא מופע הדולפינים המושקע. כניסה כחמש CUC (עבור 40 CUC נוספים תוכלו גם לשחות עם הדולפינים).

 • שעות פתיחה: משלישי עד ראשון מ-9:00 עד 16:00.
 • כתובת: Carretera de Baconao, Km 26, Playa Larga
 • טלפון: 5322350004+

קניות ושווקים

Cine Rialto - בית הקולנוע המרכזי של סנטיאגו, אשר נמצא בסמוך ל-Parque Secpedes, נפתח לראשונה ב-1924 ושמר על הפופולריות שלו עד היום. במקום מוצגים סרטים בינלאומיים ולהיטים אמריקאים חדשים לגמרי (מפתיע במיוחד). כרטיס לקולנוע עולה כעשרה CUP, כפי הנראה המחיר הזול ביותר ששילמתם אי פעם בכדי להיכנס לקולנוע. תגיעו לכאן בשעות הצהריים בכדי לברר על שעות ההקרנה המדויקות.
כתובת: Calle Félix Peña/Santo Tomás, just off Parque Céspedes, Centro Histórico

ARTex - רשת קובנית ענקית בבעלות ממשלתית אשר נועדה לקדם את התרבות הקובנית ברחבי המדינה. לרשת יש מספר סניפים בעיר המתמקדים במוצרים שונים.

 • סניף ראשי: היצע ענק של מזכרות קובניות. מפוסטרים של צ'ה גווארה עד לסיגרים קובניים. פתוח מדי יום מ11:00 עד 23:00. כתובת: Calle Heredia No 201 – מתחת למלון CasaGrande ב-Parque Cespedes.
 • Patio de Artex: היצע ענק של דיסקים וקלטות מוזיקה של מגוון אמנים קובניים. החנות היא גם מקום מפגש פופולארי מאוד על המקומיים והיא גם מקום אירוח של הופעות חיות, כמעט מדי ערב. כתובת: Calle Heredia nº 304 entre Carnicería y Calvario

Centro de Negocios Alameda - מרכז מסחרי המאגד בתוכו מספר חנויות בגדים, קפה אינטרנט, בית מרקחת, עמדה של משרד ההגירה וסניף של חברת הטיולים Cubancan. פתוח מדי יום מ-8:30 עד 16:30.
כתובת: Calle Av. Jesus Menéndez cnr José A Saco

אירועים ומועדים

הקרנבל של סנטיאגו - אחד הפסטיבלים השמחים והצבעוניים ביותר בקובה, ובאמריקה הלטינית כולה, הוא הקרנבל של סנטיאגו המתרחש מדי שנה למשך חמישה ימים, מה-22 ועד ה26- ליולי. בניגוד לקרנבלים המסורתיים הנערכים במדינות בעלת השפעה נוצרית קתולית לרוב בחודשי פברואר- מרץ, הקרנבל של סנטיאגו נערך מאז ותמיד בחודשי הקיץ ללא קשר למועד הקרנבל הנוצרי המסורתי. הקרנבל של סנטיאגו החל עוד באמצע המאה ה-17 כחמש חגיגות שונות לחמישה קדושים שונים, אשר נקראו Fiestas de Mamarrachos ("מסיבות המשוגעים"). בימי החג הללו היה נערך טקס דתי ותהלוכה צנועה אשר הובילה לקתדרלה הראשית בעיר. העבדים השחורים, אשר נותרו מחוץ לקתדרלה, היו מנצלים את ההתקבצות ההמונית בעיר והיו פוצחים בריקודים, מוזיקה ספונטנית ושתייה מרובה. עם השנים, שמחת החיים האפריקאית עשתה את שלה וימי החג הקיצים האלו הפכו במהרה לימים של חגיגות ומסיבות המוניות ללא כל אזכור או סממן דתי של ייעודן המקורי. כך, רק במהלך המאה ה-18 הוחלט לאחד את ימי החג של חודש יולי ולערוך קרנבל אחד רציף.
הקרנבל נפתח באופן רשמי ב-22 ליולי עם תהלוכות ענק של להקות נגנים ורקדנים (Comparsas), דמויות ענק ה"צפות" על גבי משטחים מעל לקהל, מקומיים המחופשים לשדונים בעלי מסיכות שטניות, המנסים להפחיד את ילדי הפסטיבל ובשילוב עם עוד אלפי מקומיים ותיירים הנוהרים ביחד עם התהלוכה. מוקד העניין העיקרי בקרנבל הן הלהקות של התהלוכות, המתחלקות לשני סוגים עיקריים - Paseos ו-Congas. הפסאוס (Paseos) הינן להקות מעט יותר יוקרתיות, בעלות כלי נגינה אירופאים מגוונים, אשר מנגנות לרוב מוזיקת "טרובה" ומוזיקה קובנית- ספרדית. בעוד הקונגה (Conga) הינן להקות עממיות ועניות יותר, בעלות כלי הקשה בלבד, אשר מנגנות מוזיקה אפריקאית הכוללת יותר ריקודים ספונטניים. התהלוכה נעה לאורך הרחוב הראשי המקביל לנמל, Avenida Jesus Menendez, ומתחברת לבסוף עם השדרה הראשית החוצה את סנטיאגו, Avenida Victoriano de Garzón. כיאה לכל מאורע המוני בקובה שלאחר המהפכה, גם הקרנבל אימץ סממנים מהפכניים הבאים לידי ביטוי ביום האחרון לקרנבל, ה-26 ליולי, כאשר שחזור מדויק של הקרב על צריפי מונקדה נערך במה שהיום משמש כמוזיאון ה-26 ליולי (ראו פרטים תחת "אטרקציות"). השחזור נערך בשעות הבוקר המוקדמות (5:00-6:00) והוא כולל קרבות ירי ודגמים של מכוניות הזהות למקור.
במרוצת השנים התווספו לפסטיבל סממנים תרבותיים שונים והפסטיבל כיום הוא שילוב צבעוני והרמוני של אלמנטים אפריקאים בדמות ה-Orishas (אלי הדת האפריקאית Yoruba), בשילוב עם אלמנטים צרפתיים וספרדיים. יש הטוענים כי סוד קסמו המיוחד של הקרנבל הקובני הזה הוא בתחפושות וכלי הנגינה הצבעוניים העשויים ברובם באופן עצמאי מאמצעים דלים, מפאת המצוקה הכלכלית הקשה שפקדה את קובה מזה שני עשורים. אך הקסם האמיתי מגיע פשוט מכך שהעיר השמחה ביותר בקובה מקבצת למשך חמישה ימים את מיטב הנגנים, הלהקות והרקדנים לקרנבל משוגע וחסר מעצורים. התשלום היחידי שתדרשו לשלם בכדי להשתתף בפסטיבל המסחרר הזה, המתרחש בסוף יולי, הוא זיעה - ואפילו די הרבה ממנה.
בכדי לקרוא עוד (באנגלית) על הקרנבל הייחודי הזה ראו - en.wikipedia.org/wiki

את מה שמצפה לכם בקרנבל של סנטיאגו תוכלו לראות כאן:

מסיבת האש (Fiesta del fuego) - נקרא גם בשם Fiesta del Caribe (מסיבת הקאריביים), הפסטיבל הזה נערך במהלך השבוע הראשון של חודש יולי והוא כולל תהלוכות המוניות ברחובות העיר, להקות מתופפים, דוכני מזון ועשרות סדנאות תרבותיות, מופעי תיאטרון וירידי אומנות. ביום האחרון לפסטיבל הזה שורפים בובה גדולה של השטן (Quema del Diablo) ותהלוכת מתופפים גדולה (Conga) נעה בין Parque Cespedes לנמל בשעה 17:00.

Salsafestival - נערך מדי שנה בסוף חודש אוגוסט במשך שבוע הכולל עשרות מופעים של ריקודי רומבה וסלסלה במקומות שונים בעיר. אתר הפסטיבל: www.salsafestivalsantiagodecuba.com

איך להגיע

אוטובוס – תחנת האוטובסים המרכזית של Viazul ממוקמת מול כיכר המהפכה. מוניות רבות מחכות מחוץ לתחנה והן יוכלו לקחת אתכם לקאסה שלכם בהגיעכם לעיר. נסיעה לרובע ההיסטורי של העיר תעלה לכם כחמש CUC.

 • כתובת: Ave. Libertador No. 457
 • טלפון: 53022628484+

החברה מפעילה קווים יומיים להוואנה ב-8:00, 15:15, 18:45 וב-22:00. (כ-16.5 שעות; עלות הנסיעה כ-50 CUC). קו יומי לברקואה יוצא מדי יום ב-7:45 (5 שעות; כ-15 CUC) וקו יומי לטרינידד ב-19:30 (כ-11.5 שעות; כ-33 CUC). בכדי להגיע לקאמגווי (סה”כ כ-7.5 שעות) קחו את אחד האוטובוסים היוצא להוואנה או לטרינידד.

גם חברת האוטובסים Astro, מפעילה קווים מתחנת האוטובוסים של ViAzul המיועדים למקומיים. Astro עושה את אותן הנסיעות של Viazul, במחירים זולים יותר (כ-5-10 CUC פחות), אך תיירים מורשים לנסוע בה רק על בסיס מקום פנוי והיא מציעה אוטובסים ישנים ופחות נוחים לנסיעה.

מטוס – שדה התעופה של סנטיאגו, Antonio Maceo International Airport, נמצא על הקצה הדרומי של האי הקובני, כשבעה קילומטר דרומית לעיר.בכדי להגיע משדה התעופה לעיר תוכלו לנסוע באוטובוס קו 212 או באמצעות מונית אשר תעלה לכם כ-5-6 CUC (כרבע שעה נסיעה). השדה משמש לטיסות בינלאומיות מעטות (פריס, רומא, מילאנו, ומספר יעדים בקריביים). חברת Cubana וחברת Aero-Caribbean, מפעילות 2-3 טיסות יומיות מהוואנה לסנטיאגו וחזרה (שעה וחצי טיסה, כ-115 CUC). כמו כן החברה מפעילה גם טיסה יומית אחת ביום ראשון לברקואה בעלות של 32 CUC.

Cubana:

 • כתובת: Calle Enramada esq. a San Pedro
 • טלפון:5322651577+
 • אתר אינטרנט: www.cubana.cu

Aero-Caribbean:

תחבורה מקומית

בתוך העיר ומחוצה לה תוכלו לנוע הן באמצעות אוטובוסים והם באמצעות מוניות. קחו בחשבון שהאוטובוסים לרוב איטיים יותר, אך גם זולים בהרבה (כ-2-5 CUC לנסיעה).

מוניות - מוניות הוא אמצעי התחבורה הנפוץ והנוח ביותר לשימוש בעיר. תוכלו למצוא מונית כמעט בכל פינת רחוב ובייחוד באזור הפארקים המרכזיים באזור ההיסטורי (Parque Cespedes,Plaza de Doloroes ו-Plaza de Marta). נסיעה בתוך העיר תעלה לכם בין 5-10 CUC. מומלץ, ואף מצופה מכם, להתמקח על המחיר טרם תחילת הנסיעה. כדאי לוודא שאכן נקבע מחיר רשמי שגם אתם וגם הנהג הסכמתם לו, בכדי לא להשאיר מקום לוויכוחים מיותרים.

אוטובסים - בתוך סנטיאגו ומחוצה לה פועלת רשת אוטובסים טובה ומסועפת. קווים 214 ו-407 יובילו אתכם מהעיר לכיוון חוף Siboney (תוכלו לנסוע על הקווים האלה גם בכדי להגיע לכל אחת מהאטרקציות הנמצאות דרום מזרחית לעיר). את הקווים תתפסו מ- Av de los Libertadores No 425 (נסיעה בינעירונית תעלה לכם כ-2-3 CUC). קו מספר 5 עובר במקומות רבים בעיר (בין היתר גם בPlaza de Marta) והנסיעה בו זולה במיוחד (20 סנט CUC).

מוניות-אופניים - מוניות תלת אופן פועלות בעיקר באזור הרובע ההיסטורי בעלות של כ-20 סנט CUC לנסיעה (או אחד CUP). מכיוון שהסעת תיירים על האופניים אינה חוקית והנהג יכול לעמוד בפני קנסות אם ייתפס, לרוב יורידו אתכם הנהגים במרחק מה האזורים ההומים ומהכיכרות הציבוריות.

מזג אויר

המזג אוויר בסנטיאגו הוא חם וטרופי בכל ימות השנה. בדומה לשאר המדינה, גם כאן החודשים הנוחים והפופולאריים ביותר בקרב התיירים הם דצמבר-מרץ עם טמפרטורה ממוצעת של 24 מעלות וכמות משקעים מינימלית. חודשי הקיץ (יוני-ספטמבר) הם החמים ביותר עם טמפרטורה ממוצעת של 27 מעלות (עד 32 מעלות בשיא היום). עונות הגשמים בסנטיאגו חלות בין מאי ליוני ובין ספטמבר לאוקטובר, והן כוללת ממטרי גשמים כבדים יחסית ברוב שעות היום.

עונת ההוריקנים - החודשים ספטמבר-נובמבר ידועים כעונת ההוריקנים והסופות הטרופיות של האיים הקאריביים. כך למשל, ב-2012 הוריקן "סנדי" הכה את חופי סנטיאגו בצורה קשה וגרם לאבדות קשות בנפש וברכוש. קחו זאת בחשבון ! ונסו להימנע מלהגיע לצדה הדרום-מזרחי של קובה בעונה הזו.

המלצת זהב

יש הרבה מועדוני הופעות חיות בסנטיאגו, והאמת שרובם גם טובים ומהנים. אולם Casa de las Tradiciones, הממוקם בלב שכונת Tivoli, מכיל בתוכו כל כך הרבה אופי קובני אותנטי שנדמה שערב מוצלח אחד במועדון הזה יכול לתמצת עבורכם את ההוויה הקובנית במלואה. כמעט מדי ערב (בייחוד בסופי השבוע) מתגודדים כאן מקומיים רבים, לצד כמה תיירים נועזים, בכדי לשמוע את אחת הלהקות המקומיות, להשתכר כאילו אין סיבה לקום בבוקר (לרוב הקהל, כולל הקובנים עצמם, אין באמת סיבה כזו) ובכדי לרקוד כמו שרק האנטומיה הקובנית יודעת לרקוד.

המועדון עצמו, הממוקם בקומה שנייה של בית עץ רעוע ומלא תמונות וחתימות המעטרות את קירותיו, הוא קטן וכמעט שאינו יכול להכיל יותר מ-40-50 אנשים בסך הכול. אולם דווקא הצפיפות והנכונות של כולם לרקוד זה עם זה, ללא היכרות מוקדמת, הוא שנותן למקום את אופיו המיוחד כל כך. מיטב הזמרים והמוזיקאים הקובניים התחילו את הקריירה שלהם במועדונים השונים של סנטיאגו (בניהם גם compay segundo ו-ibrahim ferrer , הסולנים של הלקה המפורסמת Buena Vista Social Club) כך שאולי תהיו גם אתם עדים לאחד האמנים הקובניים הגדולים בתחילת דרכו.

נותני שירותים

קהילה יהודית:
ראשוני המתיישבים היהודים בסנטיאגו הגיעו לכאן מטורקיה ב-1924. בתום מלחמת העולם השנייה הצטרפו לקהילה המצומצמת הזו, עוד מספר משפחות יהודיות ששרדו את השואה והיגרו לכאן מפולין. עם כינון המהפכה הקובנית, עברו מרבית היהודים לארצות הברית והקהילה דעכה באופן מתמיד עד אשר נעלמה ב-1980. ב-1993 חלה התחדשות בקהילה היהודית בעיר ושערי בית הכנסת של הקהילה,Hatikva , נפתחו מחדש וכיום הקהילה מונה כ-90 יהודים בסך הכל. אתר האינטרנט של הקהילה היהודית בסנטיאגו (הכולל גם הסבר היסטורי מפורט יותר) - jewishcuba.org

בית הכנסת של קהילת "Hatikva"

 • כתובת: Corona 273 e/ Habana y Los Maceo
 • טלפון: (53) (226) 86180+

חברות טיולים:

Cubatur

 • כתובת: Victoriano Garzón e/ 3ra y 4ta
 • טלפון: 5322687010+
 • אתר אינטרנט: www.cubatur.cu

Infotur

 • כתובת: Lacret No. 701esq. a Heredia, סמוך ל-Parque Cespedes
 • טלפון: 5322669401+
 • אתר אינטרנט: www.infotur.cu

כסף:
כספומטים תוכלו למצוא במקומות רבים ברחבי העיר ובייחוד מסביב ל-Parque Cespedes. חלפנים תמצאו בסניפים של Cadeca. אלו פתוחים משני עד שבת מ-8:00 עד 18:00 ובראשון מ-8:30 עד 12:00. כתובות הסניפים:

 • Aguilrea #508
 • Av de las Américas & Calle M
 • Av de las Américas & Av General Cebreco

אינטרנט:
בסנטיאגו ישנם מספר מקומות בהם תוכלו לקבל גישה למחשבים/אינטרנט אלחוטי:
הסניף הראשי של רשות התקשורת הקובנית (Etecsa) - קווי טלפון בינלאומיים ומחשבים בעלות של כחמש CUC לשעה. (מהירות סבירה).
כתובת: Aguilera #401 Esq. Pío Rosado, בParque Cespedes.

Hotel Casa Granda - אינטרנט אלחוטי בעלות של כחמש CUC לשעה (מהירות איטית).
כתובת: Heredia 201- בParque Cespedes.

Hotel Melia Santiago - אינטרנט אלחוטי בעלות של כחמש CUC לשעה. (מהירות טובה מאוד וניתן להתיישב בלובי המרווח והממוזג של המלון).
כתובת: Avenue de Las Américas y Calle M

Megacen - אינטרנט אלחוטי בעלות של כחמש CUC לשעה. (מהירות סבירה). פתוח מדי יום מ8:00 עד 20:00.
כתובת: Calle Carneceria #459

בית חולים:

 • Clínica Internacional Cubanacán Servimed - כתובת: Av Raúl Pujol & Calle 10, Vista Alegre; טלפון: 53642589+
 • Hospital Quirurgico Gineco Obstetrico - כתובת: Av General Cebreco, Rept Vista Alegre; טלפון: 53646649+

מה הכי לא כדאי בעיר

אתר הדינוזאורים התיירותי, Valle de la Prehistoria, (פרטים נוספים ראו תחת "אטרקציות קרובות) מוצג כפארק מעניין ופוטוגני, אך בפועל מדובר בדמויות של דינוזאורים גדולים (חלקם גם נראים לא אמיתיים), אשר מפוזרים במרחק הליכה לא קטן זה מזה, בלב של פארק מעט משעמם. לסנטיאגו עצמה יש מספיק שרידים היסטוריים ואותנטיים להציע למבקריה , אין סיבה לחפש אותם בפארק המלאכותי הזה.

בטיחות ואזהרות

שמות הרחובות – שמות הרחובות בסנטיאגו, כמו בערים קובניות נוספות, מורכבים משני שמות שונים. האחד הוא שמם הקולוניאלי הוותיק והשני הוא שמם החדש שניתן להם לאחר המהפכה הקובנית. מרבית המקומיים מכירים כל רחוב רק בשמו האחד, כשהוותיקים נוטים להישאר נאמנים לשם הוותיק ם והצעירים לחדש. קחו זאת בחשבון - אם לא מצאתם את שם הרחוב על המפה זה לא אומר שהמפה לא טובה או שהרחוב לא קיים. תצטרכו להשיג מפה חדשה נוספת (עם שמות הרחוב האחרים) או להתייעץ עם אחד המקומיים.

Jineteros - כמו בשאר הערים התיירותיות בקובה, גם בסנטיאגו ישנה כמות לא מבוטלת של "מציקי רחוב" הידועים בכינוים כ-"jineteros", אותם תפגשו לרוב בסמוך למועדוני ההופעות החיות, כאשר הם יבקשו מכם משקה עבור הכוונה או מתן שירות אחר.

ריקודים במועדונים – הגברים שמבינכם יתקלו בוודאי במועדוני הלילה בנשים מקומיות שיזמינו אתכם לרקוד או פשוט יביעו בכם עניין. יכול להיות שמדובר במקרה תמים וכי הבחורה אכן מביעה בכם עניין ללא כוונות נסתרות, אולם קחו בחשבון שבמקרים רבים הכוונות אינן תמימות ועם תום הריקוד או השיחה יצפו הקובניות שתזמינו אותן למשקה או שתשלמו להן עבור יחסים אינטימיים יותר. אין סכנה באף אחד מהמקרים, רק חשוב לקחת זאת בחשבון.

ביטחון אישי - למרות שקובה בכלל וסנטיאגו בפרט נחשבות לבטוחות לחלוטין, מומלץ בכל זאת להקפיד על כללים של זהירות כללית. הימנעו משיטוט מיותר בלילה, הסתובבו רק עם מה שנחוץ לכם בכל רגע ואל תמסרו את הפרטים שלכם למי שאינכם מכירים או בוטחים. שימו לב שחלק ממועדוני הלילה ממוקמים בשכונות מבודדות, מומלץ להגיע אליהם ביחד עם אדם נוסף, במיוחד בשעות הלילה המאוחרות.

קישורים רלוונטיים

 • מפה טובה של העיר - www.geoatlas.com
 • מפה ממוקדת על הרובע היסטורי - www.mappery.com
 • בכדי לקרוא עוד על ההיסטוריה המרתקת והתרבות, המרתקת לא פחות, של סנטיאגו ראו - he.wikipedia.org/wiki
 • אתר העירייה של סנטיאגו - www.santiagoencuba.com
 • אתר אינפורמטיבי על ההיסטוריה, הארכיטקטורה, המסורות והאישים של סנטיאגו דה קובה - www.santiagodecubacity.org/en

לתחילת הכתבה

הדפסה|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

מזמינים מלון במחיר הטוב ביותר ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • משווים מחירים במנועי המלונות המובילים
 • מוצאים את העסקה הטובה ביותר
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
 • משווים מחירים במנועי המלונות המובילים
 • מוצאים את העסקה הטובה ביותר
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

מזמינים טיסה במחיר הטוב ביותר ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • 10 תשלומים ללא ריבית
 • המחיר הנמוך ביותר (בדקו אותנו)
 • מקבלים 5 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
 • 10 תשלומים ללא ריבית
 • המחיר הנמוך ביותר (בדקו אותנו)
 • מקבלים 5 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
בשיתוף סמארטאייר

עושים ביטוח נסיעות לחו"ל ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • אין השתתפות עצמית
 • ביטוח ביטול נסיעה
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר + בונוס על כל רכישה (?)
אילוסטרציה
 • אין השתתפות עצמית
 • ביטוח ביטול נסיעה
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר + בונוס על כל רכישה (?)
להזמנת ביטוח
בשיתוף הראל

משכירים רכב בחו"ל ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • חווית השכרת רכב פשוטה ונעימה
 • אתר ושירות בעברית
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
אילוסטרציה
 • חווית השכרת רכב פשוטה ונעימה
 • אתר ושירות בעברית
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
להזמנת רכב
בשיתוף אופרן

קונים ביגוד וציוד ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • שפע של ציוד טיולים ממיטב היצרנים
 • 24 סניפים בכל רחבי הארץ
 • 5 מטבעות למטייל על כל שקל (?)
אילוסטרציה
 • שפע של ציוד טיולים ממיטב היצרנים
 • 24 סניפים בכל רחבי הארץ
 • 5 מטבעות למטייל על כל שקל (?)
לרשימת הסניפים

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הודעות מהפורומים על סנטיאגו דה קובה

תמונת המשתמש
היי! רוצה להתייעץ לגבי סנטיאגו דה קובה? פשוט שואלים פה והחברים מהפורום ישמחו לענות לך :)
סגור
0
×