סיפורים לדרך - הספרים המומלצים לטיול תרמילאי

אל תפתחו כלפיו רגשות, רצוי שלא תהיה לכם בו הקדשה אישית, כי בטח תרצו להחליף אותו באחד אחר – קווים לדמותו של ספר המסע האולטימיטיבי ושמונה ספרים נבחרים שחשוב שיהיו בתרמילו של כל מטיייל. אל תגידו לא קראתי.

מאת: יעל כפיר, מערכת אתר “עפתי!”

צילום: עומר זיו

זה נכון שלא נוכל להקיף אף פעם את טעמיהם המשתנים של התרמילאים, כל אחד אוהב ז'אנר אחר, כל אחד אוהב ספרים אחרים. יש המעדיפים לקרוא בשפה אחרת, יש המעדיפים סופרים ישראלים או בינלאומיים, אך יש רשימת ספרים שעוברת כבר שנים בקרב המטיילים הישראלים והם נוהגים לצאת עם ספר מסויים, להחליפו היכן שהוא בדרך, להשאירו למזכרת אצל מישהו שממשיך או דווקא מישהו שחוזר לארץ, להמליץ עליו, לתפוס איתו רגע של נחת בלב ג'ונגל פראי או בכפר קטן ולא מפותח. מבדיקה עם מטיילים רבים יצרנו רשימת ספרי מטיילים, שהם בגדר מסע בפני עצמם וחשוב שתקחו אתם למסע הפרטי שלכם, אחד מהם לפחות.

נוילנד – אשכול נבו

נוילנד הוא רומן שבמרכזו מסע של אב ובנו, אם ובתה וחיפוש עצמי של צעירים, שמתרחש ביבשת דרום אמריקה. לצד התיאורים המרתקים, נעה העלילה בין אתרים מוכרים למטייל הישראלי בדרום אמריקה, בארץ ובאירופה. הסיפור לוקח את הקורא למסע מרתק לעבר ארץ חדשה בשם נוילנד, ונבו מיטיב לתאר את המסע הזה בשפה קולחת ועם עניין שיגרום לכם לא להפסיק לקרוא. זהו ספר טיולים מושלם למי שמטייל בדרום אמריקה, למי שהיה שם ובכלל.

חיי פאי – יאן מרטל

חיי פאי מספר באופן קולח ומרתק את סיפורם של חמישה ניצולים מספינה שטבעה, אורנג אוטנג, זברה, צבוע, נמר בנגלי ופיי פאטל, נער הודי בן 16, שמצטופפים יחד בסירת הצלה קטנה. זהו רומן מסע מופלא המתאר סיפור גבורה ואמונה נדיר מלא בעצמה והשראה וכן עוסק בהתמודדות המדהימה עם הפחד באשר הוא. חיי פאי, שהפך גם לסרט קולנוע, הוא ספר אהוב במלווה צעירים רבים בזמן מסע.

צפו בטריילר של הסרט:

אלוהי הדברים הקטנים – ארונדהטי רוי

רומן שהפך לרב מכר מצליח ותורגם למספר רב של שפות. הסיפור מתרחש בדרום הודו ומספר את סיפור ילדותם של תאומים, שנאלצים להיקרע בין אהבתם לבין המוסכמות החברתיות בהודו. הספר מאפשר להכיר מעט יותר את התרבות ההודית ועקרונותיה המרכזיים, את הפוליטיקה הנהוגה בין המעמדות השונים ואת הגורל שלעתים נקבע מראש מבלי יכולת לשנותו. הספר הוא מסע מרתק המאפשר הצצה לחייהם הפשוטים של גיבורי הספר, הפך לספר מבוקש בקרב המטיילים להודו.

דרום אמריקה באופנוע – צ'ה גווארה

דרום אמריקה באופנוע הוא ספר שמבוסס על יומן שנכתב בידי ארנסטו צ'ה גווארה. הספר גובש ברעיונותיו והשקפותיו של גווארה, בשעה שערך מסע ביבשת דרום אמריקה בגיל 23 יחד עם חבר ללימודים. במסעו נתקל גווארה בסבל האנושי, בניצול של בני אדם חלשים ועניים ובמקומות שונים ברחבי היבשת. מסע זה הוא שגרם לגווארה להחליט להילחם ולהפוך למנהיג עבור האנשים המנוצלים בארגנטינה.

באדולינה – גבי ניצן

באדולינה הוא סיפור דמיוני ומרתק על ממלכת באדולינה, שבה שולטים המלך והמלכה ונהנים מחיים נעימים ונהנתנים. את הספר איירה איילת זורר והוא זרוע באיורים צבעוניים ויפים. הספר הפך לרב מכר ולאחד הסיפורים הנקראים ביותר בקרב מטיילים בייחוד בזכות הרעיונות של המימוש העצמי המובאים בו, לצד הרעיונות של לאהוב, לשמוח ולחגוג כמה שיותר.

זן ואמנות אחזקת האופנוע - רוברט מ. פירסיג

הספר מתאר את מסעם של כותב הספר ובנו על אופנוע ברחבי ארצות הברית. בספר מובאים יחד שני ניגודים: תורת הזן בודהיזם, המתמקדת ביחסי אנוש ובצורך בהתבוננות מתחדשת על העולם ואחזקת אופנוע – תורה טכנית וטכנולוגית העוסקת בדומם. בהמשך הספר מתמזגים שני ניגודים אלה כשתי גישות פילוסופיות משלימות שעליהן מתבסס הסיפור. הספר משמש השראה לרבים והפך לספר מטיילים אולטימטיבי.

בחזרה מטואיצ'י – יוסי גינצבורג

הספר בחזרה מטואיצ'י, הנו סיפור הישרדות המופלא של מטייל ישראלי בלב האמזונס, זהו אחד הספרים הפופולאריים ביותר בקרב מטיילים לאורך שנים רבות. הספר, ראה אור ב-15 מדינות והפך לרב-מכר בינלאומי. הסיפור מתאר את יציאתם ליערות של ארבעה מטיילים שהולכים לאיבוד בסבכי הג'ונגל. שניים מהם נעדרים עד היום ואילו הישראלי שבחבורה הוא זה שהפך את הסיפור האישי שלו לרב מכר שממשיך להצליח כבר שנים רבות.

האמזונס - אל תאבדו בו. צילום: יעל כפיר

האלכימאי – פאולו קואלו

הסיפור האלכימאי מספר על נער שחלם על אוצר בפירמידות במצרים והחליט לצאת בעקבות החלום. בדרכו הוא פוגש אנשים רבים שעוזרים לו למצוא את ייעודו. האוצר שאליו הוא שואף להגיע מסיים למעשה את המסע שלו, שבמהלכו הוא עובר תהליכים רוחניים ואישיים, לומד להקשיב לליבו ואת ייעודו. הספר הפך לרב מכר מצליח מאוד בעולם ובארץ ושימש רבים במסעם הפרטי.

לתחילת הכתבה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

סגור
0
×