סארי מוגול - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

הכפר סארי מוגול, שנמצא בעמק Alay האלפיני, הוא נקודת המוצא של שלל שבילי הליכה מאתגרים שעולים וירודים ברכסים הסמוכים. תוכלו לצאת לטרק מאתגר, או לטיול רכיבה מהנה באזור, אך גולת הכותרת היא מפגש מרתק עם יושבי הקיץ של האזור, שתמגוררים ביורטים ורועים את עדריהם בשטחי המרעה הנרחבים שליד סארי מוגול
גיל סדגת - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: סארי מוגול - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים
© שי אור

מבוא

על שוליה של עמק פרגנה משתפלת רמת הפמיר ורכסיה, ויוצרת עמק אלפיני יפהפה אך צחיח ושמו Alay Valley. בשל גובהו, העמק לא מיושב מאוד, ורוב מה שנמצא בו היום הוא כפרים קטנים, הממוקמים לאורך נהר ה-Kyzyl-Suu. במעלה הרכסים, משני עברי העמק, נמתחים שבילים נהדרים, המספקים אפשרויות טרקים מאתגרות, ברגל או על סוסים. רוב המסלולים מתחילים בכפר בשם סארי מוגול (Sary Mogul).

את העמק תוחמים שני רכסי הרים, מצפון רכס Pamir Alay, שידוע כרכס יפהפה, ירוק, עביר ונמוך יותר מאחיו הדרומי. אפשר לחצות אותו וגם לצאת לטרקים מגעליים מהכפר, כיוון שכולו מצוי בתוך שטח קירגיזסטן.

מדרום מיתמר רכס Chon Alay, הגבוה בהרבה, כשבראשו מתנוסס פסל של לנין, שמסמל את מיקום הגבול עם טג'יקיסטאן.

בשדות המרעה שלמרגלות ההרים נפרשים בחודשי הקיץ (יוני עד ספטמבר) התיישבויות רבות של יורטים של תושבים מקומיים שרועים את עדריהם: סוסים, פרות, כבשים, עזים ואפילו יאקים (שלא נפוצים כלל באזורים אחרים בקירגיזסטן)! אנשי היורטים מספקים מפגש מעניין ובלתי אמצעי עם חיי הנוודות העונתית ועם אורח החיים המסורתי, בדרך מבודדת מאוד, ביחס לאזורים רבים אחרים במדינה.

קיימות אופציות נהדרות, מבודדות ולא כל כך מתוירות לחוות את הסביבה ע"י טרקים מאתגרים וטיולי סוסים, שרובם מנווטים במרחב ההרים שמצפון ומדרום לכפר סארי מוגול, כשחלקם אף עולה גבוה יותר ומגיע גם ל-Achik Tash, מחנה הבסיס למטפסי הר לנין.

אופי המסלול

הטרק שנספר עליו בפרק הנוכחי הוא מסלול בן ארבעה-חמישה ימים, המטפס וחוצה את רכס Pamir Alay. המסלול משלב באופן נהדר הליכה מאתגרת בין תצורות נוף טופוגרפיות מדהימות ומפגש ישיר עם האוכלוסייה הכפרית המקומית. רוב הזמן תצטרכו לישון באוהל ובשקי השינה שלכם, ולאכול את המזון שתביאו איתכם, ויש מספר אפשרויות מצומצם לשלב לינה בבתי מקומיים, אך לא כדאי לבנות על כך שיוכלו לספק לכם אוכל.

קצב ההתנהלות לאורך המסלול תלוי בכושרכם, בניסיונכם ובהתאקלמותכם לגובה. פרטי המסלול המובאים לפניכם מנוסחים על פי גרסה מהירה ומתומצתת יחסית, במסגרת זמן של כ-10 שעות הליכה מדי יום, אם כי אין לראות בכך המלצה או סיבה לרוץ את המסלול, בין השאר בשל האפשרות להאריך את השהייה לטובת התחככות עם המקומיים.

בדומה למסלולים אחרים בקירגיזסטן, מסלולי הטיול סביב סארי מוגול כוללים צעידה בשבילים המשמשים בשגרה את הרועים ועדריהם, שכדי לחצות את רכסי ההרים חוצים פאסים בגבהים משתנים מעל 4,000 מטרים, שהוא גובה שכבר שווה לקחת בחשבון בסוגיית מחלת גבהים. בחלק מהמסלול תדרשו לחצות נחלים בצורה יחפה או בסנדלים, תוך כדי שאתם סוחבים ציוד שהייה של מספר ימים.

התיישבויות רועים ארעיות. צילום: שי אור

הכנות לטרק

גם אם בידכם מפה, הבנת נקודות המפתח של הדרך מבחינה כללית חיונית מאוד כדי למנוע התברברות בדרך. מרבית הימים מתבססים ברובם בהליכה לאורך אפיקי נחלים, לכן הנוף הדרמתי של ההרים והגאיות ישאיר אתכם רב הזמן דיי מפוקסים על הדרך ותצטרכו רק ללמוד לשלוט בשבילים שמובילים לפאס.

יש כמה אביזרים שכדאי לשקול בחום לקחת איתכם, בהתאם לתנאי מזג האוויר באזור: מקלות הליכה, שק שינה חם, אוהל טוב וציוד הגנה מהגשם. על אף שמזג האוויר יחסית נוח במקום במהלך הקיץ, גשם בלתי צפוי הוא תמיד פקטור מרכזי בקירגיזסטן, לכן גם כיסוי תיק טוב, מעיל גשם ומכנסי סערה או פונצ'ו הם פריטי חובה.

למרות זאת, נסו לא להעמיס יותר מדי ולבחור פריטים קלי משקל, לסדר את התיק במטרה להמעיט במספר החפצים, ולוודא שאתם לוקחים בעיקר דברים חיוניים. שימו לב שאתם לא אורזים דברים מיותרים שיגדילו את כמות הק”ג שתסחבו עמכם, שיקשו על ההליכה. בכל מקרה, תוכלו להשאיר בינתיים את כל הפריטים המיותרים בסארי מוגול בבית שבו תתארחו או ב-CBT.

סידור התיק במטרה להמעיט במספר החפצים וכדי לוודא את קיומם של דברים חיוניים הוא שלב מפתח, לכן שימו לב שאתם לא לוקחים דברים מיותרים שיגדילו את הק"ג אותם אתם סוחבים התיק ויקשו על ההליכה. על כל פנים תוכלו לשמור את כל אותם פריטים מיותרים בסארי מוגול בבית בו תתארחו או ב-CBT.

סארי מוגול היא עיירה קטנה יחסית, לכן היצע האוכל להצטיידות בה לקראת הטרקים דל מאוד. אם ברצונכם למצוא אוכל, שלרוב נמצא בסופרים גדולים, וידוע כנפוץ פחות באזורי הספר, מומלץ לערוך את הקניות העיקריות לפני ההגעה בעיר אוש, או לפחות את המזון היבש. מוטב להצטייד בציוד בישול (גזייה או בנזיניה), היות והמים ברוב המסלול די זמינים ותכלו ליהנות מארוחות חמות וטעימות גם כשאתם מרוחקים ממקום ישוב.

נסו ליצור טרם היציאה למסלול לו"ז מובנה כלשהו בו תעריכו את מרחק ההליכה שתבצעו בכל יום, בהתאם לכושר הפיזי שלכם, למשקל שאתם סוחבים ולאוכל, בנו תכנית סכמטית שתיקח בחשבון את מקומות הלינה, החלקים המורכבים יותר להליכה ואת הארוחות.

מסלול הטרק

יום ראשון

במרחק של 500 מטרים מזרחית לכפר לכיוון צפון, תגיעו לכניסה לעמק Jiptick-Suu, הערוץ שיוביל אתכם לכיוון הפאס הראשון, החוצה את הרכס הנושא אותו השם, שמגיע לגובה 4,185 (1,000 מטר מעל הכפר). השעות הראשונות של ההליכה מתנהלות ברובם במקביל לקו הנחל בצדו המערבי בשיפוליו המתונים שהרכס על דרך ג'יפים. לכן, במידה ואתם מעוניינים לקצר את הדרך במספר שעות ניתן לדלג המקטע הנ"ל באמצעות רכב עם נהג ששכרתם מראש עד לנקודה בה הדרך מפסיקה להיות עבירה יותר. לאורך העמק תפגשו בעונת הקיץ מספר מחנות רועים וכן זרימה שמקורה בהפשרת השלגים, זרימה אשר נחלשת ככל שתעלו בגובה. הערוץ יתעקל מזרחה מעט ותחצו פלגים נוספים שישפכו לערוץ המרכזי.

העלייה לכיוון הפאס לא מאוד תלולה ומלווה בחלקה ברוג'ומים, כשבראש מעבר ההרים תצפית נהדרת אל עברו הצפוני והדרומי של הרכס ואל פסגת הר לנין שנשקפת באופק בלבן. עם הירידה מעברו תפגשו שוב בדרך ג'יפים כשהנוף הסלעי והמושלג יתחלף חזרה לשדות מרעה ירוקים, וכך עם הזמן תפגשו אפילו בעצים ובצמחיה שיחית. מחנות היורטים יחד עם העדרים הרועים יחזרו עד שתגיעו בסופו של דבר לכפר Kojo Kelen, כפר הבנוי מלבני בוץ כפזורה חקלאית בתוך מישורי הערוץ. במידה ובצעתם את כל הדרך בהליכה, סביר להניח שלא תצליחו להגיע עד לכפר ותוכלו לפרוס את אוהליכם בקרבת הנחל איפשהו לאורך הדרך. בכפר ישנו גםHomeStay אחד שמארח מטיילים. דבר נוסף שכדאי להכיר הוא האפשרות להתחלת המסלול מהנקודה הנוכחית. הכפר Kojo Kelen מצוי בהמשך הציר הממשיך בכיוון דרום מהעיר אוש וההגעה אליו מצריכה נסיעה של 3 שעות ברכב למתאים לנסיעה בדרכי עפר, לכן במידה ותבחרו להשקיע כסף, לא מן הנמנע שלא תצטרכו להגיע כלל לסארי מוגול לפני הטרק.

יום שני

יום שמתנהל כולו לרוחב (ממזרח למערב) שלוחותיו הצפוניות של קו הרכס המרכזי. כדי לעזוב את הערוץ בו שוכן הכפר תצטרכו לחצות את הרכס המערבי ולטפס לפס Sary-Bel שנמצא בגובה 3,137 מטר. לפאס מובילים שני שבילים, אחד שעולה בעמק מהקצה הדרומי של הכפר והשני מעמק בחלקו הצפוני.

שני השבילים יחסית טובים וניתן לזהות אותם גם במפה (ומומלץ להתייעץ לגביהם עם אנשי הכפר, רועים עושים שימוש בשבילים האלה מפעם לפעם), למרות שלפעמים תחשבו שהוא נעלם לכם מדי פעם. העלייה לא קלה, אבל תפגשו גם כאן מאהלים נוספים במעלה הדרך שיעודדו את רוחכם. גם מהפאס ישקף נוף יפהפה ומגוון בצבעים שמאפיינים את השכבות הגיאולוגיות שעליהם הרכס מתבסס.

לאחר הפאס תרדו לכיוון עמק ירוק ורחב שוליים בשם Kosh-Moynok , שבדומה לקודמיו, מאוכלס גם הוא בדלילות בחודשי הקיץ. ממנו תעלו לפאס נוסף, הנושא את שמו בשביל ברור וקצר יחסית. עם ההתקדמות והירידה מערבה תפגשו בפלגי מים נוספים ואזורים שטוחים מעטים שבהם תוכלו להציב את האוהל.

יום שלישי

ביום הזה נפגוש לראשונה בעמק Kichik-Alay (אלאי הקטן), בניגוד לעמק Chon Alay (אלאי הגדול), שבו שוכן בין היתר הכפר סארי מוגול שממנו התחלנו. העמק מהווה את הנחל המרכזי של הרכס שאליו אנחנו הולכים ובו שוכן כפר באותו השם. באותו עמק נפגוש בכפר נוסף אך קטן יותר העונה לשם סארי מוגול (שהוא לא זה שהתחלנו ממנו). הירידה לעמק מכיוון נקודת הלינה דיי פשוטה וההתקדמות לאורך העמק מתבצעת במעלה הזרם בגדתו הדרומית עד למפגש עם הכפר השני.

עם ההגעה לכפר תפגשו בגשר העובר מעל פלג דרומי המגיע מהרכס – זהו כיוון התקדמותכם החדש. לאחר החציה תפנו מיד שמאלה ותתקדמו במעלה הערוץ הקטן והירוק יותר במתינות יחסית. קטע השביל האחרון הופך תלול וסלעי הרבה יותר ומשופע בדרדרות אבנים, כשבראשו תפגשו בגובה 4,304 מטר את פאס סארי מוגול, הנקודה הגבוהה ביותר שתעלו אליה לאורך הטרק.

מהפאס נשקף אולי אחד המראות הנפלאים ביותר – נוף ירח מצוקי ומושלג, שלמרגלותיו שוכנים חמשת האגמים (Besh Kul), שבסביבתם קרחונים קטנים המעשירים אותם בחודשי הקיץ.

הירידה מהפאס די תלולה, אך ברורה, ומלווה בשלב כלשהו בהתחברות מחודשת לשביל. הכיוון הכללי של הערוץ לוקח אותנו בכיוון דרום-מזרח, כשגם אם מתחיל בצדו המזרחי של הערוץ, השאיפה היא לחזור בשלב מסוים לצדו המערבי, עם ההתקדמות לכיוון סארי מוגול ויום ההליכה האחרון. לינה איפשהו לאורך הדרך, ומומלץ לא לשהות באזורים הגבוהים ולהתאמץ להספיק לרדת בגבוה.

גם בעונה החמה עלול להיות קר בהרים. צילום: שי אור

יום רביעי

יום הירידה מהרכס, מקטע קל יחסית לניווט, המתנהל כולו לאורכו של נחל סארי מוגול ומתחבר בשלב מוקדם יחסית ליובלו המרכזי. בדרך תתקלו בסדרת מפלים תלולה, ומשימתכם תהיה לדבוק בגדה המערבית של האפיק לכל אורך הדרך, כשהשביל צר מקיף את המפלים בבטחה.

עם ההתחברות המחודשת לגיא, הנוף יפתח והדרך תעשה מתונה ונוחה יותר. בשלב מסוים תתחברו לדרך ג'יפים שמגיעה מסארי מוגול (ומאפשר את קיצור המסלול באמצעות הקפצה, גם בכיוון ההפוך). נוף הרכס הפמירי ישקף לעינכם מבעד לצורת ה-V שההרים מסביבכם יצרו, ותפגשו שוב בהתיישבויות יורטים רבות נוספות בהתאם לקצב שתבחרו ללכת, תגיעו עוד באותו היום לנקודת ההתחלה.

לישון

בכפר הקטן סארי מוגול אין שום הוסטל או אפשרות לינה רשמית שמיועדת למטיילים. כל המטיילים מופנים ע"י ה-CBT לבתי התושבים ל-Homestay. סביב הכפר ולאורך הטרקים ישנם מאהלי יורטים שונים, השייכים למשפחות רועים שמארחות תרמילאים כעיסוק צד. לעתים יש גם אפשרות להציב את האוהל שלכם באזור המאהל תחת הסכמתם או בהכוונה מראש מה-CBT.

אוכל

מוטב אם תתארגנו על מצרכיכם מראש באוש, בדגש על האוכל שניתן לבשל בשטח. תוכלו למצוא ארוחות בבתים שמספקים לינה בכפר (ארוחת בוקר בדר"כ כלולה, צהריים או ערב בתשלום נוסף), כשמחוץ לכפר ולאורך הטרקים האפשרות הזאת פחות זמינה. תוכלו לבדוק ב-CBT אם יש אפשרות לאכול בבתי מקומיים או ביורטים, אבל ייתכן והם יטילו עליכם את האחריות למצוא אותן. אספקת המזון הנמכר בכפרים הקטנים לאורך המסלול גם היא לא בהכרח מאוד זמינה, לכן קחו עמכם לפחות את מרבית הארוחות המתוכננות.

טרקים נוספים

הר לנין – 20 ק"מ דרומית לכפר מזדקרת הפסגה השנייה בגובהה בקירגיזסטאן, בגובה 7,134 מטר, הידועה גם כאחת הפסגות הקלות ביותר לטיפוס ובין הפופולריות ביותר בעולם שמעל 7,000 מטר. ההר המהווה חלק מרכס הפמיר יושב על קו הגבול הקרגיזי-טאג'יקי ועלייה עליו מאזור מחנה הבסיס והלאה דורשת הוצאת פרמיט מיוחד (ניתן להוציא דרך סוכנות Munduz באוש, פרטים בפרק על אוש).

ביולי 1990 אירע על ההר אירוע המחזיק בהישג המפוקפק של אסון הטיפוס הקטלני ביותר בהיסטוריה, שגבה את חייהם של 43 אלפיניסטים, שנגרם מרעידת אדמה פתאומית שהכתה באזור וגרמה למפולת שלגים עם קרחונים.

הר לנין הוא אתגר גדול עבור אלה שמתכננים לכבוש אותו, מאחר וכרוך בשבועות של תרגול, הכנה, הדרכה מתאימה והצטיידות מיוחדת. בחודשי יולי מוקמים במעלי ההר מספר מחנות מטפסים המאכלסים את המשלחות, כשהראשון שבהם, Achik Tash המוכר גם בתור ה-Base Camp ממוקם בגובה 3,600 מטר, ומחנה מספר 1 ממוקם בגובה 4,400 מטר (נקרא גם Advanced Base Camp). מחנה 2 בנמצא בגובה 5,300 מטר (המחנה שבו אירע האסון) ומחנה 3 ב-6,100 מטר.

מצדו השני של הקניון ביחס ל-Achik Tash Base Camp, בגובה דומה, תוכלו למצוא מחנה יורטים, שבו ישנים מטיילים שלרוב להם אין כוונה לטפס על ההר ולפיכך לא נדרשים להציג פרמיט לשהייה במקום. תוכלו לתאם אירוח בתשלום, כשאתם מגיעים על בסיס מקום פנוי או דרך ה-CBT, עם או בלי ארוחות, או למקם את אוהלכם בסביבה.

הנוף הנשקף מהאזור יפיפה וניתן להעביר במקום אפילו מספר לילות. ההגעה למקום כרוכה בהליכה של 16 ק"מ על דרך ג'יפים נוחה או בנסיעת שטח של 45 דקות מסארי מוגול. במחנה היורטים תוכלו לשכור סוסים או מדריכים ולצאת לטיולים בסביבה בלא צורך להיסחב עם התיקים הגדולים. אחד הטיולים הפופולריים והמרשימים ביותר הוא הליכה של כ-6-8 שעות לאורך הערוץ המרכזי ובמעלה השלוחות, לנקודה שבה ניתן לצפות בברור על פסגת הר לנין המושלגת. בסביבה יש ערוצים רבים, שרובם מסתיימים בקרחונים שלא מומלץ להמשיך מעבר להם ללא ציוד מתאים, אך מעניין ושווה לבדוק אותם. תוכלו גם ללכת לצפות באגם Tolpur ולישון בסמוך אליו.

במידה והצטיידתם בפרמיט, במדריך ובציוד מתאים, תוכלו להעביר את הלילה יחד עם אוהליכם ב- Achik Tash Base Camp ולעלות בטרק מאתגר עד ל-Advanced Base Camp, להעביר שם לילה ולטפס ביום למחרת לפסגת Yuchin, המתנשאת לגובה של 5,075 מטר. על כל פנים כדאי לוודא שאתם מאוקלמים לגובה כמו שצריך לפני שאתם עולים למחנה הבא.

מסלול מונחה נקודות GPS לכיוון מחנות הבסיס האחרים ניתן למצוא כאן: www.wikiloc.com

טיולי סוסים – במקרה ועייפתם מטיולים רגליים ומסחיבת ציוד, תוכלו לתכנן יחד עם סניף ה-CBT באוש או בסארי מוגול טיול סוסים העובר על אותו המסלול. את הלילות תעבירו באוהלים (לצד היורטים) ובבתי מקומיים, ותיהנו מטיול המאפשר נקודת מבט גבוהה יותר על הנוף מסביב. לטיול יכול להתלוות איש סוסים (שבדרך כלל לא מדבר הרבה אנגלית) ומדריך, לבחירתכם. פרטים נוספים: visitalay.kg/tours

כדאי לעשות את המסלול רכובים על סוס. צילום: איתי חן

איך להגיע

מרשרוטקה – כדי להגיע לסארי מוגול בדרך הזולה ביותר תוכלו לקחת מרשרוטקה שיוצאת אחת ליום (בשעות הצהריים בדר"כ) מהתחנה המרכזית באוש (ברחוב Navoi, כארבע שעות) לכיוון Daroot Korgon, כפר נוסף שנמצא בנקודה מערבית יותר לאורך כביש העמק. המרשרוטקה עוברת בדרכה בסארי טאש (מרחק שעה נסיעה מסארי מוגול) ובסארי מוגול ותוכל להוריד אתכם שם. ייתכן ובדרך חזרה היא תצא ישירות מתחנות הביניים.

אם ברצונכם למצוא רכב פרטי, עומדת בפניכם האפשרות לנסות את מזלכם ב-Argomak (מן מגרש חניה שנמצא גם הוא על רחוב Navoi באוש). שם תמצאו נהגים שמתכננים לנסוע למקומות שונים, ומציעים מקומות ברכבם עבור תשלום. במידה ואתם מספיק אנשים, יתכן וישתלם עבורכם לשכור רכב שלם שייקח אתכם עד סארי מוגול. בכל מקרה, כדאי להגיע בשעות הבוקר המוקדמות או לתאם מראש עם נהג כבר בלילה שלפני. פרטים נוספים בפרק על אוש.

מטוס – סארי מוגול ידועה בריחוקה היחסי מערים גדולות, אך היא נמצאת מרחק נסיעה סביר מאוש, שמהווה עבורה מרכז מוניציפלי זמין יחסית. באוש ממוקם, בין השאר, שדה תעופה לא גדול במיוחד, שאליו תוכלו להגיע בטיסה פנימית זולה מבישקק בתדירות של כחמש פעמים בשבוע.

בנוסף לטיסות הפנימיות, ישנן טיסות בין לאומיות (ממוסקבה, איסטנבול או אורומצ'י, לדוגמה) שבזכותן תוכלו להתחיל את טיולכם הישר בדרום המדינה. ישנה תחבורה ציבורית נוחה שמקשרת את השדה עם מרכז העיר אוש, ומשם תוכלו להגיע עם מרשרוטקה באופן ישיר לסארי מוגול. במקרה שאתם פחות בעניין של תחבורה ציבורית, ה-CBT יכול לארגן עבורכם רכב להסעה ישירה (בתיאום מראש) משדה התעופה לסארי מוגול. פרטים נוספים בפרק על אוש.

מזג אוויר

עקב מיקומה של סארי מוגול על הרמה הפמירית, תזכו בה למזג אוויר קר רוב ימות השנה, אך חמים וצפוי במידה משתנה בחודשי הקיץ. העונה המומלצת לטיול באזור היא בין החודשים יוני לסוף ספטמבר, כשבמחצית הראשונה של אוקטובר הטיול אפשרי, אך סביר להניח שתזכו לסופות שלג בתדירות גבוהה יותר ותפגשו הרבה פחות מאהלי יורטים.

העיירה עצמה שוכנת בגובה של 3,100 מטר במן מישור עצום וצחיח, כשמסלולי הטיול היוצאים ממנה עוברים בפאסים שגובהם מגיע אף ל4,300 מטר. ברכסי ההרים מזג האוויר עלול להיות הפכפך לעתים וגם בקיץ גשמים ושלגים יורדים בנקודות הגבוהות ובשדות המרעה שלמרגלותיהם, במקביל לצניחת הטמפרטורות. בכל מזג אוויר אל תצאו לדרך ללא ציוד מתאים להגנה מהגשם, הצטיידו באוהל חסין מים, בשק"ש ובלבוש חם.

אירועים ומועדים

אחת לשנה, בשבוע הראשון של אוגוסט מארגן ה-CBT פסטיבל סוסים באזור, שלרוב מתרחב בסמוך לאגם טולפור (Tolpur). באירוע תוכלו לצפות במגוון ענפי ספורט מסורתיים כמו האבקות את סוסים, טורניר תפיסת כלה (זוג רוכבים, בדרך כלל גבר ואישה, דוהרים אחד בסמוך לשני כשהאישה שרוכבת מקדימה לא רוצה להיתפס) וכן את הספורט הלאומי של קירגיזסטן – האולק טרטיש. המשחק, המזכיר פולו, כולל שתי קבוצות של רוכבים על סוסים, שמנסות להבקיע שער לבור בקצוות המגש של הקבוצה היריבה, בעזרת גוויה של עז או כבש ללא ראש.

צפו בפסטיבל הסוסים השנתי של סארי מוגול:

המלצת זהב – הדבר העיקרי שחשוב לדעת

אם אתם מספיק רציניים בעניין הטרקים, אתם מעדיפים לא לפגוש יותר מידיי מטיילים אחרים, ואתם מוגבלים למסגרת זמן של שבועיים בלבד, סארי מוגול ושאר אזורי הטיול בדרום (ארסלן בוב, סמילו טאש, סארי צ'אלק) יכולים לשמש עבורכם אלטרנטיבה איכותית, מעניינת ומשקפת לטיול בקירגיזסטן, על פני טיול באזורים מוכרים ומתוירים יותר בסביבת העיר קרקול, בצפון או במרכז המדינה.

תוכלו להגיע לכאן בטיסה בין לאומית עם קונקשיין ישירות לאוש בלי הצורך לבזבז יום שלם של נסיעה מבישקק, לבחור על פי ההמלצות איזה סוג של מסלולים אתם מעוניינים לעשות, לתכנן לו"ז, להתארגן על מפות מראש ולזכות בחוויה ייחודית באחת מהפינות המבודדות והמדהימות של מרכז אסיה.

נותני שירותים

לשכת תיירותCommunity Based Tourism – ארגון שמטרתו לטווח בין נותני שירותים ולינה לאזרחים זרים. במקביל למשרד בסארי מוגול, פועל באוש משרד נוסף שה-CBT, שמתעסק כולו בעמק Alay, ותוכלו לפנות אליו עוד לפני שתעזבו את העיר. כדאי מאוד לשקול את אפשרויות ה-Homestay וה-Yurtstay (בעונה).

CBT Alay ממוקם באוש. משרד שמתמחה באזור עמק אלאי, שיוכל לקשר אתכם מראש לספקי השירות באזור, ואף לפתוח בפניכם אופציות מעניינות אחרות על כפרים אחרים בסביבה. אתר עם מידע מאוד מועיל ואפשרויות לטיולים מאורגנים.

CBT Sary Mogol – המשרד מנוהל ע"י מקומי מהכפר בשם אבדוש, שיכול לעזור מאוד במידע על הטרקים, לספק מדריכים, לארגן טיולי סוסים, חמורים לסחיבת ציוד לאורך הטרק, לינת Homestay בבתי מקומיים בכפר, ורכב שייקח אתכם לכל נקודה שתרצו בסביבה. הדעות לגבי השירות שנותן המשרד מגוונות, לכן כדאי שתשוו את מחירי הנסיעה שלו עם נהגים עצמאיים בכפר.

כסף – בסארי מוגול אין כספומטים כלל, אבל יתכן שמישהו יסכים לקבל מכם דולרים או להחליף לכם קצת באופן לא רשמי. עדיף שתגיעו מוכנים מאוש.

בית חולים – בעמק Alay אין כיום בית חולים. במקרים לא דחופים עדיף שתפנו לבית החולים באוש.

מפות – המפה הטובה ביותר לטיול באזור היא המפה סובייטית J43-002 שקיימת רזולוציה 1:100,000. המפה מדויקת להפליא וכוללת שבילי הליכה שעושים בהם שימוש במסלול הנ"ל. כדאי שתלמדו לקרוא אותיות קריליות כדי להשתמש בה. מומלץ להדפיס את המפה על דף גדול ובאיכות טובה כדי שתהיה ברורה. תוכלו לעשות את זה באחת מחנויות הצילום באוש. יש אחת ברחוב לנין, שמאוישת על ידי בחור דובר אנגלית, ויש בה מדפסות גדולות ורציניות.

אופציה אלטרנטיבית היא אפליקציית Soviet Military Maps, שיכולה לשמש עבורכם כלי שימושי למדי ביציאה לטבע בקירגיזסטן, שכן ניתן להפעילה באזור עם WiFi, להוריד את המפות הדרושות ולהכווין את עצמכם באמצעות ה-GPS לאורך הדרך. תוכלו למצוא קישור להורדה ב-Google Play כאן. אפליקציה נוספת נקראת RMaps וניתן להוריד אותה באופן עצמאי מכאן.

מה הכי לא כדאי

רוב המטיילים שבדיוק סיימו את הטיול שלהם בטג'יקיסטן וברמת הפמיר, ממהרים למצוא רכב מהעיירה מורגאב (Murgab) לחצות איתו את הגבול ולהגיע בהקדם האפשרי ישירות לאוש, ברוב המקרים במטרה להתאפס על המדינה החדשה וכדי לנוח מהמסע הארוך. אם זמנכם מוגבל ולאור העובדה שבכל מקרה הדרך צפונה עוברת דרך העיר אוש, קצת חבל יהיה להיזכר בכך מאוחר יותר, לעשות את הדרך חזרה לסארי מוגול או עצוב מכך – לוותר עליה בכלל. לכן, כדאי לרדת מהרכב כבר בסארי טאש ולהתקדם לכיוון סארי מוגול, כך שתקבלו פרק פתיחה מרוחק ציוויליזציה נוסף לטיול המרכז אסיאתי האתגרי שלכם.

בטיחות ואזהרות

בהתאם לגובה הנקודות הטופוגרפיות שבהן תעברו לאורך המסלול, כדאי לקחת בחשבון את סוגיית האקלום לגובה והחשש ממחלת גבהים, עקב מחסור האפשרי בחמצן והידללות האטמוספרה. אם לא התנסיתם מעולם במאמץ פיזי בגבהים מעל 3,500 מטר (גובה שבו לחץ האטמוספרה נמוך בשליש ביחס לזה בגובה פני הים, אם כי התופעות יכולות להופיע כבר בגבהים נמוכים יותר), מומלץ לנהל את העלייה הראשונה לאזורים הגבוהים באופן מדורג ובמקרה הצורך דעו שהטיפול המידי הוא ירידה של לפחות 500 מטרים ושהייה למשך הלילה לפחות.

כדאי ללמוד את תסמיני המחלה שכוללים בין היתר קוצר נשימה, עייפות, אפתיה, בחילה, כאב ראש, ראייה כפולה, סחרחורת, בלבול, חרדה, חוסר שינה, אובדן תיאבון ולעתים הקאה. הכחלת השפתיים, קצות האצבעות והציפורניים תהיה בין הסימנים הראשונים למחסור בחמצן.

הסכנות במחלת גבהים גדולות ויכולות להגיע במקרים חמורים עד אבדן הכרה ומוות. במידה והגעתם ישירות מאוש, מוטב להעביר לפחות יום בסביבת סארי מוגול (בגובה 3100 מטר) בטרם תעפילו לפאסים מעל 4,000 מטר. במקרים קשים, יש צורך במתן חמצן ותרופות הניתנות ע"י רופא, לכן יש לרדת ולהגיע בהקדם אפשרי לטיפול רפואי. מידע נוסף על מחלת גבהים תוכלו לקרוא כאן »

האוכלוסייה הכפרית מבודדת משאר המדינה. צילום: מיכל אבוטבול

בנוסף לכך, טרם היציאה לטרק חשוב להבין את גודל האתגר פיזי העומד מולכם: השביל מטפס וחוצה את הרכס העיקרי ואת רכסי המשנה היורדים מהרכס בכיוון צפון, לכן חלקים מועטים מהמסלול עוברים באזורים שטוחים, מה שאומר שירידה ועליה תהיה מנת חלקכם רוב הזמן. פרט לסכנות הטמונות במזג האוויר (שאליהם התייחסתי קודם) תתקלו לעתים בדרככם במסלולים שמלווים בדרדרות חצץ קשות לטיפוס, שיכולות לסכן את רגליכם. לכן, אם אינכם בוטחים בכושרכם הפיזי וביכולות הניווט שלכם, עדיף שלא תצאו לטרק בגפכם וצרפו חברים (או מכרים חדשים שזה עתה פגשתם) שתוכלו להיעזר בהם. ציוד מתוחכם לא תמיד יוכל להציל אתכם מהטעויות של עצמכם ומההפתעות שהטבע יספק, לכן הפעילו שיקול דעת ותכננו את המסע הרגלי לפרטי פרטים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×