מדבר גובי ודאלנזאדגד - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

מדבר גובי המיתולוגי הוא אחד מהיעדים הפופולריים ביותר בקרב המטיילים במונגוליה, וכשתגיעו לכאן גם אתם תבינו למה. נופי המדבר האינסופיים, בעלי החיים הפראיים ודרך החיים הייחודית של המקומיים יוצרים תמונה מרהיבה ומיוחדת. כל המידע הנחוץ לטיול במדבר גובי בכתבה שלפניכם.

נעם טיראן - מערכת אתר למטייל
תמונה ראשית עבור: מדבר גובי ודאלנזאדגד - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים - תמונת קאבר

מבוא

מדבר הגובי (Gobi) זכה כבר למעמד של מיתוס. השם לבדו עשוי להעלות בדמיוננו מחזות המזכירים את תיאוריו של הנוסע הנודע בן המאה ה-13, מרקו פולו, על שממות בהן ניתן למצוא רק הרים וחול, ללא אוכל או מים, ועל קולות רפאים שמפתים נוסעים להיפרד מקבוצתם ולהיבלע במדבר העצום, ש'תדרש שנה להגיע מקצה לקצה [שלו]'.

התפיסות המקובלות על חבל הארץ הזה הן נכונות, אבל רק בחלקן. הגובי הוא מקום עצום בגודלו – כמעט 1.3 מיליון ק"מ רבוע(!) בין מונגוליה ל-סין. זהו איזור צחיח שנוצר על ידי הרי ההימלאיה המהווים מחסום אדיר מימדים ללחות שמגיעה מהאוקינוס ההודי. המילה 'גובי' במונגולית, פירושה, למעשה, 'מדבר-למחצה', כלומר – מקום שמאפשר עדיין קיום חיים אנושיים, ואכן – חלק ניכר מהגובי מיושב, גם אם באופן דליל, על ידי משפחות נוודים. בנוסף, הגובי הוא גם ביתם השברירי של מיני בעלי חיים רבים, ביניהם יעלים, זאבים, יחמורים, סוסי טאחי, גמלי פרא (מין נדיר בסכנת הכחדה), נמרי שלג ודובי הגובי, מתוכם נשארו, על פי הערכות, רק כ-30 פרטים בטבע. יחד עם זאת, הגובי, גם בחלקיו המיושבים, פחות או יותר, עשוי להיות קשוח ואפילו אכזרי – ממוצע הטמפרטורות השנתי יכול להגיע למינימום של 40- מעלות בחורף ו-50 מעלות בקיץ, בשנה אחת, והיובש הקיצוני שלו יוצר באביב סופות חול קפוא, שמגיעות קילומטרים רבים צפונה. גם בנסיעה נוחה יחסית בואן, הגובי הוא מקום מעורר יראה.

מחוז אומנוגובי (Omnogovi, 'דרום הגובי'), שדאלנזאדגד (Dalanzadgad) היא בירתו, יוצר עבור הנוסעים בו את הרושם של שממה אדירה ומונוטונית, אבל הוא טומן בחובו גם אוצרות רבים – שדות קרח, דיונות יפהפיות, צוקים מרשימים, וגם דינוזאורים. כל אלו הם חלק מהסיבות להדרים עד לשמורת גובי גורבאן-סאיחן (Gobi Gurvan-Saikhan National Park) שבמחוז. דאלנזאדגד עצמה, לעומת זאת, היא עיירה אפרורית וחסרת ייחוד למדי, אבל היא בסיס היציאה הנוח ביותר עבור מטיילים עצמאיים לכמה מהמקומות המיוחדים ביותר בגובי.

הטיול באיזור הוא עניין לוגיסטי שיש לתת עליו את הדעת. קשה עד בלתי אפשרי לטייל כאן בצורה עצמאית לחלוטין, קל וחומר ברגל, למעט הליכות קצרות. כדי ליהנות ממנו תצטרכו לשכור רכב ונהג שמכיר היטב את השבילים המשתנים תדיר במדבר, יחד עם מספיק צידה, מים, ודלק למשך השהות שלכם, או לשלם מלכתחילה עבור חבילת תיור באחת מסוכנויות הטיולים באולאנבאטר, למשל (מה שיחסוך עבורכם הרבה מאוד כאב ראש). בכל מקרה, תצטרכו להתכונן להרבה נסיעות בנופים חדגוניים למדי, כדי להגיע לפנינים האמיתיות. ובכל זאת, אל תתנו לקשיים להרתיע אתכם – טיול בגובי יכול להיות הרפתקה בלתי נשכחת שתותיר אתכם מאובקים, אך מאושרים.

לישון

בדאלנזאדגד יש מספר הולך וגדל של מלונות, בעיקר כאלו שנועדו עבור אנשי עסקים שמגיעים עקב פרויקט הכרייה אדיר המימדים בקרבתה. חפשו לאורך הרחוב הראשי של העיר או בסביבתו. מלונות רבים יציעו חדרי מותרות עם מסכי טלוויזיה שטוחים, עבור כמה עשרות דולרים ללילה, אבל ניתן יהיה למצוא גם אכסניות צנועות יותר במחירים בין 5,000 ל-10,000 טוגרוג לאדם ללילה. חשוב לזכור, יחד עם זאת, שרוב התיירים מגיעים לעיר דרך טיול מאורגן, ועל כן לא נמצאים בה לאורך זמן, לכן יהיו מעט מקומות שמוכוונים ספציפית לקהל התרמילאים.

ברחבי הגובי, ובעיקר בפארק גורבאן-סאיחן, ניתן למצוא כמה מחנות גרים, מצוחצים ומאובזרים למשעי, המתפקדים גם כסוכנויות נסיעות לכל דבר ועניין, אולם אלו לרוב מכוונים לקהל מבוסס כלכלית, ומחירי לינה לאדם בהם יתחילו בד"כ מ-20$ ללילה (לא כולל ארוחות). יחד עם זאת, מקובל באותה מידה גם להגיע להסדרי אירוח עם משפחות שגרות בסמוך לאטרקציות תיירותיות כשלרוב יבקשו מכם סביב 5,000 טוגרוג לאדם ללילה.

במידה והצטרפתם לטיול שמאורגן ע"י סוכנות טיולים ידאגו עבורכם ללינה, וכדאי לשקול את האופציה הזו, שאינה מחויבת המציאות, אבל תחסוך עבורכם כאבי ראש. אפשרות נוספת, והזולה ביותר, היא להביא יחד אתכם אוהל ולישון בשטח. חשוב לוודא שהנהג שלכם מסכים, כמובן, להסדר שכזה.

במידה וברצונכם ללון במחנה גרים בגובי, אתרי אינטרנט של שניים מומלצים –

לאכול

ברחבי דאלנזאדגד יש היצע רחב של מסעדות, מזנונים ובתי תה זולים. עם זאת, מחוץ לעיר, למעט במחנות הגרים, אין אפשרות להסתמך על כך. במידה ותצאו לסיור דרך חברת טיולים, תוכלו לשכור גם טבח, או מדריך שיתפקד בתור טבח, אם כי תוכלו גם לבשל עבור עצמכם ובכך לחסוך כסף. חשוב להגיע להסדר עם הנהג שלכם לגבי אוכל (האם אתם צריכים לדאוג גם עבורו לארוחות? לרוב התשובה תהיה חיובית). סביר להניח שבמידה ותתארחו בבית משפחה, תוכלו להשתמש בתנור שבגר שיוצע עבורכם בכדי לבשל. בכל אופן, אל תצאו לגובי בלי שתביאו אתכם אוכל בכמות מספקת ומים לשתייה ולבישול ודאגו למלא את מצבורי המים שלכם בכל הזדמנות שתיקרה בדרככם.

אטרקציות קרובות

הפארק הלאומי גורבאן-סאיחן הוא מוקד המשיכה המרכזי במחוז אומנוגוב ואחד היעדים הפופולאריים ביותר במונגוליה. שמו של הפארק הוא, בתרגום חופשי, "שלושת שכיות החמדה של הגובי", והוא מתייחס ל-3 רכסי ההרים שנמצאים בתחומיו. נדמה כאילו הפארק מרכז בתוכו את כל היופי הנסתר שלמדבר יש להציע – צוקים ומבני סלע מרהיבים, דיונות חול עצומות, קרח באוגוסט, יחד עם עדרים על גבי עדרים של גמלים דו-דבשתיים צמריריים ושמיים כחולים ללא רבב. בכניסה לפארק תתבקשו לשלם דמי כניסה בסך 3,000 טוגרוג ובמקום נמצא גם מוזאון קטן.
בין המקומות המרכזיים בפארק תמצאו את -

יולין אם (Yolyn Am, 'פי הנשר', או, ממש כמו אצלנו, 'נחל פרס') – ואדי מצוקי ועמוק. בגלל גובהם של קירות הנחל והזווית הישרה בה הם ניצבים, העמק כמעט ולא מקבל אור שמש ישיר. התוצאה היא שגם באמצע הקיץ, הואדי לרוב עודנו קפוא, ולמעשה מפשיר רק בסביבות ספטמבר, גם אז ניתן לראות בתחומיו מפלי קרח יפהפיים.
על כביש הגישה לואדי נמצא מוזיאון קטן, שלרוב פתוח בשעות היום, ומוצגים בו מעט בעלי חיים מפוחלצים ושרידי דינוזאורים צנועים. הכניסה אליו צפויה לעלות כ-2,000 טוגרוג. אחרי המוזיאון נמצא מגרש חניה, ובו מספר דוכני מזכרות קטנים. ממגרש החניה, יש ללכת כ-2 ק"מ, עד שמגיעים לואדי (בקשו הכוונה מהמקומיים, או מהנהג שלכם). אין צורך בתשלום נוסף כדי להיכנס למקום.

באיאנזאג (Bayanzag) – איזור מצוקי ורחב ידיים בפארק. בשל אבני החול האדומות שמעניקות למקום את צבעו הדרמטי, הוא נקרא גם 'הצוקים הבוערים'. האיזור מפורסם בזכות הממצאים הפלאונטולוגים שנתגלו בו – זהו ריכוז חשוב של שלדי וביצי דינוזאורים וחיות קדומות נוספות. והוא נודע עוד בשנות ה-20 של המאה הקודמת כאחד מהמקומות הטובים בעולם למצוא בהם מאובנים. כיום, הסיכוי שתתקלו כאן בשלד של ממוטה הוא לא גבוה, אבל עדיין, מדובר באיזור יפהפה ומיוחד מאוד שמספק תצפית מרהיבה על המדבר שמסביבו, ואם אי פעם תיערך רשימה של המקומות המיוחדים ביותר בעולם לשבת בהם על כוס קפה, הוא ייכנס אליה בקלות. בקרבת הצוקים ישנם מספר גרים שיושביהם מוכנים ברצון לארח מטיילים, או להשכיר סוס או גמל לטיול בסביבה.

חונגורין אלס (Khongorin Els) – חונגורין אלס היא רצועת דיונות שנמתחת על פני כמעט 200 ק"מ, ורוחבה במקומות מסויימים הוא כ-20 ק"מ. הדיונות נקראות גם 'החולות השרים', בשל הקולות שהן משמיעות כאשר הרוח חולפת על פניהן או בעת תזוזה של החולות. התופעה תועדה עוד בימי קדם, ומייחסים אותה גם לתיאוריו של מרקו פולו, על שירים שנשמעים בשממה ומפתים נוסעים להיפרד מחבריהם ולהיעלם במדבר.
הדיונות מרהיבות ביופיין, ומתנשאות לגבהים עצומים מעל המדבר השטוח. ברקע, מדרום, ניתן לראות את רכס זולונגין המשונן והדרמטי ואלו מכם שיטפסו אל ראש הדיונות יזכו בפנוראמה יפהפייה של הגובי שלא תשכחו, בייחוד בשעות הזריחה והשקיעה.
הדיונות נפרשות לאורך אפיק נהר חונגורין הרדוד, שלאורכו תוכלו למצוא מספר משפחות שיהיו מוכנות לארח אתכם ללילה ולקחת אתכם לסיבוב על גב הגמלים שלהם לדיונות ובחזרה.

חרמן-טסאב (Khermen Tsav) – מתחם נקיקים ונווה מדבר מבודד מאוד, עמוק בתוך המדבר, שנמשך לאורך 15 ק"מ, ובו שלל תצורות סלע מרשימות, המתרוממות מעל הנוף החדגוני באופן כמעט סוריאליסטי. גם כאן התגלו מאובנים רבים. רוי צ'פמן אנדרוז, החוקר האמריקאי, שהוביל גם את המשלחות המדעיות בבאיאנזאג וראה מספיק בכדי להיות ההשראה לדמותו של אינדיאנה ג'ונס, קרא למקום באופן שניתן להבין, "סוף העולם".

קניות ושווקים

קניות – דאלנזאדגד היא המקום הטוב ביותר להצטייד בו לפני יציאה למדבר. בעיר קיימות חנויות רבות בהן תוכלו לרכוש את כל מה שתצטרכו (למעט, אולי, מיכלים לגזיות, במידה ואין ברשותכם בנזיניה). במחנות הגרים, בכניסה לשמורה, במגרש החניה ביולין אם וייתכן שבאופן מזדמן גם במקומות נוספים, תוכלו למצוא מזכרות לתיירים, שאינן שונות מהותית ממזכרות שתוכלו לקנות גם באולאנבאטר.

שווקים – על הרחוב הראשי של דאלנזאדגד, מערבית לצומת עם הכביש שמוביל צפון-מערבה לכיוון שדה התעופה, ישנו שוק בו ניתן לקנות פירות, ירקות ושאר מצרכים.

אירועים ומועדים

נאאדאם – גם בדאלנזאדגד מתקיים פסטיבל נאאדאם ביולי, לרוב במרחק נסיעה קצרה, בשטחים שמחוץ לעיר. בררו על כך עם סוכנויות הטיולים באולאנבאטר. פסטיבל נאאדאם נוסף מתקיים בעיירה בולגאן (Bulgan), שנמצאת כ-80 ק"מ צפונית מערבית לדאלנזאדגד. במהלך הנאאדאם נערכות תחרויות רכיבה, קליעה בחץ וקשת והיאבקות, לצד מופעי תרבות ססגוניים.

פסטיבל 1,000 הגמלים – מתרחש ליד העיירה בולגאן. הפסטיבל מתקיים בתקופת הטסאאגאן-סאר – ראש השנה הירחית החדשה עפ"י לוח השנה המונגולי, לרוב בין פברואר למרץ. נכון, אין יותר מדי מה לחפש במונגוליה בשיאו של החורף הנוקשה, אבל אם כבר הגעתם עד הלום, אל תפספסו אותו - המדבר הופך לבן לחלוטין, התושבים עוטים את בגדי החג שלהם והגמלים מגיעים בהמוניהם, עם פרוות החורף המרשימה שלהם. הפסטיבל נמשך יומיים, ובמהלכם נערכים מרוצי גמלים, ומופעי תרבות ומוזיקה מסורתיים.

איך להגיע

אוטובוס –מאולאנבאטר ישנו אוטובוס יומי לדאלנזאדגד, שיוצא מתחנת באיאנזורך (ראו אולאנבאטר למידע נוסף). מחירו סביב 20,000 טוגרוג, וזמן הנסיעה הוא כ-12 שעות. בררו על שעות היציאה המדויקות בסוכנויות הטיולים, במרכזי המידע לתיירים בעיר או בתחנת האוטובוס עצמה. מדאלנזאדגד, האוטובוס יוצא לדרך ההפוכה בשעות הבוקר (סביבות 08:00) מאזור השוק.

רכב – תוכלו למצוא ואנים וג'יפים-שירות שיוצאים מאולאנבאטר ליעדים שונים בגובי (בעיקר דאלנזאדגד), כאשר הם מלאים, מאיזור שוק נארנטול ('השוק השחור'). מומלץ לוותר על האופציה הזו, שכן היא לרוב יקרה מעט יותר מאוטובוס ונוחה הרבה פחות ('מלא' פירושו 'מלא עד להתפקע'). מדאלנזאדגד תוכלו למצוא כלי רכב שיוצאים צפונה לאולאנבאטר וליעדים נוספים, בעיקר בולגאן ו-מאנדלגובי (Mandalovi) מאיזור השוק.

מטוס – בדאלנזאדגד ישנו שדה תעופה חדש ופעיל למדי. שתי חברות תעופה מוציאות טיסות בכל יום לאורך הקו – MIAT ו- Eznis. מחיר טיסה עשוי לרדת אל מתחת ל-100$ לכיוון אחד ב-MIAT הזולה יותר, אם כי טווח המחירים הוא רחב למדי ומשתנה תדיר, כך שחשוב לוודא את המחיר עבור טיסה בתאריך ספציפי, דרך סוכנויות הטיולים, או אתרי האינטרנט של החברות.

תחבורה מקומית

בין דאלאנזאדגד למקומות יישוב בסביבתה אין אוטובוס קבוע, אבל כמו ברוב מונגוליה, ישנם כלי רכב שיוצאים מאיזור השוק אל מספר יעדים כאשר הם מלאים, בעיקר בולגאן ומנדלגובי. אם לא שלמתם עבור חבילת תיור לאחת מסוכנויות הטיולים באולאנבאטר, למשל, ישנם בעלי רכבים בעיר שייגשו לתיירים ויציעו את שירותיהם כנהגים / מדריכים. לא כולם שרלטנים, וחלקם אפילו קנו לעצמם מוניטין, אבל חשוב מאוד ששני הצדדים יבינו את העסקה לפרטיה, לפני שתשלמו, כדי למנוע אי נעימויות. אם קבעתם להתארח באחד ממחנות התיירים באיזור דאלנזאדגד, תוכלו לתאם איתם הסעה משדה התעופה או ממקום מרכזי אחר בעיר.

מזג אויר

האקלים הקשוח בגובי הדרומי מתאפיין במנעד טמפרטורות רחב מאוד (35 מעלות ביום לעתים) וביובש קיצוני. לצד הקיץ הלוהט החורף מקפיא, והטמפרטורות בו יכולות לצנוח עד ל- 40 מעלות מתחת לאפס. למרות היובש, שלג צפוי לרדת בחודשי החורף הארוכים, שנמשכים מאוקטובר עד אפריל. במרץ-מאי עלולות להתחולל בגובי סופות חול וקרח עצומות, שהופכות את חוויית הביקור בו להרפתקנית, אם כי לא נעימה או מומלצת במיוחד באביב.
הגובי נוטה להתקרר מאוחר יותר משאר מונגוליה, וגם באוקטובר הטמפרטורות בו עודן סבירות. הנתון הזה, יחד עם העובדה שבכל אופן קשה מאוד לטייל בו באופן עצמאי , הופכות אותו למומלץ לטיול בסוף העונה (סוף ספטמבר-תחילת נובמבר), כאשר בלאו הכי רוב התיירים כבר אינם בנמצא.

המלצת זהב

תכנון הוא המפתח. בייחוד אם אינכם מתכנים לשכור את שירותיה של סוכנות טיולים (אבל לא רק), חשוב מאוד להבין את מסלול הטיול שלכם ואת המשמעויות הנגזרות ממנו. וודאו שיש אתכם מספיק דלק, מים ואספקה. בנוסף, קחו איתכם כלי בישול וערכת עזרה ראשונה, שימו לב אם ברכב שלכם יש כלי נהג וגלגל חלופי, והכי חשוב – הבטיחו שהנהג ו/או המדריך שלכם יודע את הדרך, ורואה עין בעין את פרטי התכנית כמוכם – מי אחראי לאוכל? היכן ישנים? כמה משלמים? וכו'. אל תחששו מלהיות מעט נודניקים ולהיכנס בעובי הקורה לפני שתשכרו את שירותיו של מישהו.

נותני שירותים

חברות טיולים והשכרת רכב – אין הרבה סוכנויות טיולים שקבעו את מקומן בדאלנזאדגד, אבל כמעט כל חברת תיירות או גסטהאוס באולאנבאטר (ולמעשה, גם בעיירות אחרות כמו חרחורין) מציעים חבילת תיור לגובי. בנוסף, סביב דאלנזאדגד יש מספר מחנות גרים שמציעים סיורים מאורגנים באיזור, בייחוד בפארק גורבאן-סאיחן. בנוסף, באיזור השוק ישנם בעלי רכבים שמציעים את שירותי ההסעה והדרכת התיירים שלהם. לא כולם גרועים, אבל במיוחד אם תרצו להיעזר באדם עצמאי, חשוב מאוד להבין מה כרוך בכך, החל מתשלום ועד לוגיסטיקה (וראו המלצת הזהב).

כסף – בדאלנזאדגד יש מספר כספומטים ובנקים (האחרונים סגורים בימי א'). מחוץ לעיירה הסיכוי שתוכלו להשיג מזומן הוא אפסי ולכן חשוב .

בית חולים – ישנו בית חולים מונגולי טיפוסי בדאלנזאדגד, קרי – לא המקום בו תרצו להתאשפז במקרה חירום. כדאי מאוד לוודא שפוליסת הביטוח שלכם מכסה הטסה לאולאנבאטר.

מה הכי לא כדאי בעיר

בהפשטה גסה ובוטה – אין מה לחפש בדאלנזאדגד. צאו מהעיר במהירות האפשרית, ועצרו בה רק במידה ועליכם לקנות אספקה או דלק, או למצוא נהג. חסכו מעצמכם את הזמן בעיר המאובקת. גם אם ברצונכם לנוח בין נסיעות, עדיף לעשות זאת במחנה גרים שקט, אצל משפחה מקומית או תחת כיפת השמים.

בטיחות ואזהרות

כלבת – גם ברחבי הגובי ניתן למצוא חבורות כלבים סביב מחנות הגרים ובמקומות יישוב. רוב הכלבים הם בלתי מזיקים ומורגלים בקרבת בני אדם, אבל כדאי לסגל לעצמכם כלל אצבע ולהימנע ממגע עם כלבים, כדי לצמצם סיכונים ואי-נעימויות. כמובן שחשוב מאוד להתחסן בפני כלבת לפני טיסתכם למדינה.

שיכורים – האלכוהול הוא בעיה לאומית במונגוליה, ואיזור הגובי אינו חף ממנה. כמו בני לאומים אחרים, רוב המונגולים תחת השפעת אלכוהול אינם מזיקים, והם לכל היותר ידידותיים ורגשניים יתר על המידה, אבל חשוב להיות אסרטיביים בהבהרת הגבולות שלכם. בנוסף, מומלץ לבחור בקפידה את האנשים איתם אתם יושבים לשתות, ולשמור על מידתיות.

תקלות – כאמור, חשוב מאוד לתכנן את הטיול שלכם היטב, ולוודא שיש לכם מספיק ציוד, מים, דלק ואספקה, רכב אמין (יחסית) ונהג מיומן. למותר לציין שמדבר הגובי הוא לא מקום שהייתם רוצים להיתקע בו בלי דלק, או עם מצבר מרוקן.

קישורים רלוונטיים

מפה טובה של פארק גורבאן-סאיחן - /mapy.mk.cvut.cz/data/Mongolsko-Mongolia

לתחילת הכתבה

הדפס|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

המלצה על סוכנת טיולים במדבר גובי

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה למדבר גובי

הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×