טה קק - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

ה'לופ של טה קק' הוא טרק של 3-4 ימים על אופנוע העובר בדרכי עפר מאתגרות, יערות מוצפים מים, מערות ענקיות, כפרים מנותקים, מעיינות ונחלים מרהיבים. לא לשווא ניצב ה'לופ' בראש רשימת המסלולים היפים ביותר בלאוס. לפניכם כל מה שחשוב לדעת לפני שמגיעים לטה קק

עמית אבל - מערכת אתר למטייל
תמונה ראשית עבור: טה קק - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים - תמונת קאבר
Thinkstock Imagebank ©

מבוא

טה קק (Thakhek) זאת עיירה קטנה בדרום-מרכז לאוס, הסמוכה לנהר המקונג. עיירה זו היא בירת מחוז Khammouane. תיירים רבים מגיעים לעיירה היות והיא מהווה את תחנת הבסיס ליציאה לטרק אופנועים מיוחד במינו של מספר ימים באזור, המכונה 'הלופ של טה קק'.

לישון

בטה קק ישנם הוסטלים ומלונות דרכים רבים, רובם מרוכזים באזור תחנת האוטובוס. הרמה של מקומות אלו ירודה מאוד ולא מומלץ ללון בהם. לעומת זאת, יש הוסטלים ומלונות במרכז העיר סמוך לנהר. זהו אזור נוח ללינה כי הוא סמוך למסעדות שם אפשר לבלות בערב.

Khammouane Inter Guesthouse – נמצא ברחוב בראשי, כ-500 מטר מזרחית להנהר, בקרבת המסעדות וסוכניות השכרת אופנועים. החדרים זולים ונוחים. 30,000 קיפ חדרים משותפים. 50,000-60,000 לחדרים פרטיים. טלפונים: 051-212-171, 020-9702-2236

מרבית התיירים המגיעים לטה קק, עושים זאת על מנת לטרק (אפילו אם חלקית) בלופ של טה קק ולשם כך קיים ה-Travel Lodge.

Thakhek Travelers Lodge – הוסטל אשר חרט על דגלו לרכז את כל המידע הנדרש על מנת לטרק במסלול הלופ. תוכלו למצוא בהוסטל ספרים שלמים, שנכתבו על ידי מטיילים עם עצות מועילות, מפות ותיאורי דרך (גם בעברית) וכמובן שותפים, שיהיו מוכנים לצאת אתכם לטיול של כמה ימים. ההוסטל עצמו זול יחסית והחדרים מצויידים במאוורר. במרכז ההוסטל ישנה רחבה ובה מסעדה עם מנות זולות וטעימות ובלילה מדליקים בה מדורה קטנה, סביבה ניתן בכיף לשבת ולהתחמם. הצוות במקום נחמד מאד ודובר אנגלית סבירה. במקום יש אינטרנט אלחוטי חינם (אך איטי במיוחד). בזמן הלופ תוכלו להשאיר את התיקים הגדולים שלכם בהוסטל עבור 5,000 קיפ וכן תוכלו לשריין לעצמכם חדרים לסיום הטרק.

 • כתובת: כ-400 מטרים מזרחית לשוק, במרחק קצר מתחנת האוטובוסים של טה קק (ולא זאת המחוזית). כל נהגי הטוק טוק מכירים את ההוסטל.
 • מחיר: 30,000 קיפ (דורם) / 60,000 קיפ (פרטי עם שירותים משותפים) / 90,000 קיפ (פרטי סטנדרט)
 • פייסבוק: www.facebook.com/thakhek.travellodge

לאורך הלופ של טה קק פזורים מספר הוסטלים, לרוב עם שלטי הכוונה מסודרים. הוסטלים אלו מחזיקים ברשותם מספר חד ספרתי של חדרים שמתחילים להתמלא כבר בשעות הערב המוקדמות. אם כן, מומלץ להגיע ליעדכם לפני שעות החשכה. המחירים בהוסטלים יעלו כ- 50,000 קיפ ללילה (פרטי סטנדרט) כאשר יש לקחת בחשבון, כי הרחצה במקלחות תהיה במים קרים.

צילום: עמית אבל

לאכול

בטה קק רבים נשארים ב- Travel Lodge ואוכלים שם את כל הארוחות. למרות שמדובר במסעדה ראויה בהחלט, מומלץ גם לצאת לשאר חלקי העיירה ולאכול במסעדות נוספות שפרושות בה, במחירים זולים מאוד. יש מסעדות רבות במרכז העיר ברחוב הראשי ולאורך הנהר. בנוסף, בשוק של העיירה תמצאו מספר דוכנים עם אוכל רחוב טעים מאוד. מנת הדג השלם בעשבי טיבול ולמון גראס מפורסמת במיוחד באזור, אותה נהוג לאכול אותה לצד אורז דביק ורוטב צ'ילי - פשוט מעדן. כמו כן, מומלץ לנסות גם את מנת Khao Nom Pad - מנה של אורז שחור דביק ומתוק, בעלת טעם מאוד מיוחד. לאורך הלופ תוכלו לסעוד בכפרים הקטנים, שנמצאים לצד הדרך. בחלק מההוסטלים יש גם מסעדה קטנה ולרוב יחזיקו תפריטים מפורטים גם באנגלית.

קצת השראה לטיולים שלך

מה לעשות בלילה

בטה קק וכן לאורך הלופ, לא תמצאו חיי לילה פעילים. לרוב התיירים נשארים במסעדה של ההוסטל (מסביב למדורה).

אטרקציות מרכזיות

כאמור, בקרבת טה קק נמצאת דרך ארוכה (כ-450 ק"מ) המכילה כמה מהמקומות היפים והמיוחדים ביותר במדינה. מדובר בדרך מעגלית (ועל כן מכונה 'הלופ של טה קק'), שאותה ניתן לעשות במלואה רק על אופנועים (ידניים; פירוט ב'התמצאות ותחבורה מקומית') במשך 3-4 ימים (מומלץ ארבעה ימים). למי שמעדיף, קיימת אפשרות לקחת הסעה מיוחדת ישירות לאחת התחנות שבדרך. למרות שאין משמעות אמיתית לכך, מומלץ להתחיל את הלופ כנגד כיוון השעון, כדי לחלק נכון יותר את המסלול ולסיים בימים הראשונים את הדרך הקשה יותר.

צילום: עמית אבל


להלן הצעה לביצוע הטרק (הסבר זה אינו מחליף שימוש במפה ותיאור דרך, ראו פירוט בבטיחות ואזהרות):
היום הראשון: Thakhek -> Thalang - יום זה מכיל ביקור במספר מערות, רחצה בנהר ותחילת נסיעה בדרך העפר. התחילו נסיעה על כביש 12 ומספר קילומטרים אחרי הצומת עם כביש 13 תמצאו שבילים קטנים היורדים מהכביש לנקודות העניין הבאות (מסודרות לפי סדר הופעה):
- מערת Xang
- מערות Tham Phanfa(נקרא גם Buddha Cave) ו-Pachan
- מערת Xieng Liab
- ירידה לרחצה בנהר ב-ThaFalang
- מערת Tham Phaink
- מערת Tham AEN

הכניסה למרבית המערות היא חינם; למערת Tham AEN תצטרכו לשלם 20,000 קיפ עבור הכניסה. בהמשך הדרך, אחרי מערת Tham AEN, יש לעלות על כביש 8B אשר מתחיל ככביש גישה נוח והופך מהר מאד לדרך עפר קשה לנסיעה. הדרך היפה עוברת דרך יערות מוצפים למחצה – מדובר בתופעה יפה מאד למראה. היות ומדובר ביום ארוך ובנסיעה ממושכת, מומלץ להתמקד רק במספר מערות. לא כדאי לפספס את מערת Tham Phanfa ומערת Tham AEN. כמו כן, כדאי להתחיל את היום בשעה מוקדמת כדי להספיק ולבקר במרב נקודות העניין שבדרך. Thalang נמצאת כשעה נסיעה בתוך דרך העפר הקשה ועל כן מומלץ לישון שם ולהקל על הנסיעה בדרך זו ביום השני של הטרק. אם הזמן לא מאפשר זאת ניתן לישון גם ב- Nakai שנמצאת בתחילת דרך העפר.

היום השני: Thalang -> Kuom Kham - יום זה מכיל נסיעה ממושכת בדרך העפר שמתחלפת בכביש נוח לנסיעה רק ב- Laksao (שם יש לעלות על דרך 8A). במידה ותבחרו ללון ב- Nakai, יש להתחיל את היום בשעות הבוקר המוקדמות. יום זה כולל בעיקר נסיעה ולא מכיל נקודות עניין מיוחדות בדרך. בפניה בה עליכם לעלות על דרך 8A, אם הזמן מאפשר זאת, תוכלו לסטות מדרך הלופ ולהמשיך בדרך המגיעה בסופו של דבר עד לגבול עם ויטנאם. דרך זו רצופה בשדות אורז מרהיבים וכפרים קטנים, וכן תוכלו לבקר גם במעיינות חמים. לאחר ביקור במקומות אלו תצטרכו להסתובב ולחזור באותה דרך עד העליה חזרה ללופ (בדרך 8A). לפני ההגעה ליעדכם הסופי (Kuom Kham) תמצאו על הכביש ירידה למעיינות קרים וכן גם למפלים (NaSanam). מומלץ לרדת למפלים היות ויש שם תצפית יפה מאד על האזור.

היום השלישי: Kuom Kham ומערת Kong lor -> Vieng Kham - יום זה כולל נסיעה למערת Konglor. זוהי מערה ענקית (7 ק"מ), מוצפת במים, שאותה חוצים בסירות קטנות ובדרך רואים תצוגה של נטיפים וזקיפים (תצטרכו לשלם 7,000 קיפ כניסה לאדם ואופנוע ועבור השיט תצטרכו לשלם עוד 10,000 קיפ לאדם עבור כניסה למערה ו-100,000 קיפ לסירה – עד שלושה מטיילים בסירה). קחו בחשבון שמדי פעם תצטרכו לרדת מהסירה במקומות בהם המים רדודים ועל כן הצטיידו בסנדלים או כפכפים. אחרי שתצאו מהצד השני של המערה יהיה לכם קצת זמן לנוח לפני שתחזרו באותה הדרך עם הסירה.

ישנה אפשרות לבקר בכפר קטן ומבודד שנמצא במרחק של כחצי שעה הליכה ברגל בקצה המערה. בכפר ישנם גם מספר בתים שמוכנים לארח תיירים ללילה ('Home Stay') אם תרצו. שקלו זאת היטב היות ואם תבחרו להישאר בכפר תצטרכו לשלם כפול עבור השיט בנהר וכן הכפר עצמו לא נמצא במרכז נוף מיוחד. למרות שדבר זה אינו מומלץ, מי שיבחר לעשות את הטרק במשך 3 ימים יצטרך להתחיל את הסיור במערה מוקדם בבוקר ולנסוע מיד לאחר מכן ישירות עד ל- Thakhek (הגעה בשעות הערב). מי שיבחר ללון עוד לילה בטרק, יכול להתקדם במסלול הלופ עוד כ-40 ק"מ עד לעיירה הבאה- Vieng Kham ושם להעביר את הלילה (למרות שלא מדובר בהבדל משמעותי בנסיעה של היום למחרת לאלו שיבחרו להשאר לילה נוסף בעיירה Kuom Kham).

היום הרביעי: Vieng Kham -> Thakhek - זהו יום קצת משעמם מבחינת נסיעה היות והיא ברובה על כביש מהיר בלי הרבה עצירות. אחרי העיירה Vieng Kham תצטרכו לעלות על כביש 13 שמגיע עד ל- Thakhek. בדרך ישנם מספר כפרים קטנים, בהם תוכלו לעצור ולבקר. לרוב מגיעים ל- Thakhek בשעות אחר הצהריים המוקדמות, כך שיהיה לכם חצי יום מנוחה לפני שתמשיכו ליעד הבא בטיול.

אירועים ומועדים

Sikhottabong Festival – (פברואר) פסטיבל זה מתקיים מדי שנה בפגודת Sikhottabong שנמצאת ב- Khammouane, כ-8 ק"מ דרומית לטה קק. במהלך הפסטיבל תושבים מכל האזור (גם ממחוזות קרובים בתוך תאילנד) מגיעים לפגודה לאחד הפסטיבלים החשובים והמיוחדים בלאוס. הפסטיבל נמשך 3 ימים וכולל פעילויות מדיטציה ותפילה המוניים לצד משחקי ספורט ויריד גדול. בערב מתקיימת מסיבה עם מוסיקה מסורתית והרבה אלכוהול מקומי.

הגעה ותחבורה מקומית

הגעה לטה קק – אוטובוסים מויינטיאן יוצאים מספר פעמים ביום ומגיעים לתחנת האוטובוסים הדרומית של טה קק. מדובר בנסיעה של כשבע שעות ועלותה 60 אלף קיפ (או 80 אלף במידה ותיקחו אוטובוס VIP). אוטובוסים יוצאים מדי יום גם מפאקסה (60 אלף קיפ; נסיעה של 7 שעות) ו-Savannakhet (30 אלף קיפ; נסיעה של שעתיים-שלוש). ניתן גם לנסוע מטה קק ישירות ל-Nakhon Phanom, עיר הגבול בתאילנד (18 אלף קיפ; נסיעה של פחות משעה). מעבר הגבול במקום הוא קל ונוח ומשם ניתן לקחת אוטובוס לילה עד לבנגקוק (ועל כן מומלץ לקחת את האוטובוס האחרון מטה קק). לחלופין, תוכלו פשוט לטוס לבנגקוק. הדבר יחסוך לכם זמן רב וגם לא כך כך יקר – טיסה בבנגקוק איירווייז עולה בסך הכל כ-30 דולר.

תחבורה בטה קק:

טוק טוק – הדרך הכי יעילה להתנייד בטה קק. בגלל שאין אוטובוסים בתוך העיר, רכבים אלו מהווים מונופול בכל הנוגע לתחבורה ציבורית ועל כן יכולים לדרוש מחיר קבוע של 15 אלף קיפ לנסיעה, גם אם היא של 5 דקות.

הסעה מיוחדת – תוכלו לשכור הסעה מיוחדת שתיקח אתכם לנקודות העניין באזור טה קק. כמובן שמחיר ההסעה יירד ככל שיהיו יותר אנשים שיבואו אתכם. את ההסעה תוכלו לארגן בסיוע של ההוסטל או אחת הסוכנויות בעיר.

אופנוע – כל המעוניינים לצאת ללופ צריכים לשכור אופנוע למספר ימים (3-4). ניתן לשכור אופנוע דרך Thakhek Travelers Lodge שיעלה 100 אלף קיפ ליום אך מומלץ לעשות את המאמץ ולהגיע למרכז העיר שם ניתן למצוא גם אופנועים ב- 60 אלף קיפ ליום. האופנועים הם ידניים בלבד, זאת על מנת לאפשר נסיעה בתנאי שטח. בעת שכירת האופנוע יש לוודא כי הוא תקין לחלוטין (כולל מחוגי הדלק והמהירות, האורות והצפצפה). אם תתקלו במהלך הלופ בבעיות עם האופנוע, תוכלו להיעזר במקומיים שבכפרים שלאורך הדרך. כדאי שיהיה ברשותכם כסף מזומן כדי לבצע תיקונים במידת הצורך. פירוט נוסף ראו תחת 'המלצת זהב'.
אופניים – מי שלא מעוניין לנסוע על אופנוע יוכל לשכור אופניים במקומות רבים ברחבי העיר, ולנסוע למערות הסמוכות לטה קק.

מזג אוויר

בטה קק אקלים טרופי, כאשר העונה הגשומה נעה בין יוני לאוקטובר ומלווה בלחות גבוהה. במהלך עונה זאת האוויר מתרוקן מהאבק הכבד שמאפיין את האזור ויחסית נעים לטייל אך לא מומלץ לצאת ללופ (ראו 'המלצת זהב'). במהלך דצמבר-ינואר הטמפרטורות יורדות ומזג האוויר הופך לנעים מאד ואף קצת קר. במהלך חודשים מרץ-אפריל מתחילה העונה החמה ביותר, במהלכה הטמפרטורות עולות לעיתים מעל ל- 35 מעלות, ובמקביל המקומיים שורפים את שדותיהם כדי להכשיר אותם לשתילה והאוויר הופך לאביך מאד. אם כן, מומלץ להגיע לטה קק במהלך חודשי העונה היבשה, רצוי בתקופה הקרה יותר של השנה.

המלצת זהב

הלופ של טה קק הוא מסלול מאתגר ולא פשוט, גם לאלו בעלי ניסיון של שנים רבות בנסיעה על אופנועים. היום הראשון והשני, שכוללים נסיעה על דרך עפר, מתישים מאוד ומאלצים נסיעה במהירות איטית במיוחד. שקלו זאת היטב לפני היציאה לטרק ומומלץ מאד להתאמן על נסיעה באופנועים מספר פעמים לפני שתצאו לטרק זה. כמו כן, לא מומלץ להרכיב בטרק נוסע נוסף על האופנוע (למרות שדבר זה אפשרי).

הדרך קשה גם עבור נוסע אחד, וישנם מקומות בהם הנוסע השני יצטרך לרדת וללכת קצת ברגל בגלל חול עמוק, בורות מרובים או עליה חדה. לא מומלץ לעשות את הלופ בעונה הגשומה. דרכי העפר שמהווים חלק עיקרי של הלופ הופכים לשלוליות בוץ ומעלים את סכנת ההחלקה של האופנועים. כדאי לשקול בתקופה זו לעשות את החלק המערבי של המסלול בלבד, שעובר רק על כבישים סלולים.

סוכנויות טיולים

ישנן מספר סוכנויות שמוציאות סיורים לחלקים מהטרק, ליום אחד או למספר ימים. מומלץ להשוות מחירים בין הסוכנויות השונות ולבחור בזאת המתאימה לכם. כמובן שככל שתהיו יותר אנשים בקבוצה, המחיר ירד בהתאם.

בטיחות ואזהרות

מומלץ ללבוש מכנסיים ארוכים ונעליים סגורות בזמן הנסיעה, כדי למנוע פציעות במקרה של החלקה. כמו כן, בגלל הנסיעה הממושכת תחת השמש כדאי להימרח מדי יום בקרם הגנה מהשמש. בחלק מהמערות ואתרי העניין תמצאו מקומיים (בדרך כלל ילדים), שיבקשו כסף עבור שמירה על האופנועים שלכם. למרות שמדובר במעשה מעט מעצבן כשלעצמו, כדאי לשלם להם מחיר סמלי היות ובהרבה מקרים שואבים אלו דלק מהאופנועים ובכך מאלצים את הנהגים לקנות דלק נוסף במחיר מופרז.

כמו כן, לפעמים הילדים באזור משתטים וסוגרים את ברז צינורית הדלק של האופנוע. במידה ודבר כזה קורה, פשוט פיתחו את הצינורית והמשיכו לנסוע בלי בעיה מיוחדת. מומלץ מאד להביא פנס עבור המערות שדרכם תעברו בדרך. גם במערת Konglor כדאי שיהיה ברשותכם פנס, למרות שלמשיט הסירה יהיה פנס רציני. מומלץ לקחת אתכם גם בגד ים וכפכפים היות ולאורך המסלול יהיו מקומות בהם תיכנסו למים.

כאשר אתם שוכרים אופנוע הקפידו לדרוש קסדה סגורה היות וכל הדרך מלאה בחול ואבק ומאד קשה לנסוע ללא כיסוי קדמי לקסדה. במידה ואין ברשותכם קסדה מתאימה, חשוב מאד לנסוע לאורך כל שעות היום עם משקפי שמש שימנעו כניסה של אבק לעיניים. למרות ההסברים בכתבה, חובה לטרק עם מפה ותיאור דרך של המסלול. אפשר לקבל מפה בסוכנות שממנה שכרתם את האופנועים, או לחלופין תוכלו לצלם בחינם את המפה שקיימת ב-Travelers Lodge או להכין תרשים דרך משלכם. מומלץ לשים לב גם למרחקים על המפה כדי להעריך את מיקומכם בהתאם לזמן שנשאר עד רדת החשכה.

ישנן לא מעט נקודות במהלך המסלול בהם תוכלו למלא דלק. לא כדאי לחכות עד לרגע האחרון בשביל למלא דלק באופנוע היות וישנם עשרות קילומטרים רצופים בהם לא תמצאו מקום מילוי. שימו לב כי במפה שנמצאת בהוסטל Travelers Lodge מסומנות גם נקודות בהם יש תחנות דלק. למרות שככל הנראה תמצאו כספומטים בדרככם, חשוב מאוד להצטייד במספיק כסף מקומי קטן לפני שתצאו למסלול. לפעמים לא תוכלו למצוא מישהו שיוכל לפרוט עבורכם שטרות גדולים או להמיר עבורכם את הכסף שבידיכם. קחו זאת בחשבון לפני שאתם יוצאים ללופ של 3-4 ימים. למרות שישנן מספר מרפאות קטנות בכפרים שבדרך, מומלץ להצטייד בערכת עזרה ראשונה בסיסית

לתחילת הכתבה

הדפסה|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

מזמינים מלון במחיר הטוב ביותר ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • משווים מחירים במנועי המלונות המובילים
 • מוצאים את העסקה הטובה ביותר
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
 • משווים מחירים במנועי המלונות המובילים
 • מוצאים את העסקה הטובה ביותר
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

מזמינים טיסה במחיר הטוב ביותר ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • 10 תשלומים ללא ריבית
 • המחיר הנמוך ביותר (בדקו אותנו)
 • מקבלים 5 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
 • 10 תשלומים ללא ריבית
 • המחיר הנמוך ביותר (בדקו אותנו)
 • מקבלים 5 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
בשיתוף סמארטאייר

עושים ביטוח נסיעות לחו"ל ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • אין השתתפות עצמית
 • ביטוח ביטול נסיעה
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר + בונוס על כל רכישה (?)
אילוסטרציה
 • אין השתתפות עצמית
 • ביטוח ביטול נסיעה
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר + בונוס על כל רכישה (?)
להזמנת ביטוח
בשיתוף הראל

משכירים רכב בחו"ל ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • חווית השכרת רכב פשוטה ונעימה
 • אתר ושירות בעברית
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
אילוסטרציה
 • חווית השכרת רכב פשוטה ונעימה
 • אתר ושירות בעברית
 • מקבלים 10 מטבעות למטייל על כל דולר או יורו (?)
להזמנת רכב
בשיתוף אופרן

קונים ביגוד וציוד ומרוויחים מטבעות ומתנות

 • שפע של ציוד טיולים ממיטב היצרנים
 • 24 סניפים בכל רחבי הארץ
 • 5 מטבעות למטייל על כל שקל (?)
אילוסטרציה
 • שפע של ציוד טיולים ממיטב היצרנים
 • 24 סניפים בכל רחבי הארץ
 • 5 מטבעות למטייל על כל שקל (?)
לרשימת הסניפים

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הודעות מהפורומים על טה קק ופרובינציית קמואן

תמונת המשתמש
היי! רוצה להתייעץ לגבי טה קק ופרובינציית קמואן? פשוט שואלים פה והחברים מהפורום ישמחו לענות לך :)
סגור
0
×