התכנית הכלכלית - איך מתכננים תקציב לטיול?

שקט. ים. החול נדבק לכם לגב. עוצמים עיניים ומרגישים את השמש החמימה, ואז היא מגיעה. המציאות שהתעוררתם אליה... Money Makes The World Go Round, ובהחלט מסובב ומשפיע גם על הגשמת הטיול החלומי. ריכזנו עבורכם את כל המשותף לכסף ולטיול התרמילאי: במה תלוי תכנון התקציב, על מה ייצא את הכסף והכי חשוב – כיצד חוסכים תוך כדי תנועה?

מאת: מערכת אתר “עפתי!”

צילום: איתמר ברק

אז איך מתקצבים חוויה של פעם בחיים?

על ארבע שאלות הקסם עומד תכנון התקציב שלכם: זמן, יעד, השקעה וחוויה. אלה, כמו מנטוריות של ממש, ינחו ויסייעו לכם להבין היכן בדיוק אתם עומדים:

כמה זמן מוקצה לטיול?

זמן זה כסף, וגם כאן – הזמן שתקצו לטיול הוא השלב הראשון בהבנה של כמה כסף בעצם צריך בשביל טיול החלומות. הזמן הוא הגורם שישפיע על:

התאמת יעד לתקציב

לצד החלום, גם התקציב ייקבע מהו היעד שאליו תמריאו. עלות טיול לניו זילנד או לאפריקה, לדוגמה, יקרות ושונה בתכלית מעלות טיול במזרח או דרום אמריקה. חשוב לזכור, שבתקציב הטיול נכללים גם כרטיס הטיסה ורכישת הציוד, שהם הוצאה לא קטנה בפני עצמה.

חוששים שהתקציב שלכם לא עומד בציפיות ובהגשמת החלום? בידיכם מספר אפשרויות לפתרון:

במה בוחרים להשקיע את הכסף ומהי חווית הטיול שמחפשים?

האם תרצו להשקיע את זמנכם ביציאה לטבע ולטרקים או בטיול רכב עם שופינג בערים המרכזיות? באיזו רמת חיים תבחרו לחוות את הטיול – סמסעדות יקרות ומקומות לינה איכותיים מאוד או שאסתדרתזתדרו גם עם פחות מאלה – ואפילו הרבה פחות? הכל מתקבל על הדעת, אבל ההוצאות שלכם יהיו כמובן בהתאם.

גורמים נוספים שישפיעו וייקרו את המחיר הם אטרקציות (בעיקר ספורט אתגרי לסוגיו) ואירועים יקרים אחרים, כמו פסטיבלים גדולים, הופעות וכדומה. חשוב להבין שזהו הקריטריון שייקבע בצורה הכי משמעותית מה יהיה סך ההוצאות שלכם בטיול וכאן יש לכם את מרווח התמרון הגדול ביותר באשר לתקציב הכולל. בהנחה שאין לכם תקציב בלתי מוגבל, נסו למצוא את האיזון הנכון בין הרצון לחוות ולעשות כמה שיותר ובין העובדה שדברים מיוחדים עולים, בדרך כלל, הרבה כסף.

תחבורה היא גם מרכיב מרכזי מאוד בעוגת התקציב שלכם. האם תרצו לנסוע באוטובוס כמו תרמילאי קלאסי בין כפר לכפר, להתרועע עם המקומיים ולחוות כל מקום? או להגיע ליעדים מרכזיים בלבד באוטובוסים ישירים לתיירים ולהישאר רק בערים הגדולות? או אולי בכלל מעדיפים לעבור מרחקים גדולים בטיסה?

צילום: עמית להב

אז על מה תוציאו את כספכם?

לאחר שהחלטתם כמה, לאן ואיך, הגיע הזמן להחליט על מה בדיוק ובאיזו כמות. לפניכם רשימת התחומים שירכיבו את עוגת ההוצאות הכספיות של הטיול שלכם. בכל סעיף נסו לחשוב על עצמכם ולהעריך כמה תרצו להתפנק וכמה תהיו מוכנים להתפשר בכדי לחסוך. בכדי לקבל המלצות על חיסכון בטיול »

אחרי שעניתם על השאלות ועשיתם סדר בראש, אפשר לעבור לשלב תכנון התקציב. מעבר למה שתוציאו, חשוב תמיד להשאיר כסף רזרבי בצד, לכל מצב שבו תחליטו פתאום לשנות תוכניות במסלול (תופעה רווחת בטיול תרמילאי), תסבלו מעליית מחירים או שתרצו להמשיך לתור את היעד ו"להיתקע" במקום מסוים.

לתחילת הכתבה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

סגור
0
×