הכסף במסע – התנהלות תוך כדי תנועה

סיימתם עם התכנונים, קניתם כרטיס, והנה – אתם כבר בדרך! אבל איך כדאי להתנהל עם כסף במהלך הטיול עצמו? האם כדאי למשוך הרבה מזומן? להשתמש באשראי? אולי בכלל עדיף להשתמש בטראוולים? כל האפשרויות – בכתבה הבאה

מאת: מאורי הירש ואיתי אמוזה, מערכת אתר “עפתי!”

צילום: יעל כפיר

בחרתם את יעד החלומות שלכם, התחלתם להתאמן על קיפול השולחן ויישור גב המושב, את שלב תכנון התקציב כבר סיימתם וכל הכסף שחסכתם נמצא ברשותכם – איזה אושר! לאחר הנחיתה ביעד, תתחילו לגלות עולם.

עד ההמראה, אנחנו כאן כדי לחשוף בפניכם עולם של מושגים ושיטות כספיות, שכדאי שתכירו, לפני שתבחרו את דרך ההתנהלות המתאימה לכם ביותר. לפזר מזומן ברחבי התיק? להחביא אותו על הגוף? להעביר כסף מהארץ אל היעד בשלט רחוק? אולי טרוולים מתאימים לי יותר? אפשר לסמוך רק על האשראי שברשותי? ארגנו עבורכם את כל האפשרויות הטכניות להתנהלות עם כספכם במהלך הטיול, עם היתרונות והחסרונות של כל שיטה.

איך מתנהלים עם הכסף בטיול

מזומן – זוהי השיטה הקלה והנוחה ביותר. אם בחרתם בה, קחו בחשבון שלשטרות עלולים להצטרף שני חברים: שוד וגניבה. לכן הקפידו להסתובב עם הכסף עליכם פיזית ובמקום מוסתר או לחלופין: לפזרו בתיק, במזוודה ובין הכיסים. כשתוציאו מזומן מכספומט, דאגו להוציא סכום גדול בכל משיכה, שתתבצע לעתים רחוקות יחסית, וכך כאמור, תמנעו מתשלום עמלה גבוהה במיוחד.

כמו בארץ, כספומטים ועמדות ATM ניתן למצוא בדרך כלל ברחובות הראשיים בערים ועיירות, בטרמינלים, בתחנות הדלק ובסניפי הבנקים. במדינות מתקדמות פחות, ישנן עיירות נידחות וקטנות (מאלו שעשרה אנשים גרים בהן, וגם זה ביום עמוס...) או איים מבודדים, שבהם אין מספיק בנקים או כספומטים (אם בכלל יש) וכרטיסי אשראי לא מתקבלים. לפני הגעתכם ליעדים אלה, הקפידו להגיע עם מספיק מזומן למשך השהייה שתכננתם, כדי שלא תתקעו או תצטרכו לעזוב מוקדם מהמתוכנן.

אשראי – לפעמים, במסע מהאגדות, התרמילאי רוצה להרגיש בעצמו נסיך על כל המשתמע מכך – לא לסחוב יותר מדי. דרך ברורה לצמצם בנפח הארנק ובכלל מטעמי נוחות, היא להשתמש באשראי. לכן, צאו לדרך כשברשותכם לפחות שני כרטיסי אשראי בינלאומיים (ודאו זאת במעמד הזמנתו, אמורות להיות לו 16 ספרות ולא רק שמונה כמו בכרטיס מקומי).

לצד היתרונות המובהקים שבשימוש באשראי, חשוב לקחת בחשבון שברוב היעדים התרמילאיים, כרטיסי American Express ו-Diners פחות נפוצים ולעתים כלל לא מתקבלים, לעומת Visa ו-MasterCard השמישים הרבה יותר.

חסרון מובהק של כרטיסי האשראי, הן העמלות הרבות שתחויבו בהן בזמן שתמשכו מזומנים בכספומטים וגם בגיהוצים עצמם (כשתשמעו את הכרטיס צועק). העמלות המרכזיות שמצטברות להן הן עמלת משיכה לכספומט, עמלת משיכה לבנק ובנוסף, עמלת המרה למטבע המקומי שמבצע הבנק עצמו.

חבורה לא סימפטית הא? לכן, נמליץ להימנע ממשיכת סכומים קטנים לעתים תכופות (וראו את סעיף המזומן), ובנוסף, בדקו בארץ בטרם הטיסה את תנאי השימוש של כרטיס האשראי שלכם בחו"ל, ונסו לדרוש מהבנק ומחברת האשראי עמלות הוגנות יותר (בדרך כלל חיילים משוחררים וסטודנטים זכאים להטבות).

בחלק מהמדינות לא ניתן להסתמך על כך שיתקבלו כרטיסי אשראי בכל החנויות, ההוסטלים והאוטובוסים – ולכן תמיד הסתובבו גם עם מזומן שיפוזר בין הציוד שלכם, כך שלא תסחבו הכל עליכם. דרך נוספת להקטין קצת את גובה העמלות היא לפתוח בבנק חשבון במטבע זר (דולר או אירו) ולבקש מהבנק שכל משיכה או פעולה באשראי בחו"ל תרד משם ולא מחשבון השקלים, וכך תחסכו לעצמכם את עמלת ההמרה. גם במקרה זה חשוב בכל מקרה לוודא מראש מול הבנק מהם התנאים והעמלות שיגבו מכם כדי לא להיות מופתעים מאוחר יותר.

כרטיס VISA נטען של דואר ישראל – הכרטיס הנטען מאפשר לכם לטייל בנוחות, לשלם באופן בטוח יחסית ולשלוט בהוצאות שלכם. הכרטיס הינו כרטיס אשראי לכל דבר, אך אנונימי – אינו נושא את שמכם או את מספר חשבון הבנק שלכם, ולא כרוך בפרוצדורת מילוי טפסים. את הכרטיס אתם טוענים בכסף כרצונכם (בשקלים או בדולרים) ואיתו ניתן למשוך כסף מזומן מכספומט וגם לגהץ איתו בכל בית עסק.

באפשרותכם להמשיך ולטעון את הכרטיס דרך האינטרנט, ותוקפו עד שלוש שנים. מעבר לעניין הביטחון, הבזבזנים שמביניכם יוכלו לשלוט בקלות בהוצאות שלהם כיוון שהכרטיס לא מאפשר למשוך יותר מהסכום שהוטען בו ולא תוכלו להיכנס למינוס בלי לשים לב. אתר אינטרנט: www.israelpost.co.il

צילום: Flickr/ Sean MacEntee
העברת כספים – Western Union – לא רציתם להמריא לחו"ל עם כל הכסף שחסכתם? לא הייתם בטוחים שתזדקקו לכל הכסף שחסכתם ופתאום אתם זקוקים לו, וממש, אבל ממש לא בא לכם להפקיד ולשלם את כל העמלות האפשריות לבנק שלכם? שדדו אתכם ואתם חייבים מזומן? כאן נכנסים לתמונה ההורים שלכם או כל אדם אחראי שאתם סומכים עליו, אשר ישלח לכם את הכסף באמצעות סניף Western Union בישראל.

שירות זה מאפשר לקבל באופן מיידי, ידנית ובמזומן, כסף שהועבר אליכם בסניפי דואר ובחלק מעמדות ה-Change. חסרונות: העמלה שמשלם המפקיד (עולה ככל שהסכום שהופקד גדול), הפרוצדורה בהפקדה (מילוי טפסים) והפרוצדורה שבמשיכת הסכום: אם הועבר לכם סכום כסף גדול יחסית – לא בכל עמדת Change ישנה כמות כסף גדולה זו, ואתם עלולים למצוא עצמכם מטורטרים מעמדה לעמדה.

לרוב, ברשות סניפי הדואר שמפעילים את ה-Western Union (תוכלו לזהות אותם לפי השלט הצהוב מחוץ לסניף) נמצאים סכומי כסף מתאימים מספיק למשיכת כל הכסף שנשלח אליכם. אתרי אינטרנט: www.israelpost.co.il ,www.westernunion.com

המחאות נוסעים (טראוולצ'קס) – זהו אמצעי שנעשה פחות נפוץ בשנים האחרונות, אך בכמה מדינות עדיין יכול להשתלם. המחאות הנוסעים הם בעצם שטר כסף מבוטח (בדרך כלל בסכומים של 50 ו-100 דולר), משמע רק אתם יכולים להשתמש בו, ואם הוא נגנב תוכלו לקבל את כספכם בחזרה (חשוב מאוד: בצירוף טופס תלונה שהגשתם במשטרה המקומית).

החיסרון המרכזי של הטרוולים היא הטרחה שבהתעסקות איתם – מחוץ לארה"ב כמעט ולא ניתן לשלם איתם ישירות כמו מזומן ותצטרכו קודם לפדות אותם לכסף מקומי בבנקים או ב-Change, תמורת עמלה מסויימת (סכום קבוע או אחוז קטן מערך השטר). לכן, חשוב לברר מראש מה העמלות המקובלות במדינות שבהן תטיילו, כיוון שבזמן שבמדינות מסויימות הן יהיו נמוכות משמעותית מעמלות המשיכה באשראי, במדינות אחרות הן יהיו גבוהות משמעותית מהאשראי ומכאן גם פחות משתלמות.

בכל מקרה, קחו בחשבון שתהליך פדיית הטרוולים מסורבל יותר ממשיכת מזומן עם אשראי, ולכן רבים מעדיפים לקחת איתם רק סכום קטן (כמה מאות דולרים) שיישמרו רק למקרה חירום. הטרוולים הכי נפוצים בעולם הם הטרוולים של אמריקן אקספרס, שאותם ניתן לקנות בארץ בסניפי דואר ישראל ולפדות אותם בחזרה לשקלים במידה ולא השתמשתם בכולם. למידע נוסף ראו: www.americanexpress.com

פתיחת חשבון בנק – מי מביניכם שמתכנן טיול ארוך במדינה אחת או באזור ספציפי (ניו זילנד ואוסטרליה, למשל) לפחות למשך חצי שנה, יכול לפתוח חשבון בנק מקומי ברשת בנקים גדולה ובינלאומית שלה מספיק סניפים במדינות בהם תטיילו. כך לדוגמה, רשת הבנקים ANZ, הפועלת באוסטרליה וניו זילנד גם יחד היא אפשרות מתאימה למטיילים באזור. החיסרון היא עצם הפרוצדורה והטיפול בפתיחת החשבון עצמו – מתאים למי שלא רוצה להסתובב עם מזומנים רבים (וראו את הכתבות על אוסטרליה וניו-זילנד על הפרוצדורה עצמה). בכל מקרה, חשוב לקרוא היטב את ההסכם ולבדוק בדקדקנות מהם תנאי השימוש בחשבון והעמלות שייגבו מכם על הפעולות השונות.

לתחילת הכתבה

התמונה בכתבה, הלקוחה מ-Flickr, היא תחת רישיון Creative Commons BY 2.0

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

סגור
×