איסיק קול - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

איסיק קול, האגם האלפיני השני בגודלו בעולם, הוא מוקד משיכה תיירותית גדול מאוד בקירגיזסטן, בזכות הפסגות המושלגות התוחמות אותו, הנופים המרהיבים ואתרי הנופש שנמצאים ממש על האגם. איסיק קול הוא אזור מעולה לטייל בו בטבע הקסום שסביבו וגם לנוח בשמש החמימה שעל שפת האגם
גיל סדגת - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: איסיק קול - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים
© דן עץ הדר

מבוא

אזור איסיק-קול (Issyk-Köl) הוא אחד ממוקדי המשיכה התיירותית הקלסיים החזקים ביותר של הרפובליקה של קירגיזיה בתקופת ברית המועצות. מזה עשורים רבים המקום מוכר בזכות אחוזות הנופש הרבות שפזורות לחופיו, הנוף האלפיני שסובב אותו והשמש הנעימה אחרי חורף קשה.

אזור האגם מצוי בבקע בתוך רכס ההרים הטיאן-שאני, לכן רכסים גבוהים ומושלגים תוחמים אותו משני אבריו. שמו נגזר מהתופעה שלכאורה הפליאה את המקומיים – הוא איננו קופא בחורף כמו שאר האגמים באזור, ולכן קיבל את שמו איסיק-קול: 'האגם החם'. בקרקעיתו פועמים מעיינות חמים שהם תוצר של הפעילות הטקטונית בקרום כדור הארץ, אך הסיבה העיקרית למניעת קפיאתו נעוצה דווקא בריכוז המלחים הגבוהה יחסית במימיו.

האיסיק-קול הוא גוף מים ענק, שמהווה 3.5 אחוז משטח קירגיזסטן וידוע כאגם האלפיני השני בגודלו בעולם אחרי הטיטיקקה שבין פרו לבוליביה. אותנו הוא מעניין בעיקר הודות לאופציות הטיולים הנהדרות שבסביבתו, ולמקומות המנוחה במעברים שבין אזור טרקים אחד למשנהו.

ביקור באזור איסיק-קול, אם למטרות טיול או למטרות סתלבט, לא מצריך בדרך כלל מאמץ לוגיסטי גדול או נסיעות ארוכות, שכן לחופי האגם שוכנות דרכים שמחברות את חלקה המזרחי של המדינה (אזור קרקול) עם בישקק או עם שאר חלקיה, ואם אתם בדרך משם או לשם תצטרכו פשוט לבחור בנתיב הדרומי או הצפוני ולקפוץ מהמרשרוטקה בנקודה הרצויה.

הכתבה הבאה נותנת דגש לשלוש עיירות שסביבם מתרכזים האזורים המהווים את מוקדי העניין העיקריים לחופו הדרומי והצפוני של האגם, אבל כדאי לדעת שקיימים אזורים נוספים לטייל בהם.

כדאי לדעת שברוב הכפרים והעיירות מסביב לאגם תוכלו למצוא בעיקר מסעדות דרכים חסרות שם, שמכינות שישליק, סאמסה ומרק לגמאן. מאחר ורוב מקומות הלינה מתנהלים עבור הנופשים באגם, רובם מציעים גם ארוחות בוקר וערב. לחופו הדרומי של האגם בין העיירות פרושים מספר אתרי נופש וכן מתחמי יורטים תיירותיים שמאכלסים בדר"כ קבוצות, אך יכולים להתאים גם לזוגות ולבודדים.

לא תהיו הנופשים היחידים באזור. צילום: גיל סדגת

טמגה

עיירת הספר הקטנה טמגה (Tamga) מאוכלסת כמעט לגמרי בתושבים רוסיים לשעבר, ומשמשת כבסיס לטיולים ולטבילה באגם.

לישון

מאחר ואין CBT או גוף רשמי אחר שיכול לעזור עם מידע על מקומות הלינה בסביבה, היעזרות במקומיים יכולה להיות אופציה זמינה ויחסית בטוחה במקום מהסוג הזה, שבו כולם לוודאי מכירים את כולם. רוב הגסטאוסים פתוחים רק בעונה (סוף יוני-תחילת אוקטובר).

Tamga Guesthouse – מעט יקר אבל אחד הגסטהאוסים הכי טובים בקירגיזסטן. מנוהל ע"י משפחת דנצ'יקין, מטפסי הרים רוסים שהשתקעו בעיירה. החדרים בסיסיים, אך היחס נהדר. למשפחה מספר מבנים בסגנון הבתים בסיביר, כשבאחד מהם חדר אוכל שמשקיף לגינה מדהימה עם ורדים ועצי פרי. ארוחות ערב ובוקר מוגשות במקום, מלוות בריבות מדהימות תוצרת בית מהמשמשים ודובדבני הבר שגדלים בגינה.

בגסטהאוס יש גם חנות קטנה שבה מוכרים מזכרות ועבודות יד מלבד. ההורים דוברים בעיקר רוסית ויכולים לארגן טיול סוסים בסביבה, וכשבנם מישה נוכח (מדריך טיפוס במקצועו) הוא יוכל מאוד לעזור לכם עם תכנון טרקים בכל נקודה במדינה. כדאי לתאם מראש מאחר וקבוצות רבות פוקדות את המקום. יש Wifi.

Askar & Tamara Guesthouse – תמרה, אישה נעימה דוברת אנגלית, מכניסת אורחים נהדרת ושמחה לסייע ולמסור על האזור . למקרה ואתם בסביבה, תוכלו להתקשר והיא כבר תאסוף אתכם. המחיר מעט יקר, אך החדרים ממוקמים במבנה חדש, במקום עם מים חמים, Wifi וארוחת בוקר נהדרת שכלולה במחיר. סופרמרקט קרוב, הליכה של כ-20 דקות עד לחוף.

​​קניות

Ak Örgö Yurt Workshopבברסקון השכנה שוכן בית מלאכה שמסמל אולי מכל את אומניות המחייה של הקירגיזיים. במקום מייצרים יורטים מעץ ליבנה ומעבדים את חומריו בדרכים מסורתיות ובכאלה שהקדמה לקחה אותם אליהם. מוכרים גם במקום עיטורים של פנים האוהל, אלה מצביעים בדרך כלל על מידת העושר והיוקרה של המשפחה שמחזיקה בו. לאלו ששוקלים שיטת מגורים אלטרנטיבית, ניתן לערוך הזמנות עם משלוח בין לאומי. מרוחק כ3 ק"מ מכניסה המזרחית לברסקון על הדרך הראשית של העיירה.

אטרקציות קרובות / טרקים

הטרק של טאמגה – מסלול יפהפה, אך לא פשוט של יומיים שחוצה את קו הרכס הקדמי של ה-Terskey Ala Too, שעובר בדרומית לקו החוץ של האגם. בטרק תוכלו ליהנות מנוף בראשיתי מדהים של עמק מבודד לחלוטין, שיושב בין קווי הרכס, ותצפית יפיפייה לאגם.

תחילת הטרק בדרך המקשרת את העיירה Barskoön עם מכרה Kumtor, מכרה זהב פתוח שיושב בגובה 4,000 מטר במעלה הרכס (הרבה אחרי נקודת ההתחלה) ומנוהל ע"י חברה קנדית. אין שום ישוב קבע למעלה, לכן רוב התנועה על הציר בעמק ברסקון מתנהלת ע"י משאיות ענק, שמובילות עפר וחומרי נפץ וכן רכבים שמובילים עובדים למכרה. זה הסיכוי העיקרי שלכם לטרמפ למעלה, לכן נסו לגלות מראש מהו ה-”Transport Day”, כדי לחזות מה יהיה היום האידיאלי לעלות.

מהטרמפ תצטרכו לרדת כקילומטר לפני שהדרך מתחילה להתפתל לכדי ספרנטינות (עיקולי כביש) ולהתחיל ללכת בכיוון מערב מהנקודה שבה ירדתם מהרכב, ותכנסו לאפיק רחב ומתון של פלגים קטנים, שנשפכים בסופו של דבר לנהר בעמק ברסקון.

צפויות לכם כחמש-שש שעות הליכה עד ליום כמעט מלא בטרם תגיעו למזלג הוואדיות של האפיק, שהוא ללא ספק הנקודה המרשימה ביותר במסלול. הדרך לכל אורכה רצופה בחציות חוזרות ונשנות של זרימות עיליות רגילות, וכאלה שתגלו מתחת לעשב רק ברגע שתדרכו, לכן חשבו להיות זהירים. מאותו המקום ניתן לזהות כבר בקלות את הפאס שנמצא במעלה הצוק הסלעי בכיוון צפון-מזרח מכם. האזור השטוח יחסית שלמרגלותיו הוא מקום מעולה להעביר בו את הלילה, בסמוך לאגמונים הקטנים שנוצרים עם הפשרת השלגים.

אחד המראות הנפלאים ביותר במדינה, העמק בטרק של טמגה. צילום: גיל סדגת

ביום למחרת תוכלו לעלות אל הפאס (עליה קצרה יחסית, לגובה שלכ-3,800 מטר) ולהתחיל בירידה המאוד ארוכה שצפויה לכם מאחוריו – הדרך חזרה לטמגה. יום של ירידה רצופה, מאתגרת ברכיים בת כ-15 ק"מ לגובה 1,800 מטר. חלקו השני של הפאס נשאר לבן באופן חלקי גם בשיא הקיץ ודרדרות האבנים שהושפעו מתזוזת הקרחונים ניכרים בכל פינה.

היום השני מאופיין בהליכת בולדרים רבה, אך מהרגע שתצלחו את חלקה הקשוח, תגיעו לשדות מרעה טבעי מדהימים, שפרושים בשליש הגובה של הרכס ממנו ירדתם ונפרסים במתינות יחסית מטה. עדרי סוסים, בקר וצאן ילוו אתכם מכל עבר ופלגי המים שליוו אתכם לאורך הדרך יתנקזו לידי נחל. רוב השביל נמתח בצידו המזרחי של האפיק ואין צורך לעבור לגדה השנייה. לקראת הסוף תצטרכו לחצות הנחל, ממש לא רחוק מטמגה עצמה, שנמצאת מרחק עליה קצרה בגדתו המזרחית של האפיק.

על ערוץ Dungurme לדז'וקו צאק – מסלול יפהפה, אך ארוך ואתגרי במיוחד בשל הבידוד הטופוגרפי של העמק שבו הוא עובר, שניגוד לשאר העמקים בסביבה, נמתח על ציר מזרח-מערב. תחילתו של השביל בצדו המזרחי של עמק ברסקון, ונקודת ההתחלה שלו נמצא צפונית בכמה קילומטרים מתחילת השביל לטמגה.

השביל נע במורד ערוץ Dungurme, שאורכו כ-35 ק"מ, בטרם מתחבר לערוץ דז'וקו צאק (Djoko Chak), שהוא נקודת הפתיחה של הטרק של קרקול. ביצוע המסלול אורך בין שלושה לארבעה ימים, וקיימת כמובן אפשרות להאריך אותו בחיבור עם המסלול ממערב (הטרק של טאמגה) או ממזרח (הטרק של קרקול). היערכו עם אוכל ותכננו היטב את מקטעי הלינה שלכם, כי יתכן ולא תפגשו אנשים כלל לאורך מרבית הדרך.

Skazka/Jamok (גם: Fairy Tale) – קניון אבן חול יפהפה שצבוע באדום, והפך בשנים האחרונות לנקודת עצירה פופולרית ולאטרקציה נחמדה עבור קבוצות תיירים פחות אתגריות שמבקרות באזור. הכניסה לשמורה נמצאת כחמישה ק"מ מערבית לכפר טוסור, בין טאמגה לבוקונבאיבו, מהכניסה צפויה עוד הליכה של כשני ק"מ. באזור הגבעות האדומות אין אמנם שבילים מסומנים, אך ניתן להסתובב בקלות ביניהם וליהנות מהנוף.

קניון Fairy Tale, נוף מהמם של גבעות אבן חול אדומה. צילום: מיכל אבוטבול

בוקונבאיבו

בוקונבאיבו (Bokonbayevo) היא העיירה הגדולה ביותר בחלקו הדרומי של האגם. משמשת נקודת עצירה נוחה על ציר מזרח-מערב ומשמרת בית מלאכה פעיל ליורטים. העיירה מהווה מוקד משיכה בחודשי הקיץ בזכות ציידי העיטים שגרים בסביבתה ועורכים מופעים.

לישון

Meerim Guest Houseמשפחה נחמדה שדוברת אנגלית וגרמנית,Wifi , ארוחת בוקר כלולה ושירותים משותפים.

  • טלפון: 996394791115+, 996770385210+
  • כתובת: Atakam St (רחוב החוצה את הדרך המרכזית) לכיוון צפון

ניתן להיעזר במשרדי ה-CBT בעיירה אם לא מצאתם מקום העונה על צורכיכם.

קניות

Altyn Oimok – ”אצבעון הזהב”, בית מלאכה של נשים מהאזור, המכינות מוצרי לבד בעבודת יד ומוכרות בחנות את תוצרתן (מזכיר את המקבילה בקוצ'קור, בקנה מידה קטן יותר). ניתן למצוא בעיקר שטיחים מעוטרים ומזכרות קטנות.

נותני שירותים

Community Based Tourism (בקיצור CBT) – מטווחים בין נותני שירותים ולינה לזרים. כדאי מאוד לשאול על אפשרויות ה-Homestay וה-Yurtstay (בעונה), על שפת האגם ובעמקים בסביבה. בנקון מארגנים טיולי סוסים ומדריכים לאגם המלח הקטן, ומארגנים בדרך כלל את הפסטיבל השנתי המקומי.

אירועים ומועדים

Birds of Prey Festival – אירוע שנתי, שנערך בדרך כלל באמצע חודש אוגוסט, במתחם מחנה היורטים Bal Tam שעל שפת האגם. בפסטיבל התיירותי נערכים משחקי סוסים כמו "תפוס ת'כלה", שריד מסורתי למנהג שבו הגברים הקירגיזיים היו חוטפים את הנשים שאיתם התכוונו להתחתן. בנוסף, מתקיימים גם משחק של שליפת שקי מטבעות תוך כדי דהירה, היאבקות על סוסים וכן מופעים של מוזיקה מקומית ותצוגות צייד באמצעות עופות דורסים כמו עיטים וניצים. ההשתתפות בתשלום. אתר אינטרנט: www.advantour.com/kyrgyzstan/events/hunting-bird-festival

משחק הסוסים "תפוס ת'כלה". צילום: גיל סדגת

צ'ולפון-אטא

במבט ראשון, עיירת הקיט הקירגיזית, צ'ולפון-אטא (Cholpon-Ata), נראית בסך הכל כמו עוד עיירת כביש-אחד, שיושבת לגדות האגם כמו אחיותיה, אך חופיה מרושתים כולם במלונות נופשים שמאוכלסים בחודשי הקיץ. בסביבת החוף תוכלו למצוא נקודות צל נעימות, שניתן לצאת מהן לגיחות קצרות למים הקרירים, כמו כן קיימות אפשרויות לספורט מים סטייל אילת כמו אופנועי ים ושייט קצר אל תוך האגם.

לישון

רוב מקומות הלינה בעיירה מופנים לקהל הנופשים, לכן מחיריהם יהיו בהתאם. בתי מגורים מוסבים בעונת הקיץ ללא התראה למקומות לינה עבור תיירים, לכן אם בדיוק הגעתם כדאי לחפש בסביבת תחנת האוטובוסים אנשים המציעים Homestay.

Pegasus Guest Houseמקום לתרמילאים בלבד בצ'ולפון אטא. בעלי הבית דוברי אנגלית נהדרת. חדרים בסיסיים כולל דורמס, שירותי בול פגיעה בחצר, מיקום מרכזי וארוחת בוקר בתשלום נוסף. במקום מארגנים טיולי סוסים בסביבה. אם המחיר או התנאים לא נראים לכם, יש כמה שכנים שמציעים חדרים גם כן.

  • כתובת: Soviet St 81
  • טלפון: 996772459901+, 996394342450+
  • מייל: pegaso@mail.ru

Apple Hostel – הוסטל מעט יקר יותר, אך מומלץ מאוד. נמצא במיקום מרכזי, ומאוד מומלץ, נקי מאוד עם מקלחת נורמלית ומים חמים. דורמס, Wifi, ארוחת בוקר ואפשרות לארגן טיולים. כדאי לשאול לגבי האפשרויות להופעות של מוזיקה מקומית. אפשר להזמין גם דרך Air B&B. ישנו סופר סטייל מערבי ממש ממול.

אטרקציות קרובות / טרקים

הפטרוגליפים של צ'ולפון אטא – לחובבי הארכיאולוגיה, בסמוך מאוד לעיירה צ'ולפון אטא מצוי אתר בעל ערך היסטורי כלל אזורי. בשדה שלמראית עין נראה כמו פיזור רנדומלי של בולדרים כהים, חקוקים בפטינה (שכבת ההתחמצנות של תרכובות המתכות שמצויות באבן) ציורי אבן המתארים אירועים המלמדים אותנו על אורך חייהם של שבטי הנוודים הקדומים שחייו בסביבה.

הציורים תוארכו לתקופת הברונזה המאוחרת, החל מ-1,500 לפנה"ס, אך רובם משויכים לתקופה מאוחרת יותר, בין המאה השמינית לפנה"ס למאה הראשונה לספירה. הדמויות מתארות מסעות ציד של בעלי קרניים, מלחמה, פולחן דתי, גידול חיות משק וחיי משפחה. הארכיאולוגים טוענים שההתיישבות ההיסטורית של הקבוצה האתנית, שככל הנראה יצרה את הציורים האלה, מצויה כיום דרומה מהאתר מתחת לקו המים הנוכחי של אגם איסיק-קול.

כדי להגיע לאתר התקדמו בכיוון צפון על רחוב Akmatbay-Ata עד לאזור שבו נגמר האספלט, שם פנו שמאלה לרחוב Almakuchkov. הכניסה בתשלום.

הפטרוגליפים של צ'ולפון אטא, היסטוריה חקוקה באבן. צילום: גיל סדגת

טרק מצולפון-אטא לערוץ צ'ונג-קמין – מסלול יפהפה, שעיקרו חציה של רכס ה-Kungey, הרכס התוחם את אגם האיסיק-קול מצפון, שהעיירה צ'ולפון אטא שוכנת למרגלותיו. תחילת המסלול צפון מערבית לעיירה במעלה ערוץ Karau Bulak, המתחבר לערוץ צ'ון קאו-סו, שעולה לכיוון הרכס ובסופו של דבר לפאס בגובה 3,800 מטר. חשוב לבדוק את עבירות הפאס לפני היציאה לטיול כדי לוודא שאין עליו יותר מידי שלג והוא אכן עביר, במיוחד בתחילת העונה בחודש יוני.

עם העליה לכל הנקודות הגבוהות ייפרש אט-אט מאחוריכם הנוף הטוב ביותר שתוכלו לבקש של האגם, כשבצדו השני ישתקפו לעיניכם הפסגות המחודדות והלבנות של רכס Terskey Ala-Tau המרשים. הנוף לכיוון צפון מרשים גם הוא, שכן בעברו השני של העמק הצר יחסית נמתח רכס ה-Zanily שמהווה את הגבול הטבעי עם קזחסטן.

הירידה מצדו השני של הפאס פשוטה יחסית ומתונה, אך מושלגת בדרך כלל. ההליכה מתנהלת בחלקה על דרך 4x4 בתוך ערוץ Ormo Kou-Su עד למפגש עם הנהר והערוץ המרכזי של צ'ון קמין, אחד הנהרות הגדולים ביותר בקירגיזסטן. מנקודה זו כיוונכם ישתנה מערבה והשביל ידבק בגדה הדרומית של הנהר.

ההליכה עד לפתחו של הוואדי יכולה להתארך בין שלושה לארבעה ימים, אם כי לא תדרוש מאמץ פיזי גדול במיוחד. לאורך הדרך תפגשו בהתיישבויות יורטים קיציות של רועים ותיהנו מנוף נהדר של יערות מחטניים וטופוגרפיה דרמטית. לינה אפשרית לאורך רוב השביל באוהל שלכם ובכמה נקודות ביורטים משפחתיים. קיימת תנועת רכבים מועטה על ציר הערוץ, לכן אם בחרתם לקצר יתכן ותוכלו לתפוס טרמפ החוצה.

ניתן לבצע את המסלול גם בכיוון ההפוך, במידה ואתם מגיעים מבישקק תוכלו להגיע ישירות לכניסה לפארק הצ'ון קמין (כשעתיים נסיעה), על הכביש לכיוון בלאחצ'י או קוצ'קור. מידע נוסף: www.kyrgyzdiary.info

ניתן להיעזר גם בסניף ה-CBT שיושב בכפר Karool-Dobo שקרוב לפתח הערוץ, לא רחוק מהכביש הראשי. יכולים גם לדאוג לסוסים אם בחרתם לעבור את הערוץ בעזרתם.

Chong Ak-Suu (Grigorevskoe) Gorge עמק חביב שמצוי מזרחית לצ'ולפון אטא ומאפשר גישה נוחה למטיילים המחפשים טיול יום או (יום ולילה) קליל, בלי מאמץ פיזי יוצא דופן. לאורך העמק פרושים יורטים, שחלקם מציעים שירותי לינה בתשלום. לאורך העמק תוכלו ליהנות מנוף ירוק של חורשות מחטניים, פלגי מים ואגמונים קטנים. ניתן לבצע באזור טיולי סוסים בתיאום עם טטיאנה מ-Pegasus Guest House או מילדי הרועים המקומיים שמציעים רכיבות בתשלום. הכניסה לערוץ דרך הכפר Grigorevskoe שעל הדרך הראשית המקיפה את האגם.

קניות ושווקים

שווקים – בצ'ולפון אטא יש שוק עירוני אחד לא גדול במיוחד, שחלקו תחת קורת גג אחת וחלקו במכולות ומבנים בסביבתו. ניתן למצוא בשוק ירקות, פירות, דגי איסיק-קול מעושנים וכדורי גבינה מומלחים (קורוט). השוק ממוקם בחלקה המערבי של העיירה, בסמוך לרחוב הראשי מעט צפונית מערבית למסגד.

כסף – באזור בית הדואר על רחוב Soviet במרכז העיירה תוכלו למצוא מספר מקומות להחליף כסף וכן כספומטים עבור כרטיסי ויזה. כספומט המסטארכארד היחיד בעיירה ( וכנראה גם בסביבה כולה) נמצא בAyyal Bank מזרחית לאזור המדובר, קרוב לתחנת המרשרוטקות לקרקול.

אירועים ומועדים

Run the Silk Road Marathon – אירוע ריצה בינלאומי שמתקיים אחת לשנה בחודש מאי באזור ויוצא מהכפר Bosteri מזרחית לצ'ולפון אטא. קיימים גם מקצים עממית של 5 ו-10 ק"מ.

World Nomad Games – פסטיבל ענק המתרחש על פני מספר ימים אחת לכמה שנים בחודש ספטמבר ומזמן אליו ספורטאים מהמדינות השכנות בו תוכלו לצפות בתצוגות ראווה של פעלולים על גבי סוסים, במרוצי סוסים, בהיאבקות על גבי סוסים ועל הקרקע וכן בספורט הלאומי של קירגיזסטן – האולק טרטיש. משחק המזכיר פולו, שבו שתי קבוצות של רוכבים מנסות להבקיע שער לבור בקצוות המגש, בעזרת גוויה של עז או כבש ללא ראש. בפעם האחרונה היה ב-Rukh Ordo, מוזיאון תרבות היושב בסמוך לחוף בלב המפרץ של צ'ולפון אטא.

ראפטינג

אם עניינכם בסוג נוסף של ספורט אקסטרים על פני טיולי ההרים, ראפטינג בנהר ב-Chong-Kemin צפונית לאיסיק-קול היא לחלוטין אופציה שיכולה להתאים לכם. מסלול יפהפה, בדרגה 4-5 שעובר דרך יער אורנים. צרו קשר עם הסוכנות בבישקק (לא חייבים להגיע פיזית) כדי לברר מחירים, עונות ואפשרויות.

ברוב המקרים תצטרכו למצוא קבוצה להצטרף אליה לכן כדי להבין מראש אילו תאריכים של קבוצות מתוכננים אצלם. אם אתם בבישקק, תוכלו לתאם מראש ולהגיע ישירות לכניסה לפארק הצ'ון קמין (כשעתיים נסיעה), על הכביש לכיוון בלאחצ'י או קוצ'קור.

Silk Road Water Center

  • טלפון: 966517750972+, 996312609616+
  • מייל: rafting.com.kg@infotel.kg
  • אתר אינטרנט: www.rafting.kg

מידע נוסף על ראפטינג וקיאקים בקירגיזסטן: www.kayaking.su

ראפטינג בדרגה 4 ב-Chong-Kemin. צילום: ALFA-TOUR-KG

מפות

במקרה ופניכם לאחד הטרקים, כדאי שתצטיידו קודם במפות טופוגרפיות של האזור. את המפות ניתן למצוא בבישקק ב-Geoid, ברחוב Kiev 107 טלפון: 996-312-61-58-32+ ובקרקול ב-Tourist Information Center או במשרד של ה-CBT.

למטיילים בדרום האגם:

Kyrgyz Range – Kungey Ala-Too Range – (קנה מידה 1:100,000) (המפה הירוקה) – מפה אזורית רחבה (מכילה גם את מסלול אלה ארצ'ה ואלה מאדין דרומית לבישקק). מבוססת על מיפוי טופוגרפי סובייטי משנות השבעים. גרסה אחרונה מ-2008. על תטעו בשם – רכס ה-Kungey הוא אומנם הרכס שמתוח צפונית לאגם, אך מפה זאת מציגה רק את חלקו המערבי שלא רלוונטי בכלל לאזור.

למטיילים בצפון האגם:

Northen Issyk-Kul area – (קנה מידה 1:100,000) (המפה האדומה) – מציגה באופן נהדר את רכס ה-Kungey שמתוח צפונית לאגם. רלוונטית למסלול הצ'ונג קמין ולאזור הגבול עם קזחסטן. גרסה אחרונה מ-2007.

איך להגיע

בדומה לרוב העיירות הספר בקירגיזסטן, מרבית ההתנהלות בתחבורה המקומית מבוססת על מרשרוטקות. על הדרך הראשית המקיפה את האגם מצפון או מדרום עוברות מרשרוטקות שנוסעות על קו קרקול-בלאחצ'י או קרקול-בישקק ואם יש מקום, מעלות ומורידות בכל נקודה. נסו לברר כמה נדרש מהמקומיים לשלם, כי לעתים יידרש מכם יותר.

קווים נוספים יוצאים מצ'ולפון אטא משתי תחנות: מהתחנה המערבית על צומת הרחובות Soviet ו- Kubatova תוכלו למצוא מרשרוטקות לבאלחצ'י ובישקק. מהתחנה המזרחית תוכלו למצוא קווים היוצאים לכיוון קרקול. במידה ואתם רוצים לעשות את הדרך לבישקק בלילה, אוטובוסים היוצאים מקרקול עושים את הדרך האגם הצפונית ועוברים בצ'ולפון אטא, אי אפשר להסתמך על מקומות פנויים, אך שווה לנסות.

מזג אוויר

ביחס לאזורים ההרריים במדינה, הבקע בו שוכן אגם האיסיק-קול נחשב כאזור חם, במיוחד בעונת הקיץ (אמצע יוני-אמצע ספטמבר). יתכן ותזכו מדי פעם לשמים קודרים שיורידו ממטרים פזורים ואקראיים, אך סביר להניח שתתקלו במצב כזה לעתים תכופות. השטחים הפתוחים מסביב לעיירות לאורך החופים צחיחים מאוד ואפילו כמעט מדבריים.

אם תבחרו לעלות לרכסים שמסביב לאגם באחד הטרקים – שם המצב שונה לחלוטין. גשם ואפילו שלג יכול להגיע בהפתעה גמורה והטמפרטורות בלילה יכולות לצנוח לאפס – לכן הצטיידו בהתאם.

החורף בסביבת האגם שונה באופן מהותי. הרוב מוחלט של בתי הארחה ומקומות הלינה יהיו סגורים ומשפחות הרועים יפרקו את היורטים בעמקים וישאירו אותם שוממים מאדם. עם זאת, ישנן חברות טיולים בקירגיזסטן שעורכות טיולי חורף רגליים בסביבה באמצעות מגלשיים או נעלי שלג.

אם תעלו קצת בגובה החום יתחלף במהירות בירוק. צילום: גיל סדגת

המלצת זהב – הדבר העיקרי שחשוב לדעת

בניגוד לטרק באזור קרקול, המסלולים באזור האיסיק-קול מטוילים הרבה פחות. מה שאומר שתזכו ליהנות מנוף הרים עם פחות תיירות מסחרית. נצלו את העובדה הזאת, ואם יש לכם זמן אל תדלגו על טיול באחד מהרכסים בסביבה.

מצד שני – אם חזרתם עכשיו ממסלול רגלי מפרך בהרים, נצלו את הרוגע שבסביבת האגם, התמקמו באחת מהעיירות שלחופיה ותיהנו ממזג האוויר החמים, השקט ואורך החיים האיטי.

מה הכי לא כדאי בעיר

מוקדי תיירות סובייטים קלאסיים כמו צ'ולפון אטא נוטים להפוך בעונת הקיץ למרקחת תיירותית מסחרית המתרחקת שנות אור מקסמה המסורתי של המדינה. גם אם לא לגמרי ברור לכם מה יעד נופש מהסוג הזה מציע ולמה שמישהו יבחר דווקא בו, קחו בחשבון שחלק מתושביה של העיירה הם מהגרי עבודה מאזורים כפריים, שרואים אך ורק את התפוקה הכלכלית לעיניהם ולא סופרים במיוחד תרמילאים עם תקציב נמוך. נסו להתנהל בתוך חוסר הנחמדות המקרית הזאת שלעתים תפגוש אתכם, ישנם עדיין המון נותני שירותים שעובדים במחירי תרמילאים, גם אם צריך לחפש אותם. תלמדו את המחירים ונסו לא להתרגש ממגזימנים.

בטיחות ואזהרות

שימו לב שעל אף שעל החוף לא תמיד תזכו לשיא הטמפרטורות, הקרינה במקום גבוהה מהסוג הזה גבוהה יותר מבחופי הים התיכון, לכן רצוי להיזהר מחשיפה ממושכת ולהימרח בקרם הגנה. אם בחרתם ברכיבה על סוסים כדאי לשמור על כללי הבטיחות ולוודא שהציוד שנמסר לכם תקין. כמו בכל עיירה בקירגיזסטן, מומלץ לא לבלות בחוץ בשעות החשכה ולהתרחק ממוקדי שיכורים.

קישורים רלוונטיים

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×