איך בוחרים הוסטל?

ההוסטל שתשנו בו יכול לשדרג לכם את היום או לבאס לכם את הערב, והגבול ביניהם לפעמים עלול להיות דק. אז איך בוחרים הוסטל? מה צריך לבדוק ובעיקר למה לשים לב? כל התשובות פה לפניכם

מאת: אביטל ישראל, מערכת אתר “עפתי!”

לא משנה באיזו יבשת, או אפילו באיזו מדינה אתם מתכננים לטייל, קרוב לוודאי שלפחות את חלק – אם לא את רוב – הלילות שלכם תעבירו בהוסטלים. אמנם עבור רבים מדובר בפשוט מקום להתקלח ולישון בו, בסוף יום ארוך של טיולים וכיף, אבל לא כדאי להקל בראש בבחירת המקום הזה, כי... שינה זה חשוב. חוץ מזה, חוויית ההוסטל היא בדרך כלל הרבה יותר מ"לישון ולהתקלח", אז מומלץ להשקיע בזה קצת מחשבה.

השאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול את עצמכם, עוד לפני שאתם חושבים על סוג של הוסטל היא – אילו מן אנשים אתם? האם אתם חברותיים ומוחצנים ומחפשים את הרעש והבלגן, או שאתם מופנמים ורגועים ומחפשים רק את הפינה השקטה שלכם? אחר כך, תחשבו על אילו מן תרמילאים אתם: מה התקציב שלכם? כמה זמן יש לכם? מה מידת ההתכלבות/ התפנקות שאתם מוכנים לה?

אחרי שתענו על השאלות האלה, תוכלו להתפנות ל"חקירה" האמתית. כמובן שמטיילים רבים פשוט מגיעים לעיר ומתחילים לחפש מקום לישון בה, אך אחרים מעדיפים לערוך מחקרים מקדימים, כדי לקבל מושג לגבי המקום שאליו יגיעו. אם אתם מהסוג השני – אל תסתפקו בביקור באתר הרשמי, וחפשו ביקורות אמתיות של מבקרים קודמים, כדי שתוכלו ללמוד מחוויות אישיות – ניקיון, תחזוקה, מרחק מהמרכז, צוות (יש מצב שיש דברים שיסתרו את האתר).

מקום רגוע או פרוע? תחליטו. צילום: דנה ריצ'קר

תקציב: להחליט על מה מתפשרים

כסף הוא בדרך כלל המרכיב המשמעותי ביותר בבחירת הוסטל, ופעמים רבות הוא תלוי בתקציבכם הכללי וכמובן, בשלב שבו אתם נמצאים בטיולכם. אבל גם אם אתם מצטמצמים, כדאי לעשות זאת בצורה חכמה ולעשות לעצמכם סדר עדיפויות – על מה אתם מוכנים לוותר בשביל להסתפק בזול?

קחו בחשבון שברוב הפעמים אם ההוסטל ממש זול – יש סיבה לזה: אתם עלולים למצוא את עצמכם במקום נידח או במבנה רעוע, עם מיטות קש שקועות (או פשפשים!) ובלי זרם במקלחת העבשה. או, באפשרות פחות קיצונית: חדרים לא מאווררים, קירות חשופים, דלתות לא בטיחותיות או סתם אווירה לא נעימה. לחלופין, זה יכול להיות מבנה בסיסי מאוד בלי מטבח או אזור משותף.

בכל מקרה, אם אתם צריכים לחסוך, תצטרכו להחליט על מה אתם מתפשרים. והנה עוד כמה קריטריונים אחרים שכדאי לקחת בחשבון כאשר מתכננים לבחור הוסטל.

אופי הוסטל: פרוע או רגוע?

יש שלל סוגים שונים של הוסטלים, אבל בגדול, הם מתחלקים לשניים עיקריים: הוסטל מסיבות, והוסטל לא-מסיבות. כדאי מאוד לדעת לאן נכנסים, כדי שלא תתאכזבו אם תגלו שזה לא מה שחשבתם. אז מה הכוונה בעצם?

הוסטל מסיבות – כשמו כן הוא. הוסטל רועש, צבעוני ותוסס במיוחד, שיש בו הרבה אזורים משותפים, אטרקציות ו...אהם...מסיבות. זה המקום שהכל קורה בו, ולא תצטרכו לצאת ממנו בשביל לחגוג, לשתות או ליהנות, ופעמים רבות גם מטיילים שלא מתאכסנים בו יגיעו בערבים בשביל להשתתף בכיף.

במקומות חברותיים במיוחד ידאגו שהדבר ידבק גם בכם, ולכן יארגנו ערבי נושא, מסיבות מיוחדות, טיולים למקומות באזור וכו'.

שימו לב, שאם אתם מתקשים לישון ברעש ו/או לא אוהבים המולה, זהו לא המקום בשבילכם (ולא תוכלו להתלונן על הרעש). אם תרצו, תוכלו להתגורר במקום שקט יותר, ורק להגיע לכאן כדי ליהנות מהאווירה, המוזיקה והאלכוהול.

הוסטל לא-מסיבות – מקום שקט יותר, רגוע יותר. הכוונה היא לא למבנה אפרורי ועצוב, שאסור לדבר בו במסדרונות וכולם יושבים שקועים בעצמם. קרוב לוודאי שיהיו בו אזורים משותפים ונעימים ושלל אופציות לפגוש במטיילים אחרים וליהנות בחברתם. אבל בהוסטלים האלה בדרך כלל יגבילו לכם את הרעש משעה מסויימת, ולא תוכלו לארגן לעצמכם ערב שיכור וקולני במיוחד בסלון. שימו לב, שאם אתם לנים בהוסטל כזה, לא תוכלו להתלונן על האנשים היבשים שמשתיקים אתכם ומנסים לישון.

אלכוהול אלכוהול ועוד קצת אלכוהול. צילום: נתיב זוהר

חברה: להכיר אנשים חדשים

גם אם אתם לא בקטע של מוזיקה רועשת עד אמצע הלילה ואנשים שיכורים במסדרונות, חלק חשוב וכיפי בלינה בהוסטל – הוא החברה. הוסטל הוא מקום נפלא לפגוש בו אנשים חדשים, להחליף חוויות, להתייעץ לגבי המשך הטיול, למצוא חברי שתייה לאותו הערב או אפילו שותפים להמשך הדרך. לכן כדאי לישון במקום שיש בו מספיק אזורים משותפים – סלון, חדר טלוויזיה, פינת אוכל, מרפסת או חצר – כדי שלא תצטרכו להיתקע עם עצמכם בחדר. גם אם אתם סתם רוצים לשבת ולקרוא ספר, נחמד הרבה יותר לעשות את זה במקום מעט מרווח יותר מהמיטה שלכם.

מיקום: באמצע או בצד?

במרכז העניינים או בשכונה צדדית? בלב העיר או בפרוורים? כדאי לשקול את כל האופציות לפני שאתם בוחרים סידור ללילה, ובכל מקום עדיף להחליט מחדש. לעתים מרכז העיר שומם או מסוכן בלילה, ואז עדיף לישון באחת השכונות הצדדיות ולנסוע בכל פעם למקומות הבילוי או לאטרקציות משם. מנגד, לפעמים דווקא הלינה בפרוורים עדיפה, בזכות האווירה השקטה והביטחון שהם בדרך כלל משרים.

יש מצבים שבהם לינה ממש במרכז (בהנחה שלא מפחיד שם) תהיה יקרה בהרבה מלינה בשכונות הנידחות, ואז נותר שיקול תקציבי. שימו לב שהתפשרות על מיקום לא בהכרח תשתלם, כי צריך לקחת בחשבון גם את האוטובוס (או המונית) למקומות הבילוי ואפילו את הזמן שתבלו בדרכים. לשיקולכם.

אירועים לחגים. צילום: נתיב זוהר

פיצ'רים בסיסיים: מה אמור להיות שם

בכל הוסטל תמצאו את הדברים הבסיסיים האלה: חדרים, מקלחות, מטבח ובדרך כלל גם אזור משותף (סלון או חדר אוכל או מרפסת). למרות זאת, כדאי לשים לב למצב החדרים והמתקנים ולניקיון. אבל אם אתם דקדקנים יותר, הנה עוד כמה דברים ששווים התייחסות:

חדרים – הבחירה הפופולארית ביותר היא כמובן, לינה בחדר משותף (דורם), אבל גם אם אתם "מתפשרים" וישנים עם אנשים אחרים, יש בכל זאת רמות שונות של חדרים, אז תבדקו מראש כמה הם גדולים ומרווחים? כמה מיטות יש בכל חדר? מה מצב המיטות? האם לכל מיטה יש מנורת קריאה? לוקר?

מקלחות – כמה אנשים חולקים את המקלחות? לפעמים יש מקלחת לכל חדר, לפעמים רק בקומה. כמה תאים יש בכל חדר? יש מים חמים?

מטבח – כמה גדול המטבח, כמה ציוד יש בו? יש איפה לאכול?

סלון – כמה הוא גדול, כמה מקומות ישיבה יש בו? האם הוא מוגבל בשעות?

מעבר לכל הדברים הבסיסיים האלה, שכדאי שיהיו בכל הוסטל, יש גם כמה תוספות מגניבות, שיכולות להעלות את הרמה של ההוסטל לליגה אחרת. התוספות הבסיסיות ביותר הן, כמובן, בר או מסעדה, אבל במקומות שווים במיוחד, יש אזורים משותפים משודרגים, כך שתוכלו לשחק סנוקר ומשחקים אחרים, לצפות בטלוויזיה, להשתרע בערסל או אפילו ליהנות בבריכה.

בנוסף, נחמד ליפול על הוסטל שבו הצוות ידידותי ועוזר, אבל יותר מזה – יודע על מה הוא מדבר. כלומר, יוכל לכוון אתכם לתחנת האוטובוס הנכונה, לספר לכם איפה הגלידה הטובה ביותר או איפה הבירה הזולה ביותר ועל מה אפשר לוותר. מן הסתם זהו לא קריטריון חיוני בבחירת הוסטל, אבל הוא מהווה תוספת נחמדה.

במקומות חברותיים ינסו לגרום לכם להיות כאלה. צילום: נתיב זוהר

מה עוד?

אינטרנט – בהוסטלים רבים יאפשרו לכם שימוש חינם באינטרנט האלחוטי. אבל יש מקומות שיגבו תשלום על ה-WiFi, אחרים שיאפשרו אותו בחינם רק באזורים המשותפים וידרשו תשלום על שימוש בחדרים וכאלה שבכלל לא תוכלו לקלוט את ה-WiFi באף מקום חוץ מבסלון.

לוקרים – בכל הוסטל שמכבד את עצמו, יהיו לוקרים כמספר הדיירים בחדר. שימו לב שלא בכל מקום מספקים מנעולים, אז כדאי להביא אתכם אחד (זה גם יכול לפתור את החשש מפני מפתח "מאסטר"). בהוסטלים שווים במיוחד יש שקעים בתוך כל ארונית, כך שתוכלו לטעון את כל המכשירים שלכם כשאתם לא בחדר או ישנים.

ארוחת בוקר – בחלק מההוסטלים תוכלו לקבל ארוחת בוקר כחלק מהמחיר של הלילה, אך בדרך כלל היא בתוספת תשלום. שימו לב שלא תמיד משתלם לשלם אקסטרה על ארוחת בוקר, פעמים רבות מדובר בהיצע בסיסי ביותר ובשעות ספציפיות, לכן שווה לשקול את האפשרות של לאכול בחוץ – זה בדרך כלל לא יעלה הרבה יותר ולא תהיו מוגבלים בזמן. לחלופין, אפשר להכין משהו בהוסטל עצמו, זה יחסוך זמן, כסף ועשוי להיות אפילו נחמד.

שעת צ'ק אין/ צ'ק אאוט – שימו לב לשעות הכניסה והעזיבה של ההוסטל, וודאו שהן מתאימות לכם ולתכניותיכם ובדקו לגבי גמישות (גם בתוספת תשלום) אם צריך.

שעת נעילה – יש הוסטלים שממשיכים במסורת העתיקה של אכיפת שעת חזרה "הביתה". בשעה הזו, שהיא בדרך כלל מתישהו בין 23:00 ל-2:00 נועלים את דלתות ההוסטל ולא מתאפשרת כניסה עד למחרת בבוקר.

חדר אחסון – אם יש לכם אוטובוס מאוחר והצ'ק אאוט מוקדם, בררו אם יש אופציה להשאיר את התיקים בחדר אחסון כלשהו. אם אתם מתכננים לנסוע לכמה ימים ולהשאיר את המוצ'ילות בהוסטל – כדאי לבדוק כמה (אם) זה יעלה לכם.

מיזוג – כמובן שלא הכרחי בכל מדינה או אפילו בכל יעד בתוך המדינה עצמה, אבל אם אתם יודעים שקשה לכם לישון בחום, או סתם מתכננים להתפנק באופן חד פעמי, יש הוסטלים שמציעים את האפשרות הזו. כדאי לדעת שבחלק מהמקומות תוכלו לבחור אם להשתמש במזגן (בתוספת תשלום) או פשוט לישון באותו החדר, אך בלי גישה למזגן.

הזמנה מראש – אנחנו יודעים שאתם ציפורים חופשיות ואין לכם באמת תכנון מדויק של המקומות שאתם מתכננים להיות בהם, אבל לפעמים כדאי בכל זאת להזמין חדר (או מיטה) מראש. אם מדובר בהוסטל פופולארי או מבוקש מאוד, כפר נידח שאין בו הרבה מקומות לינה (או לפחות מקומות לינה סבירים) או אם חג לאומי כלשהו – מומלץ לשריין לעצמכם מקום מראש, כדי שלא תתקעו בלי.

בכל מקרה מומלץ להזמין לפחות ליום הראשון שאתם מגיעים למדינה, כדי שלא תצטרכו להתחיל להסתובב בעיר, אחרי טיסה ארוכה ובלי יותר מדי כוח, ולחפש מקום להניח בו את הראש ללילה.

טוב או רע? בטוח חוויה! צילום: דנה ריצ'קר

ישנתם במקום שאהבתם? המליצו עליו למטיילים הבאים!

ממש סבלתם? בואו להזהיר את הגולשים »

לתחילת הכתבה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

סגור
0
×