אוש - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

העיר אוש, שהיא אחת ההתיישבויות העתיקות ביותר במרכז אסיה, אינה מעניינת בפני עצמה, ומיקומה הנהדר הוא הסיבה להגיע אליה. בהיותה בפתחו של עמק פראגנה, אוש שמשה בעבר כנקודת מפתח על דרך המשי, וכיום היא מהווה את נקודת היציאה לטרקים היפים של דרום המדינה ולמקום נוח למעברי גבול למדינות השכנות
גיל סדגת - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: אוש - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים
Thinkstock Imagebank ©

מבוא

אוש (Osh), שהיא אחת מההתיישבויות העתיקות ביותר במרכז אסיה, יושבת לפתחו של עמק פרגאנה, ושמשה במשך מאות שנים כנקודת מפתח מרכזית על דרך המשי. אוש מסמנת גם את הנקודה המזרחית ביותר שאליה הגיעו כוחותיו של אלכסנדר מוקדון בכיבושיו באסיה, ובמשך מאות שנים סמלה את נקודת היציאה מסין שהפגישה לראשונה את סוחרי מזרח אסיה עם אנשי המערב. עבור המטיילים, משמשת היום אוש נקודת יציאה חשובה לטרקים בדרום המדינה: בארסלן בוב, סארי צ'אלק וסארי מוגול. אוש משמשת גם כנקודת מפתח בכל הקשור למעברי גבול עם המדינות השכנות: סין, טג'יקיסטן ואוזבקיסטן.

כיום אוש מייצגת בדרך טובה יותר את פניה המרכז אסייתיות של קירגיזסטן ביחס לבישקק הסובייטית. האוכלוסייה, ההרכב האתני של התושבים והיעדר ההשפעה הרוסית הכבדה מקנים לעיר הזאת מבט צלול יותר ועדכני פחות לערב העמים והתרבויות של הסביבה.

בתוך המרקם העדין הזה של חיים אחד לצד השני, ידעה ההיסטוריה המקומית תהפוכות ופרעות, שחשפו את גוש המטענים המבעבע, שיחסי השכנות והגבולות החדשים יצרו בין העם הקירגיזי למיעוט האזבקי. בשנת 1990 ושוב ב-2010 התרחשו מהומות קשות בעיר אוש ובערים המעורבות האחרות שבסביבתה. האחרונה הוצתה בעקבות ריב בין קבוצות חברים בקזינו מקומי בעיר ונמשכה כשישה ימים.

האירוע התדרדר עם ריבוי המשתתפים בתגרות הרחוב שהתפתחו לשימוש בנשק חם, מצב חירום הוכרז במדינה וצבא קירגיזסטן נשלח לדרום לסייע בעצירת המהומות (דבר שהוביל, בין השאר, לחוסר היכולת של הממשלה בבישקק להגן על עצמה מפני המפגינים הקירגיזיים מקומיים שגרמו בסופו של דבר למהפכה הקירגיזית באותה עת).

תוך כדי הפרעות והעימותים חנויות הועלו באש, בתי עסק הושחתו, נוסעי מכוניות בדרכים ראשיות נורו ובתי חולים הותקפו. המהומות הובילו לנטישה של 400,000 איש את בתיהם וחציה של כרבע מהם את הגבול לאוזבקיסטאן, כשהערכות מניין ההרוגים נעות בין 420 איש ליותר מ-2,000, רובם אוזבקיים.

לישון

כיאה לעיר גדולה, תוכלו למצוא באוש מגוון סוגים של מקומות לינה שיענו על צורכיכם עם גסטהאוסים חביבים ומלונות ברמה נמוכה ומחיר נמוך. יש גם מספר אפשרויות Homestay, שתוכלו לברר עליהן בסניף ה-CBT המקומי.

Big Ordo – מקום חדש יחסית, שדורש מעט נסיעה מהעיר (מרשרוטקה 122 ממרכז העיר ומרשרוטקה 107 משדה"ת). הצוות חברותי, יש Wifi ומיזוג אוויר, ומטבח זמין . מגוון חדרים של דורמס, יחיד וזוג בסטייל קירגיזי קלאסי. הבעלים מנהל גם סוג של חברת טיולים ויכול לדאוג לאיסוף או הסעה משדה"ת וממקומות אחרים.

 • כתובת: Salieva 39
 • טלפון: 996322283091+, 996556008989+
 • אתר אינטרנט: biyordo.com

Osh Guesthouse – למרות הביקורות הלא טובות על המקום הזה, אי אפשר להתעלם ממנו. דירה קטנה ודחוקה שמקבלת ביקורות לא טובות עקב היחס מהמארחים, הצפיפות והאיסורים לצלם או לשתות אלכוהול. הגסטהאוס מנוהל ע"י משפחה, שבנתה לעצמה מוניטין בעיקר על בסיס ארגון נסיעות משותפות לחציית הגבול לסין, טג'יקיסטאן או אוזבקיסטאן. אם אתם מתכננים לחצות הגבול, גם אם לא תתארחו במקום, נסו לחפש כאן שותפים פוטנציאלים. חדר הדורמס הוא אחד הזולים בעיר.

 • כתובת: Masalieva 8/48
 • טלפון: 996772372311+, 996550093390+
 • אתר אינטרנט: oshguesthouse.com

במסעדות תמצאו אוכל מרכז קירגיזי ואוזבקי. צילום: דן עץ הדר

לאכול

התצרף התרבותי המעניין שאוש מציעה, מאופיין בין השאר במטבח העשיר שלה. תוכלו למצוא ברחובות אוכל קירגיזי, אוזבקי או טג'קי במסעדות עממיות השוות לכל כיס. נסו לבדוק את האפשרויות ברחוב Msalieva ו-Zaina Betinova ובסביבת השוק. עקב אופיה המוסלמי האדוק של אוש, לא תמצאו יותר מידיי מקומות שמגישים בהם אלכוהול.

Izyum – יושב בסמוך לנהר שחוצה את העיר ותוכלו להתענג בו במנוחה וסעודה על דרגשי אכילה אוזבקים קלאסיים. מגוון המאכלים רחב והתפריט באנגלית מכיל אוכל מקומי כמו סטייקים וקבב, לצד פיצה ואפילו סושי. המחיר לא זול, אבל כפיצוי, לעתים יש ריקודים בערב.

 • כתובת: Lenin 214, בצד המערבי של הנהר
 • שעות פתיחה: פתוח כל יום בשעות 8:00-24:00
 • טלפון: 99655119119+

Ala Too – צ'איחאנה קלאסית וזולה, שמגישה אוכל בייתי נהדר כמו לגמאן (מרק ירקות עם כבש ונודלס) ושישליק כבש. ממוקמת בקרבת אזור הגסטהאוסים.

 • כתובת: Masaliev 16A
 • שעות פתיחה: פתוח כל יום בשעות 8:00-23:00

מה לעשות בלילה

לא כל כך נעים לצאת להסתובב באוש בשעות החשכה, כי למרות שמדובר בעיר בעלת אופי מוסלמי, עדיין תתקלו ככל הנראה בשיכורים שמשוטטים ברחובות. כיוון שכך, לא מומלץ לצאת לבד בשעות החשכה וכמובן, נסו להימנע ממקומות ממקומות שנראים מפוקפקים. תוכלו לקרוא פירוט נוסף בסעיף ה”בטיחות ואזהרות”. אם בכל זאת החלטתם לצאת, נסו את המקום הבא:

Bridge – אם צום השתייה המוסלמי חנק אתכם, תוכלו להגיע לסוג-של-פאב הזה, שממוקם במרתף שמלא כורסאות עור. תוכלו למצוא קוקטיילים ואוכל מרחבי העולם במקום. מקום יחסית בטוח. כתובת: Lenin 301

אטרקציות בעיר

הר סולימאן (Suleiman Too) – גבעה בקצה רכס שמתרוממת מעל אוש (ומשמשת גם כנקודת תצפית נפלאה), שמיוחסים לה סגולות מרפא ואגדות קדומות המקושרות לדת האסלאם ולבודהיזם. ההר, המלא במערות, אכלס בעבר נזירים ומסתגפים, כשלכל מערה מיוחסות תכונות שונות. הטיפוס להר לא נמשך יותר מ-20 דקות בקצב סביר ותכלו למצוא בראשו קבר לבנים קטן, ומוזיאון שממוקם בתוך המערה הגדולה של ההר ומעוטר בגג לבן מעוגל (בתשלום). שני הצדדים טובים לעליה ולירידה באותה המידה, כשבצדו הצפוני יש שער מוסלמי בתחתיתו של שביל בטון. מתחת, בתוך סבך המבנים אפשר לראות מסגד חומר.

לפי האגדה סולימן (שלמה) הערבי הגיע לפה רכוב על שטיח מעופף, הוא עצר בסביבה וראה שהאזור צחיח. כשעלה על ההר, הבחין שבהרי הפמיר (רכס ההרים שמדרום לעמק) יש מים, לכן התפלל וגרם למים להגיע לכאן.

הודות למעשיו ההר נקרא על שמו ומאז אנשים חולים באים לכאן להתרפא, עקרות באות לקבל פרי בטן ושיכורים באים הנה כדי להתפקח מהגילופין. מתחת למוזולאום ישנה נקודת סלע מיוחדת בצורת מגלשה חלקה, שבה לפי האמונה, סולימן שכב והסלע קיבל את צורת הגב שלו. לפיכך נשתמרה מסורת שגורסת שאם תישכבו שם תוכלו להירפא מכל הכאבים. את ההר ניתן לראות כמעט מכל נקודה בעיר, כשהכניסה המזרחית אליו נמצאת על רחוב Kurmanjan Datka שמקביל לרחוב Lenin שנמתח מערבית לנהר שחוצה את העיר.

המסגד שלמרגלות הר סולימן. צילום: שי אור

אטרקציות קרובות / טרקים

סאימלו טאש (Saimalu Tash) – אתר ארכיאולוגי בקנה מידה בין לאומי, שנמצא ברשימת אתרי המורשת העולמית של UNESCO, שניתן לחזות בו בציורי סלע (פטרוגליפים) מדהימים בני אלפי שנים. האתר עצמו ממוקם בגובה 3,200 מטרים וניתן להגיע אליו ברגל בלבד. נקודת היציאה של הטרק היא מהעיר ג'לאל אבד, שמרוחקת כשעה וארבעים דקות נסיעה מהעיר אוש באמצעות מרשרוטקה, כשקיימת גם אפשרות לצאת מהעיירה קזרמאן (Kazarman). משך הטרק הוא יומיים וחובה לבצע אותו בליווי מדריך, מאחר ואין שום מפה ראויה לניווט. המסלול כולל נקודת מעבר רגישה, המחייבת חצייה של נהר גועש על גבי גשר קרח קפוא שנוצר מעליו, ועקב תנאי השלג הבעייתיים צליחתו של המסלול אפשרית החל מאמצע יולי ועד סוף אוגוסט בלבד.

המסלול כולל הליכה לצד נהר רחב יחסית וטיפוס לפאס שנמצא בגובה של כ-900 מטרים, כשבצדו השני של הפאס, לאחר ירידה קצרה תוכלו לצפות במספר מקבצי סלעים בגוון כחול זוהר שעליהם חרוטים מספר אינסופי של ציורים ודמויות. ההגעה והחזרה מנקודת תחילת הטרק כרוכה בשכירת רכב 4x4 ונסיעה של כמעט שלוש שעות. כדאי להקפיד על תכנון הזמנים ומקטעי הדרך, להצטייד באוכל משלכם באוש או בג'לאל אבד ובציוד הליכה ולינת שטח מתאים. מומלץ להביא סנדלים לחציות הרטובות.

כדאי לתאם את הפרטים מראש מול סניף ה-CBT המקומי בג'לאל אבד, שמציע מדריכים, רכב עם נהג שייקח אתכם לנקודת ההתחלה ויכולים גם לדאוג לHomestay בעיר.

 • כתובת: Toktogul 20
 • טלפון: 996372221962+, 996772376602+
 • אימייל: cbt_ja@rambler.ru

​אזור סארי מוגול (Sary Mogol) ופסגת לנין – דרומית לאוש, על שוליה של עמק פרגנה משתפלת רמת הפמיר ורכסיה ויוצרת עמק יפיפה ושמו Alay Valley. באזור נפרסים בחודשי הקיץ (יוני עד ספטמבר) התיישבויות יורטים של רועים מקומיים וכפרים קטנים מפוזרים במרחב. קיימות אופציות נהדרות, מבודדות ולא כל כך מתוירות לחוות את הסביבה ע"י טרקים מאתגרים וטיולי סוסים, כשרובם מנווטים במרחב ההרים שמצפון ומדרום לכפר סארי מוגול, ושחלקם אף עולים גבוה יותר ומגיעים גם ל-Achik Tash, מחנה הבסיס למטפסי הר לנין.

לרעיונות נוספים תוכלו לפנות ל-CBT Alay באוש.

קניות ושווקים

Saimalu Tash – חנות טקסטיל שמציעה עבודות אומנות מקומיות לצד מזכרות לבד קירגיזיות קלאסיות, בהשפעה משותפת של המיעוטים הנוספים באזור.

 • כתובת: Kurmanjam Datka 244
 • שעות פתיחה: 10:00-19:00, שני עד שבת.

אוש בזאר – אחד מהשווקים הגדולים ביותר במרכז אסיה שמייצג ולו במעט את שריד דרכי המסחר העתיקות בעיר. הבזאר, שנמתח לאורכו של נהר האק-בורה (Ak-Buura) מאפשר למטיילים לטעום מהקוסמופוליטיות המאפיינת את אוש בפרצופים, בעבודות היד ובמוצרי הלבד שנמכרים בה, וגם במאכלים ובתוצרת הירק העשירה של עמק פרגנה, משני צדי הגבול. הפעילות העיקרית מתנהלת בשיא היקפה בימי ראשון (יום החופש) ובמידה הכי פחותה בימי שני. היזהרו מכייסים.

איך להגיע

אוטובוס – האוטובוס היחיד שפועל ליעדים מחוץ לעיר הוא זה היוצא פעמיים בשבוע לכיוון העיר קשגר (Kashgar) במחוז שינג'יאנג בסין. האוטובוס עוזב יוצא בשעה 18:00 מאזור Pekin Trade Centre, והכרטיסים נמכרים במשרד קטן בסמטה ליד Kerechek Bazaar. ניתן לשאול ב-Pekin Hotel.

מטוס – שדה התעופה הבינלאומי באוש הפך בשנים האחרונות לשער כניסה אלטרנטיבי למדינה עם טיסות לאיסטנבול, מוסקבה, דובאי, אורומצ'י ויעדים שונים בסיביר. בנוסף לטיסות הבינלאומיות פועלת חמש פעמים בשבוע טיסה לבישקק, שמהווה אלטרנטיבה טובה וזולה יחסית לקיצור טווחים ולחיסכון זמן נסיעות יקר.

הטרמינל עצמו מאוד קטן ומינימלי, לכן אל תצפו לדיוטי פרי מפואר או לקבלת פנים מרנינה. בעבר דווחו על מקרים שבהם ישראלים, שנכנסו לקירגיזסטן דרך שדה התעופה באוש, נתקעו בה בגלל שהגיעו שלא בשעות הפעילות של העמדה להנפקת ויזות למדינה.

“טרמפים” – אין שירות של מרשרוטקות סדיר או אוטובוסים לבישקק, או לשאר האזורים בצפון קירגיזסטן. הנסיעה עד בישקק עשויה לקחת כ-10 שעות ונהגים רבים, הנוסעים לשם בכל מקרה, יציעו מקום במכוניתם באופן לא רשמי. מגרש החניה בחלקו הצפוני של רחוב Navoi, מזרחית לבזאר, ידוע כמקום טוב למצוא בו רכבים מהסוג הזה.

נסו למצוא רכב שלפחות מלא בחלקו בנוסעים, כערובה למצב שבו לא תצטרכו לחכות זמן רב מדי בתחנה בציפייה שהרכב יתמלא. ניתן להתמקח על המחיר, בהתאם לסוג הרכב. נסו לא לנסוע בלילה, מטעמי בטיחות, וגם כי חבל לפספס את הדרך היפה. כדאי להגיע ערב לפני ולסגור עם אחד הנהגים שיבוא לאסוף אתכם בבוקר ממקום הלינה.

מרשרוטקות ליעדים קרובים יותר יוצאות מהתחנה המרכזית (בסמוך לנהר בצדו המזרחי של רחוב Navoi) לג'לאל אבד (Jalal Abad, שעה וארבעים דקות, כדי להגיע לסיימלו טאש או לארסלן בוב), אוזגן (Ozgon, חמישים דקות) סארי צ'אלק (Sary Chelek, חמש שעות), סארי טאש (Sary Tash, ארבע שעות, עבור סארי מוגול ומעברי הגבול עם סין והפמיר בטג'יקיסטן). כדי להגיע לבטקאן (Bataken, מעבר הגבול המערבי עם טג'יקיסטן) חפשו את תחנת המרשרוטקות בצדו המערבי של רחוב Navoi.

בסביבת רחוב Navoi תמצאו עוד כמה מגרשי חניה, שפועלים בשיטה הדומה למגרש המכוניות לבישקק, כשחלקם מחולקים ליעדים מסוימים ואחרים מאגדים מספר יעדים. רוב הנהגים יגדילו להעמיד שלט מקרטון על הדשבורד עם שם היעד וחלק ישאירו את זה ליד הגורל ויחליטו לאן לנסוע על פי האנשים שיפנו אליהם. נסו להשתמש במספר הקילומטרים (בקורלציה לכמות הדלק שהרכב יצרוך) כאינדיקציה למחיר שתהיו מוכנים לשלם עבור הנסיעה. כמובן שבמידה ותגיעו מספר אנשים שמאורגנים מראש לנהג ותבטיחו למלא את כל מושבי המכנית, עמדת המיקוח שלכם בקביעת המחיר תהיה נוחה יותר.

השוק המרכזי של אוש, עמוס בקונים ועוד יותר בסופי שבוע. צילום: גיל סדגת

תחבורה מקומית

בדומה לבישקק, תוכלו למצוא באוש לא מעט אוטובוסים ומרשרוטקות עירוניים רלוונטיים שיקשרו אתכם בין חלקי העיר השונים. מרבית הקווים מוזכרים בכתבה הזאת בהתאם ליעד שאליו נוסעים, אך קווים רלוונטיים נוספים אחרים כוללים:

2 – אוטובוס שנוסע לאורך Navoi לכיוון מערב העיר על רחוב Kurmanjam Datka ו-חוזרת על Lenin.

105 – מרשרוטקה החוצה את העיר בדרך דומה ומגיעה מזרחה עד לשוק בעלי החיים.

מוניות זמינות בתוך העיר עבור סכומים נמוכים שבדר"כ לא עולים על 2 דולר.

חציית הגבולות

כדי להגיע למעבר Dostyk, מעבר הגבול עם אוזבקיסטן, שרחוק חמישה ק"מ בלבד מאוש, ניתן לקחת מרשרוטקות 142,137,138 ו-116.

פרט לאוטובוס הדו-שבועי לקשגר, אין שירות סדיר לחציית הגבולות הדרומיים עם טג'יקיסטן ועם סין. הפתרון המקובל בדרך כלל הוא להתקבץ יחד עם מטיילים או מקומיים אחרים ולשכור רכב שלם, כשאת הדרך לטג'יקיסטן עושים לרוב ברכב 4x4 עם 4-9 מקומות ישיבה לנוסעים. זוהי לא חובה, כיוון שרוב הדרך סלולה. אנשים נוטים להתאסף בגסטהאוסים השונים (כשלרוב בעל הגסטאוס או מכר שלו הוא הגורם המארגן) או בסוכנויות הטיולים, אך ניתן לבצע זאת גם בתיאום מראש איתם במייל או בטלפון.

מורגאב (Murgab) בטג'יקיסטן מרוחקת 420 ק"מ מאוש וקשגר כ-517 ק"מ. הדרכים אליהן רצופות נופים מדהימים של רכסי הרים ושדות מרעה. את הנסיעה לעתים מבצעים בשני מקטעים כשאת הלילה הראשון עושים בסארי טאש (Sary Tash, צומת הדרכים בין מעברי הגבול) במקום לינה שלא משולם ע"י המארגן, אך עקרונית אין בעיה לצאת מוקדם בבוקר ולהגיע בחשכה. במקרה והגעתם מאזור סארי מוגול, יתכן ותוכלו לתאם מראש איסוף בסארי טאש ולחסוך את ארבע שעות הנסיעה צפונה עד לאוש.

מעבר גבול נוסף לטג'יקיסטן נמצא בדרך בין בטקאן (Bataken) בקצה המערבי של עמק פרגנה, לחוג'אנד (Khojand, לא להתבלבל עם Kokand באוזבקיסטן) בצפון טג'יקיסטן. למעבר קוראים Kyzyl Bel ולא נדרש GBOA כדי לעבור אותו, מאחר ואיננו מוביל לאזור הפמיר.

חשוב לזכור שבשני מעברי הגבול לא ניתן לקבל ויזה, וחשוב להיות מוכנים לכך מראש.

מזג אוויר

בגלל שממוקמת באזור נמוך יחסית, אוש ידועה בזכות מזג האוויר הנעים ואפילו חם ביחס לשאר המדינה. עם זאת, בעונת החורף הטמפרטורות יורדות מתחת לאפס וצפוי שלג, כשעיקר הגשם ירד דווקא בעונת האביב. הביקור באוש אפשרי לכל אורך השנה, אך מאחר ובחורף יתכן וחלק מהדרכים הראשיות בסביבתה יחסמו, עדיף לתכנן את הביקור בין החודשים אפריל לאוקטובר.

המלצת זהב – הדבר העיקרי שחשוב לדעת

גם אם לא יצא לכם בטיול הנוכחי לבקר באוזבקיסטן, אוש מספקת חוויה אוריינטלית כמו שרק השכנה הגדולה והמדברית יכולה לספק. הרכב האוכלוסייה המעורב שמזכיר ברב גוניות שלו את ירושלים שלנו, השווקים הפתוחים הגדולים, ההמולה וריח הקבב מהצ'איחאנות הפזורות מהווים חלון חוויתי לערים הגדולות מעבר לגבול.

האוזבקיים, שנראים אחרת, מדברים קצת אחר ובמיוחד כאן לבושים אחרת, חושפים את המטיילים לתרבות שתזכיר לנו אולי קצת את הקהילה הבוכרית הישראלית (שידועה בלהקות המוזיקה והפולקלור הנהדרות שהוציאה מקרבה), כיוון ששתיהן ניחנות בדרך מיוחדת וססגונית משלהן לערוך שמחות. נסו בביקורכם להיקלע לסביבה שבה מתרחשת חתונה אוזבקית ולא תצטערו על כך. היזהרו לא להתנהג בחוסר נימוס, אך בחלק גדול מהמקרים, תזוהו כתיירים ותוזמנו להיכנס פנימה בנחמדות ורוחב לב.

אם יתמזל מזלכם תושבו מסביב לשולחן עמוס מטעמים, כשאת רגעי השיא של הערב יגנבו הריקודים. הריקוד האוזבקי כולל בדרך כלל מופע סולו גברי של רקיעות ותיפוף רגליים, הקפצת ברכיים, הנפות ידיים תוך כדי מתיחת חזה, סיבובים ציריים וקהל שמריע בתשואות. הריקוד הנשי במרבית המקרים איננו מופיע בתצורתו הספונטנית, ונשים לבושות שמלה צבעונית ירקדו לרב בלווי נגן או להקת נגני רובאב (כלי פריטה אוזבקי שמזכיר את הטאר הפרסי).

אין רחוב רשמי שבו נערכות רב החתונות, אך על השכונות האוזבקיות יותר של העיר נמנות Cheremushki ,Shait-Tepe ו-Shark. כדאי לפנות לאחד מהמקומיים האוזבקיים (מישהו שהספקתם להכיר, לא סתם מישהו מהרחוב) ושאלו אותו היכן כדאי למקד את חיפושכם. תזכרו שהשוס הגדול הוא הצפייה בריקודים וחלילה אל תצפו לקבל מלכתחילה יותר מזה.

לא מצליחים לדמיין ריקודים אוזבקיים סוערים? צפו:

נותני שירותים

לשכת תיירות

Community Based Tourism – באוש, בשונה מכל עיר אחרת בקירגיזסטן, פועלים שני משרדי CBT, כשלכל אחד מהם תחום אחריות שונה. כדאי מאוד לשאול את אפשרויות ה-Homestay וה-Yurtstay (בעונה) , על ספקי שירות מקומיים ומפות.

CBT Osh – כדאי לפנות אליו אם ברצונכם להיעזר ברשימת ה-Homestay בעיר ולקבל הכוונה לאטרקציות הסובבות אותה. המשרד מנהל בעצמו גסטהאוס שנפתח ב-2012.

CBT Alay – משרד שמתמחה באזור עמק אלאי, דרומית לאוש. יכולים לעזור מאוד במידע על הטרקים, טיולי סוסים ולינה בבתי מקומיים בכפרים בסביבה. אתר עם מידע מאוד מועיל.

חברות טיולים

Munduz Travel – סוכנות מקומית נוספת ואמינה שמארגנת נסיעות למורגאב (טאג'יקיסטאן) ולמעבר הגבול Irkeshtam עם סין. בנוסף, היא יכולה לסייע בהוצאה של פרמיטים לטיול בהר לנין ו-GBAO לפמיר הטג'יקי.

MuzToo – סוכנות בבעלות שוויצרית, שמשכירה אופנועים למסגרת זמן מסוימת או לטיולים מאורגנים במדינה, בפמיר הטג'יקי, לאוזבקיסטן או למונגוליה. כדאי להתעדכן בפייסבוק שלהם על אירועים מתוכננים.

 • כתובת: מוזיאון UTAMK, בתחתית הר סולימאן.
 • טלפון: 996555824435+, 9963222245503+
 • פייסבוק: www.facebook.com/MuzToo
 • אתר אינטרנט: muztoo.ch

כסף

לא תתקשו למצוא בעיר כספומטים שמכבדים ויזה, אך כספומטים שמכבדים מאסטרקארד תוכלו למצוא רק במלון Taj Mahal או ב-Kazkomerts Bank (רחוב Zaina Betinova 13).

חלפני כספים דיי נפוצים בעיר, לכן כדאי להשוות שערים טרם ההחלפה. אם נכנסתם הרגע למדינה ופניכם לבישקק, עדיף שלא תחליפו את כל הדולרים שלכם כאן, מאחר ותוכלו לזכות בה לשערים טובים יותר ברחובות. אם נשאר לכם כסף מאחת המדינות השכנות (יואן סיני, סום אוזבקי או סומוני טג'יקי) תוכלו להחליף אותו בדר"כ בשוק, אך לא בשערים טובים במיוחד, לכן עדיף להיפטר ממנו עוד טרם חציית הגבול.

בית חולים

בית החולים המרכזי של אוש נמצא בצידה המערבי של העיר, ברחוב Kurmanjan Datka. לא רחוק על אותו רחוב באותו צד בכיוון צפון תוכלו למצוא בית מרקחת.

ויזות

הארכת ויזה אפשרית במשרדי ה-Office of Visas and Registration (בקיצור OVIR), לפרק זמן של 30 יום נוספים מהיום שבו הוויזה הנוכחית מסתיימת. בעבור כך תדרשו לשלם 1,000 סום בבנק שישלחו אתכם אליו, למלא טפסים מתאימים, מכתב הסבר על הסיבות שלכם להמשיך לשהות במדינה, למסור תצלום דרכון, תמונת פספורט ואת הדרכון עצמו. הנפקת הוויזה יכולה לקרות גם מהיום להיום.

מומלץ להגיע בטווח זמן של חמישה ימים לכל היותר מיום תפוגת הוויזה שלכם. נסו להיות עם אצבע על הדופק. מומלץ לפקוד את המשרדים עם הפתיחה ב-9:00 בבוקר. כדאי להתעדכן בפרטים מראש, נסו להיעזר בבעלי הגסטאוס.

 • כתובת: Alieva 128
 • שעות פתיחה: 9:00-12:00, 13:00-16:00, ימי שני עד שישי.

ויזה לטאג'יקיסטאן ו-GBAO פרמיט לפמיר – אם פניכם לטג'יקיסטן ולא הוצאתם ויזה, או שהוצאתם ויזה בשגרירות ושכחתם לבקש את הפרמיט הדרוש לאזור הפמיר, או לחלופין הוצאתם את הוויזה במדינה שבה אין אפשרות של הנפקת פרמיט (כמו אוזבקיסטן, לדוגמה), תוכלו להיעזר בשירותיו של Osh Guesthouse. לפרטים ומחירים:

או בשירותיהם של הסוכנות Munduz:

במקרה ולא הצלחתם הצלחתם לקבל את הפרמיט, תמיד שמורה עבורכם האפשרות לחצות את הגבול בין Batken בחלק הקירגיזי של עמק פרגנה ל-Khojand בצפון טג'יקיסטן, שבו לא נדרש פרמיט.

נהנים ממזג האוויר הנוח ברחוב. צילום: גיל סדגת

מה הכי לא כדאי בעיר

לא מעטים המקרים בהם מטיילים הממתינים בציפייה דרוכה להתארגנות משותפת לנסיעות לטג'יקיסטן או סין מעבירים בעיר יותר זמן משהם תכננו. אל תתנו לסיטואציה מהסוג הזה לייאש אתכם. במידה ואתם נחושים מספיק, ישנן דרכים נוספות למצוא את הדרך לגבול, או לחלופין, להעביר את הזמן יותר בנעימים בטיולים בדרום המדינה עד שתנעלו על פתרון לבעיותיכם.

סארי טאש (Sary Tash) הנה עיירה ספר שיושבת בגובה של מעל 3,000 מטר על צומת הדרכים עם שני מעברי הגבול המדוברים ויכולה לשמש עבורכם מקפצה נהדרת לטרמפים (יתכן בתשלום) בדרך ליעדכם הבא, כשההגעה אליה כרוכה בנסיעת מרשרוטקה של ארבע שעות בלבד. סארי טאש ידועה כמקום יפהפה, היושב במישור עם תצפית נהדרת להרי הפמיר מדרום. בנוסף, תוכלו למצוא כאן גם Homesatay שיכול לענות על צורכיכם.

בטיחות ואזהרות

קירגיזסטן בכללותה נחשבת למקום שבטוח לבקר בו, ואין סיבה אמתית לחשוש לביטחונכם במשך שהותכם, כל עוד תשמרו על כללים בסיסיים. אוש, לצערנו, היא מקום פחות נעים להסתובב בו אחרי שהשמש יורדת, ולמרות שתפגשו כאן פחות שיכורים משוטטים מאשר בבישקק – בגלל צביונה המוסלמי של העיר – זאת תופעה שקיימת וחשוב להיות מודעים לה ולהיזהר ממנה. נסו להימנע מהסתובבות יחידים, הגבירו תשומת לב ונסו לא להיקלע למקומות שנראים מפוקפקים.

המתח האתני המתמיד איננו בולט מאוד לעין בעיר. מפגש ידידות וגילויי שכנות טובה בין תושבים אקראיים אוזבקיים לקירגיזיים הוא עניין שבשגרה. עם זאת, סיטואציות בעייתיות עלויות להתפתח בין רגע, לכן גלו ערנות, הימנעו משיחות פוליטיות והיזהרו מהתבטאויות גזעניות.

היזהרו מכייסים והשתדלו לא להסתובב עם סכומי כסף גדולים בארנק, ונסו לחבר אותו ברצועה למכנסיים; שמרו את המצלמה קרוב לחזה; השתמשו בכיסים פנימיים מוגבלי גישה; אל תתביישו להעביר לעתים את התיק קדימה (במיוחד בשוק ההומה), והשתדלו לא לעמוד באוטובוסים עירוניים ולא להידחק בקהל. שימו לב שאתם מטרות בולטות גם אם לא תרצו בכך.

קישורים רלוונטיים

קישור שיעזור לכם להתמצא בעיר: www.google.com/maps/d/viewer

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×