ניו זילנד - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

ניו זילנד ידועה בנופיה המרהיבים שמושכים מיליוני מטיילים מכל העולם מדי שנה, שמגיעים לתור בה, לחקור ולצפות באין ספור צמחים ובעלי חיים אנדמיים לשטחה. שליש משטחה של ניו זילנד הם ארבעה-עשר פארקים לאומיים ושמורות טבע(!), מהפופולאריים שבהם: "טונגרירו", "אבל טסמן" וה"פיורדלנד". סוגי הנוף בה מגוונים ומציעים יערות גשם, קרחונים, הרים מכוסי שלגים, חופים ודיונות חול עצומות. לפניכם כל מה שחשוב לדעת לפני שמגיעים לניו זילנד

תמונה ראשית עבור: ניו זילנד - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים - תמונת קאבר
 

סקירה כללית על המדינה

ניו זילנד שוכנת בחצי הכדור הדרומי, היא חלק ממרחב "אוקיאניה" - הכולל בתוכו גם את איי מרשל, איי שלמה, ונואטו, מיקרונזיה, אוסטרליה, סמואה, פיג'י ועוד. ניו זילנד מוגדרת ממלכה של חבר העמים הבריטי. על דגלה הכחול כהה נמצא את דגל בריטניה המוקטן ועמו ארבעה כוכבים אדומים המסמלים את ה-Southern Cross שנראה בשמיים, ומופיע על עוד כ-13 דגלי לאום של מדינות נוספות בעולם. בירתה היא וולינגטון היפהפייה הממוקמת בקצה הדרומי של האי הצפוני, השער למעבורות המעבר לאי הדרומי. ניו זילנד, כאמור, מורכבת משני איים עיקריים; צפוני (Notrh Island) ודרומי (South Island). האדם הלבן הראשון שהגיע למדינה היה אבל טסמן חוקר ארצות הולנדי שהגיע אל המדינה במאה ה-17, מספרים כי ניסה לעגון באי הצפוני אך הותקף על ידי מאורים. קפטן ג'יימס קוק, מגלה הארצות הנודע, הגיע אל האיים במאה ה-18 וכינה אותם "ניו זילנד" על שם מחוז "זילנד" שבהולנד, שמורכב בחלקו מאיים. ב-1835 הוכרזה ניו זילנד מדינה עצמאית, היא המדינה הראשונה בעולם שהעניקה את זכות ההצבעה גם לנשים, וידועה בכך שמשרות השלטון הבכירות בה אוישו במקביל על-ידי נשים. כיום חיים בניו זילנד כ-4.1 מיליון תושבים כשהמאורים מהווים 7.9% מכלל האוכלוסייה.

ניו זילנד. צילום: מאורי הירש


ניו זילנד משלבת אוכלוסייה ששורשיה בממלכה המאוחדת, לצד אנשי השבטים המאורים שגאים בתרבותם עד מאוד. אך בעבר – הדברים לא היו כך כלל. המאורים (נקראו אז "פולינזים"), היו המתיישבים הראשונים שהגיעו לניו-זילנד בין המאה ה-13 למאה ה-15. הם כינו אותה "אאוטארואה", במאורית: ארץ הענן הלבן הארוך. ההיסטוריה מספרת כי כשהגיע האדם הלבן לניו זילנד, המאורים נושלו מאדמותיהם וזכויותיהם. בשנת 1840, נחתם בין הבריטים למאורים הסכם ואיטנגי, שהכריז על ניו זילנד כמושבה בריטית וקבע את זכויותיהם של המאורים ואת בעלותם על השטחים שבהם ישבו.
ארץ הקיווי (הציפור והפרי גם יחד) בת המזל, התברכה בכל גווני הירוק שנבראו. מעבר לכך היא ניגוד מוחלט למדינתנו (היפהפייה לא פחות!), בשלווה ובשקט השוררים באוויר כמעט תמיד. הכותרת המרכזית במהדורת החדשות, היא בעצם תחזית מזג האוויר. רבות נכתב ונאמר על ה"יריבות" וה"תחרותיות" שבין האוזים לקיווים, ובמהלך המסע תהיו עדים לשלל הערות עוקצניות בעניין. בין היתר, הוויכוח באשר לאיזו מדינה המציאה את קינוח ה'פבלובה' ואיזה משחק מוצלח יותר – ה'ראגבי' או ה'פוטי'.


טרקים

מרבית הישראלים שמגיעים לניו זילנד, מסתבר, מאוד אוהבים לטרק! הטרקים הניו זילנדיים המפורסמים: מילפורד סאונד, רוטברן, קפלר והקווין שארלוט - מדורגים בעשיריות הפותחות של חברות ואתרי התיירות והטיולים המקצועיים בעולם כמו: נשיונל ג'יאוגרפיק, ולוונלי פלאנט. הטרקים ממוקמים בתוך 14 פארקים לאומיים הפרושים בכל רחבי המדינה:
1. טה-אוראוורה (Te Urewera) - מפורסם בזכות היערות היפים שבו והאגמים: Waikaremoana ו-Waikareiti. ממוקם בצפון מזרח האי הצפוני.
2. טונגארירו(Tongariro) - הפארק הראשון שהוכרז בניו זילנד ב-1887, הוא גם הפארק הרביעי שהוכרז בעולם. הוכר כאתר מורשת עולמי בשל היותו אזור תרבותי ורוחני חשוב עבור המאורים, וגם בזכות התופעות הגעשיות המרשימות שנמצאו בו. הפארק ממוקם במרכז האי הצפוני, והוא הקרוב ביותר לאוקלנד - העיר הגדולה ביותר במדינה.
3. אגמונט (Egmont) - בפארק המכסה בשטחו מעל 30,000 דונם, מתנשא לגובה של מעל 2500 מטרים הר הגעש טאראנאקי (הר אגמונט) ומפסגתו צפוי נוף מרהיב למי שבנוי וערוך לאתגר הטיפוס. מעבר לזה, כבכל פארק - קיימים מסלולי הליכה יפים מסביב להר ובקרבתו. הפארק נמצא על החלק והחוף המערביים של האי הצפוני.
4. וואנגאנוי (Whanganui) - במרכז האי הצפוני, מתפתל נהר הוואנגאנוי בין הרי הפארק ועד ים טסמן דרך גבעות ועמקים, בהם ובניהם קיימים מסלולי הליכה רבים. לאזור היסטוריה ייחודית, והתרבות המאורית היא חלק בלתי נפרד מחוויית הפארק.
5. אבל טסמן (Abel Tasman) - הוכרז ב-1942, זהו אמנם הפארק הקטן ביותר בניו זילנד (22,530 דונמים בלבד) אך הוא בעל שם ומוכר בזכות חופיו המוזהבים, מצוקי הגרניט הייחודיים וכמובן - טרק האבל טסמן הפופולארי (אודותיו יורחב בהמשך). האקלים בפארק מתון, נוח ומאפשר הגעה אליו בכל עונות השנה. ממוקם בקצה הצפוני של האי הדרומי.
6. קאהוראנגי (Kahurangi) - אחד מהפארקים הלאומיים החדשים במדינה אשר הוכרז בשנת 1996, אך עם זאת השני בגודלו. לשמו מספר פירושים, ביניהם: החֹזקה היקרה. הפארק מאפשר מסלולים בנוף אלפיני, לצד נהרות ויערות גשם על החוף. נמצא בחלקו הצפון-מערבי של האי הדרומי.
7. נלסון לייקס (Nelson Lakes) - ממוקם בצפון האי הדרומי וחולש על שטח של 102,000 דונמים – רובם של האלפים הצפוניים באי. הפארק מציע מסלולים ביערות, על הרים סלעיים וכמובן, כפי שרומז שם הפארק - מעבר בקרבת האגמים.
8. פאפארוֹאה (Paparoa) - יער עבות שהחליט להתמקם על החוף, מצוקים, קניונים, מחילות וזרמי מים תת-קרקעיים וקו חוף מרהיב ביופיו – כולם ממתינים לכם בפארק הלאומי פאפארואה. מיקומו בחלקו הצפוני של החוף המערבי, אי דרומי. הפארק מתוייר בעיקר בזכות "סלעי הפנקייק" שבשטחו.
9. ארתור'ס פאס (Arthur's Pass) - הפארק ממוקם בלב האי הדרומי וחולש גם על חופו המזרחי. הפארק מתאפיין בנופם של הרים גבוהים, עמקים תלולים, חלוקי נחל ומסלולי טיפוס סלעיים בהם תדרשו להפעיל ידיים ורגליים יחדיו. בתחומי הפארק, בעמק ירקרק שוכנת העיירה הקטנה ארתור'ס פאס, ובה רחוב אחד בלבד. דאגו לתדלק את רכבכם לפני ההגעה לתחומי הפארק, הדלק שם הוא היקר ביותר שבו נתקלתי בכל ניו זילנד.
10. ווסטלנד טאי פוּטיני (Westland Tai Poutini) – מתפרש על מרבית החוף המערבי של האי הדרומי. האזור עשיר במראות של פסגות הרים מושלגות (ולעתים גם ההרים כולם), קרחונים לצד יערות, אגמים, נהרות וחופים זהובים.
11. אֲוֹראקי/מאונט קוּק (Aoraki/Mount Cook) - זהו הפארק האלפיני הגדול ביותר, בו שוכנים ההרים הגבוהים ביותר והקרחונים הגדולים ביותר שיש לניו זילנד להציע. הפארק חולש על חופו המזרחי של האי ומזרחה ממנו - פנימה אל הרוב ממרכזו של האי הדרומי.
12. מאונט אספאיירינג (Mount Aspiring) - השלישי בגודלו מבין הפארקים. תמצאו בו נופים המשלבים טבע פראי, קרחונים, פסקות הרים גבוהות הנושקות לעננים ונהרות הזורמים בעמקיו.
13. פיורדלנד (Fiordland) - "הפארק שיורדים בו 380 ימי גשם בשנה" (ריינג'ר הפארק, טרק הרוטברן). הפארק כולו מוּכָּר כחלק מאזור מורשת עולמי (World Heritage Area). מכיל מיצרים רבים מכוסי קרח, ובשטחו נמצאים שלושה טרקים מה"גרייט ווקס" - הקפלר, המילפורד והרוטברן המרהיבים ביופיים. הפארק ממוקם בחלקו הדרומי של החוף המערבי, אי דרומי.
14. ראקיוּרה (Rakiura) - הפארק נפתח לראשונה ב-2002, וכך קטף את תואר הפארק הצעיר מכולם. הוא מכסה 85% מהאי סטיוארט ומכיל יערות רבים, כולל חופים מיוערים. באי ניתן לצפות מקרוב בכלבי ים, פינגווינים ואם יתמזל מזלכם – בקיווי הציפור הלאומית (הנמיכו ציפיות מראש) ובציפורים רבות אחרות, ייחודיות לניו זילנד.

טרק הטונגורירו. צילום: מאורי הירש


המסלולים הרבים והנרחבים עוברים בכל סוג נוף שעולה על דעתכם (מלבד נוף מדברי..), בפורמט שבילי הליכה, שמתאימים גם לרכיבת אופני הרים (ודאו לפני כל טרק בנפרד). הגורם האחראי על תחום זה היא ה-DOC ((Department Of Conservation – הרשות לשימור הטבע. ב'מאגר' הטרקים הניו זילנדי קיימים טרקים שניתנים להליכה ביום אחד (Day Walks), וטרקים רבים נוספים שמתפרשים על יומיים-ארבעה ועד 14 יום לחזקים שבכם. לאורך ה-Day Walks, קיימים שירותים (ביולוגיים / כימיים) אחת לכמה קילומטרים, ושולחנות אכילה. שימו לב כי בשבילי ההליכה אין פחי אשפה, בגישת "אתם הבאתם אותה – אתם גם תיקחו אותה". 9 מסלולים מבין כל הטרקים המוצעים ע"י ה-DOC שייכים ל"קבוצת העילית", "הסיירת", אלו הם ה-Great Walks - מסלולי הטיול המובילים והפופולאריים במדינה, העוברים דרך הנופים היפים ביותר של ניו זילנד. לחלק מהם ניתן לצאת בסיור קבוצתי מודרך מטעם ה-DOC:
1. Tongariro Northern Circuit - המסלול שמתפתל בין הר הטונגרירו והר נגאורוהוֹ בלב האי הצפוני. השביל עובר דרך תוואי שטח ייחודי מרהיב: מכתשים וולקאניים ועמקי קרחונים. הטרק נמשך בין 3 ל-4 ימים.
2. Lake Waikaremoana Great Walk - נמצא בדרום-מערב הפארק הלאומי Te Urewera, האי הצפוני. 46 ק"מ שמתפרשים על 3 או 4 ימי טיול (או: "טֵירוּק"), לאורך רובה של שפת האגם. חובה להירשם לבקתה/חלקת אוהל ללון בהן.
3. Whanganui Journey - למעשה זהו טרק-שייט בנהר הוואנגאנוי אשר בדרום מערב האי הצפוני. אורכו 145 ק"מ והוא עושה את דרכו בין אינספור הרים, גבעות ובסוף נשפך אל הים. המסלול עובר לצד היער שמתפרש לאורך הנהר. ניתן לטיול של 5 ימים בסירת קאנוּ, או במסלול קצר יותר של 3 ימים.
4. Abel Tasman - טרק החוף המרהיב שממוקם בפארק הלאומי אבל טסמן, על החוף הצפוני של האי הדרומי. אורך כ-54.5 ק"מ שמתפרשים בין 3 ל-5 ימים, ניתן להתחיל אותו מכל קצה שתרצו, לבחירתכם. מעל זרמי הנהרות עוברים גשרים, אך ישנם מעברי גאות שיהיה עליכם לחצות (נעליים אטומות מים ישרדו, ואם לא – החום ייבש הכל) לפי טבלת שעות הגאות והשפל שמתפרסמות ומתעדכנות מדי יום בסניף ה-DOC שבכניסה לטרק. אפשרות נוחה ויוצאת דופן היא לצאת לקטעים מסוימים מהטרק, ללא לינה – כך לא תחויבו בתשלום, ניתן לעשות זאת מקצוות הטרק עד נקודה כלשהי, ובחזרה להתחלה, או – שימו לב: סירת מונית שתיקח אתכם לנקודה שתחפצו בה וממנה תצאו אל המסלול שהגדרתם לעצמכם. תוכלו לתאם את סירת המונית שלכם בחזרה לאותו היום, או להישאר לישון בבקתה ללילה אחד ולפגוש את הסירה למחרת בנקודה ובזמן שקבעתם. כמו בטרק השייט בוואנגאנוי, גם כאן ניתן לשוט בקיאק לאורכו. בטרק זה האפשרויות מגוונות וגמישות – יתרון ענק!
5. Kepler Track - נמצא בדרום מערב האי הדרומי ואורכו 60 ק"מ הניתנים לביצוע בין 3 ל-4 ימים. יתרונו המרכזי: זהו הטרק מעגלי, כך שאין כאב ראש סביב 'איך להגיע?' או 'איפה להשאיר את הרכב?'. המסלול מתאים לחובבי האתגרים הפיזיים מאחר וצפויים במהלכו טיפוסים ועליות. הטרק מתחיל וכאמור, מסתיים, בחופים המיוערים של אגמי העיירות טה-אנאו ומנאפוּרי, ויעלה לפסגות האלפים ולהר לאקסמוֹר. לאחר טיפוס לא קל, תזכו בתצפית לנוף מופלא של רכס הרי הקפלר והנהרות הזורמים בעמקים.
6. Heaphy Track - ממוקם בפארק הלאומי קאהוראנגי בצפון-מערב האי הדרומי, קטף את תואר הטרק הארוך ביותר מבין ה-Great walks. אורכו 78.4 ק"מ ואורך בין 4 ל-6 ימים. הוא מתאים לאנשים בעלי כושר גבוה, ערוכים מכל הבחינות ומצוידים היטב למסע. ניתן לבצע גם ברכיבת אופני הרים שתיקח לכם יומיים עד שלושה (בדקו עם ה-DOC את הזמנים המותרים לכך בשנה). המסלול מתפתל ביער עבות ומאפיינים אותו עצי ה-NIKAU (מזכירים עצי דקל) המתנשאים לגובה רב.
7. Routeburn Track עם 32 קילומטרים של רוגע. טרק עשיר בעמקים מיוערים לאורכם של נחלים צלולים ואגמים בוהקים שיהפנטו אתכם. במהלכו נצפים בין ההרים נופי הפארקים "מאונט אספיירינג" ו"פיורדלנד. משכוֹ בין יומיים לארבעה.
8. The Milford Track - מדורג כמסלול הטוב והיפה ביותר בעולם. 53.5 ק"מ ב-4 ימים של נופו המרהיב של הפארק הלאומי פיורדלנד. השביל עובר בטבע פראי בחלק יפהפה של ניו זילנד: יערות שקטים, מעבר הרים, נהרות ומפלי מים מדורגים. בשל הביקוש הרב, אם ברצונכם לצאת לדרך זו – כדאי לשריין את הבקתות מבעוד מועד. כאן, בניגוד לטרקים האחרים שציינתי, לא ניתן לצאת לחלק מהטרק ולחזור/להגיע עם סירת מונית. הלינה בו מתאפשרת אך ורק בבקתות שתרשמו אליהן, חלקות אוהלים אינן בנמצא. אפשרות נוספת היא לצאת לשייט במצר המילפורד עם סירה גדולה.
9. Rakiura Track - טרק זה נקרא על שם הפארק שהוא חלק ממנו, שכאמור, מתפרש על חלקו הדרומי של האי הדרומי וסטיוארט איילנד. זהו טרק שאורכו 37 ק"מ, מתאים לבעלי כושר ממוצע, ויימשך כ-3 ימים. מתאים לטיול בכל עונות השנה.
בטרקים אלה, האמצעים העומדים לרשותכם טובים ובאיכות גבוהה הרבה יותר מהמסלולים שאינם בקבוצה זו: חניוני הלילה מתאפשרים בתשלום על חלקת אוהל או לחילופין - בבקתות עץ מתוחזקות היטב. הלינה בבקתה היא בחדר משותף, על דרגשי עץ או לעתים במיטות קומתיים. יש מטבח משותף ולעתים גם כירות גז לבישול. בחלק מהטרקים קיימות מקלחות קרות – אם ממש תרצו בכך. בחלק מהטרקים הללו, תתקיים שיחה עם הפקח (ה-Ranger) של הפארק שיגיע כדי לחדד נהלים, להשיב על שאלות, לספר סיפורים משעשעים ועובדות מעניינות על הטרק והפארק הלאומי. משום אלה וייחוס הטרקים למעמד הגבוה, יהיה עליכם להירשם אליהם – זהו גם כלי עבור ה-DOC לווסת את עומס המטיילים בטרק.
על-פי נתוני ה-DOC, נכון לחודש יוני 2011, הטרק המבוקש והמתוייר ביותר מבין אלה עם 29,408 מטיילים (מודרכים ועצמאיים) הוא טרק האבל טסמן, שמחזיק בתואר מיולי 2006 ברציפות.
שלא יישמע מדבריי אחרת - שאר הטרקים, שאינם בקבוצת ה-Day Walks, מרשימים ויפים לא פחות, גם זולים יותר בהוצאות. כך שבהחלט שווה להשקיע בהם את הזמן. מידע אודותיהם יובא בכתבות הממוקדות.

המילפורד סאונד. צילום: אביטל ישראל


כיצד והיכן נרשמים לטרקים? אז מדוע עלינו "להירשם" אם זהו מסלול בטבע, בשטח הפתוח? הכוונה בהרשמה היא הרשמה ותשלום על הלינה בטרקים שאורכים מעל יום אחד בחלקות האוהלים או בבקתות שבטרקים, כשהבקתה מן הסתם, היא האפשרות היקרה, אך הנוחה יותר. את ההרשמה מבצעים דרך אתר האינטרנט או בסניפי ה-DOC עצמם המפוזרים ברחבי שני האיים. בנוסף, תוכלו לקבל ייעוץ בנוגע לטיול שיתאים לכם, להתעדכן בתחזית מזג האוויר, לקבל עלוני מידע אודות המסלולים ולרכוש מפות מקצועיות. אם ברצונכם להירשם למסלול פופולארי עד מאוד דוגמת ה"מילפורד סאונד" (מיצר המילפורד), יהיה עליכם להירשם כחצי שנה מראש לצורך לינה לאורכו (בקתות וחלקות אוהלים כאחד). אך לעתים, אנשים מבטלים ותוכלו למצוא את עצמכם 'מטרקים' במילפורד מספר ימים לאחר מכן מבלי שתכננתם זאת חצי שנה מראש. בחלק מה"גרייט ווקס" תדרשו לשלם דמי כניסה לפארק (Park fees) - בדקו זאת בסניפי ה-DOC.
את עלוני המידע על הטרקים השונים, שבהחלט מומלץ להיעזר בהם, תוכלו לקנות בסניפי ה- DOC ברחבי ניו-זילנד, לרוב בעלות של 2-5 דולר ניו-זילנדי לעלון. אפשרות נוספת היא פשוט להוריד אותם בחינם למחשב או לסמארטפון באתר האינטרנט של ה- DOC ב- www.doc.govt.nz.

טיפים להיערכות נכונה לטרק:

 • ודאו מראש שאתם מסוגלים לעמוד במסלול שתבחרו לצאת אליו, בהיבט בריאותי, רמת הכושר הגופני ובעיקר נפשי.
 • הצטיידו במפה ובמידע הנדרש אודות תוואי השטח והמסלול שמצפה לכם.
 • מזג אוויר - לפני היציאה, בדקו מה צפוי בהיבט זה ואת מצב הטרק כתוצאה מכך. המידע העדכני ביותר נמצא בסניפי ה-DOC ברחבי המדינה כמו גם במהדורות החדשות בטלוויזיה. התרחשו לא מעט מקרים בהם ה-DOC פינו מטיילים באמצע הטרק בשל מזג אוויר קיצוני שאיים להתקרב.
 • לטרקים בני יותר מיום אחד ("םOvernight staying") קחו רק מה שבאמת צריך - זכרו שכל מה שנכנס לתיק הגב, נשאר שם מנקודת ההתחלה ועד הסיום.
 • אוכל ובישול - קחו אתכם אוכל שלא יישאר ממנו דבר/אשפה מינימאלית דוגמה: כריכים ותפוחים ולא כיכרות לחם ובננות. מומלץ להשתמש בשקיות ואקום ו/או קופסת פלסטיק שתמנע תקלות שעלולות להתרחש בתיק הגב.
 • אשפה - במרחבי הטרקים לא תמצאו פחי אשפה. כל שאריות המזון או דברים אחרים שמקומם באשפה - יחזרו אתכם.
 • מים - קחו אתכם כמות שתספיק לימי הטרק אליו תצאו, ודאו האם ישנן נקודות מילוי לאורכו.

שפה ושליטה באנגלית

הקיווים מדברים אנגלית מתובלת במבטא בריטי, ר' מתגלגלת שמקורה בסקוטלנד ומילים שהשתרשו מהשפה השנייה המדוברת במדינה - מאורית, שאינה נפוצה כאנגלית, אך נחמד יהיה להכיר ברכות שלום ונימוסים:

הַיירֶה מָאי – Haire Mai ברוכים הבאים
קִיה אוֹרָה – Kia Ora שלום/בהצלחה/לבריאות
טֶנָה קוֹאֵה – Tena Koe שלום (לאדם אחד)
קֶיי טֶה פֶהֶה קוֹאֵה – Kei Te Pehea Koe? מה שלומך? (לאדם אחד)
קֵיי טֵה פָּאי – Kei Te Pai שלומי טוב, תודה/זה בסדר

צילום: מאורי הירש

שמות ערים ומקומות רבים, בעיקר באי הצפוני, נקראים במאורית ולחלקם משמעות. למשל, התחילית קאי פירושה: אוכל/מזון.
'האנגלית הקיווית' (Kiwi English) עשירה בסלנג שכדאי להכיר, כך תשתלבו מהר בהווי המקומי:

No Worries הכל יהיה בסדר/אין מה לדאוג/אין בעד מה
Get off the grass לא מאמין לך / אין מצב
Is It What! אישור/הסכמה חד משמעית
Bro קיצור של בראד'ר, "אחי"
Jandals סנדלים/כפכפי אצבע/נעלי גומי
Sweet/sweet as,Choice cher נפלא, אדיר
Tramp טרק באזורים נידחים
Chillie bin צידנית

מילון מונחים מקומי - מעבר לשפה העשירה יומיומית, קיימים מושגים הקשורים בטרקים, טבע, סמלי סטאטוס ואטרקציות שתתקלו בהם מדי יום:
זורבינג - ספורט אתגרי ניו זילנדי שהגיע למדינות נוספות בעולם - הרחבה ב"ספורט אתגרי".
בלק ווטר ראפטינג - אחת האטרקציות המבוקשות במדינה, קיימת מזה כמה עשורים וסוחפת תיירים רבים מדי שנה. המוצלחת ביותר נמצאת ב-Waitomo caves (מערות וואיטומו) – הרחבה ב"ספורט אתגרי".
האנגי - ארוחת הערב המפורסמת של המאורים, ניתן ואף מומלץ לחוות במסגרת קבלת פנים מאורית.
פוּי - ממאורית: כדור מחובר לחוט. ואכן כך הדבר. הנשים המאוריות נוהגות לרקוד ולשיר בעודן מסובבות את החוט בדרכים שונות.
סילבר פרן - הנוצה הכסופה המסמלת את ניו זילנד על גבי בולים, מטבעות, שרשראות וכמובן- דגל ה-All Blacks. מקורה בעץ שתתקלו בו רבות בטבע ובטרקים - Cyathea dealbata או בפשטות – the Silver tree fern.
DOC - ראשי תיבות של Department Of Conservation. הרשות לשימור הטבע במדינה היא האחראית על הפארקים הלאומיים, מסלולי ההליכה, טרקים, הרשמה ותחזוקת הבקתות שבהם.
All Blacks - נבחרת הראגבי הלאומית של המדינה, דגלה השחור עם נוצת הכסף מונף ברחבי המדינה יותר מאשר דגל הלאום.
i-site - לשכת המידע לתיירים המפוזרת בכל רחבי ניו זילנד. קלות לאיתור בזכות סמל ה-i בעיגול הירוק.
NZ - הקיצור של ניו זילנד.
גרייט ווקס - תשעת מסלולי הטיול הנבחרים והפופולאריים של ניו זילנד.
קִיה (KEA) - תוכי גדול בצבעי ירוק-אדום-כתום. זוהי הציפור המאפיינת את אזור ארתור'ס פאס (Arthur's Pass) שבמרכז האי הדרומי. מאכל אהוב: הגומי בווישרים ובמראות של חלונות רכבים, משקה אהוב: מה שבחרתם מהתפריט. הרחבה תבוא בכתבת היעד.

גאוגרפיה וטופוגרפיה

ניו זילנד מתפרשת על שטח של 268,680 קמ"ר, המשמעות היא שישראל נכנסת בה 13 פעמים. בעבר, שלושת האיים המרכיבים את ניו זילנד נקראו הצפוני, המרכזי והדרומי; כשהמרכזי היה 'האי הדרומי' של היום, ו'סטיוארט איילנד' כונה הדרומי. מאוחר יותר הוחלף שמו של האי הדרומי לאי סטיוארט (Stewart Island) והאי האמצעי נקרא הדרומי – וכך נשאר עד היום.

 • האי הצפוני - שטחו 113,729 ק"מ ומאפיינת אותו פעילות געשית. במרכז האי נמצא האגם הגדול ביותר בניו זילנד – אגם טאופו, שדרומית אליו נמצא ההר הגבוה ביותר באי הצפוני - רואפהו, שהתפרץ בפעם האחרונה בשנות התשעים.
 • האי הדרומי - הגדול מבין האיים המרכיבים את המדינה ושטחו 151,215 קמ"ר, בו נמצאים רוב הטרקים ומסלולי ההליכה המפורסמים. ההר הגבוה ביותר בניו זילנד נמצא בו - הר קוּק (תמונתו מוכרת למעריצי שר הטבעות). האי שונה לחלוטין מהצפוני, בזכות המצרים המפותלים בקצותיו, והמשקעים הרבים שירדו בו וגרמו להיווצרותם של קרחונים ואגמים.
 • האי סטיוארט - השלישי והקטן בגודלו בניו זילנד, מתפרש על שטח של 1,746 ק"מ בלבד. כל שטח האי מוגדר כפארק לאומי, זהו המקום היחיד שבו עוד קיים סיכוי קטן כלשהו, לצפות בציפור הקיווי חופשייה בטבע. אל האי מגיעים באמצעות מעבורת שיוצאת מהנקודה הדרומית באי הדרומי - בלאף (Bluff).
סלעי הפאנקייק. צילום: מאורי הירש

תאור מסלול קצר ומסלול ארוך

שאלות שחשוב לשאול את עצמנו בתחילת התכנון:
1. כמה זמן מוקצה לי לטיול?
2. איזו חוויה ארצה לחוות?
3. איזה תקציב עומד לרשותי?
4. טרקים או אטרקציות?
5. חוויה עירונית או כפרית?

מסלול מקוצר (כ-40 יום) - אוקלנד-אהיפרה-קייפ רנגה-אגם טאפו-קורומנדל-קת'ידרל קווב + הוט ווטר ביץ' -רוטורואה-מאטה מאטה (לחובבי "שר הטבעות" ו"ההוביט") – וואיטומו-טאופו-טרק הטונגרירו קרוסינג-וולינגטון
מעבורת/טיסה לדרומי: הגעה לפיקטון – נלסון – טרק האייבל טזמן – פונאקייקי (סלעי הפנקייק) + סלעי הפיל + ארתור'ז פאס + מאונט קוק + טיול קרחון – וואנאקה – קווינסטאון – טרק הרוטברן/קפלר– טה אנאו – יציאה להפלגה/טרק המילפורד – דאנידן – קאיקורה – קרייסטצ'רץ'.

מסלול ארוך (כ-90 יום) אוקלנד-אהיפרה-קייפ רנגה-אגם טאפו-שמורת הקורומנדל (חולות צבעוניים) -קת'ידרל קווב + הוט ווטר ביץ'-רוטורואה-מאטה מאטה (לחובבי שר הטבעות, ההוביט) – וואיטומו-טאופו-טונגרירו קרוסינג- נסיעה דרך "ירושלים ורעננה" המקומיות - שייט בנהר הוואנגאנוי - וולינגטון
מעבורת/טיסה לדרומי: הגעה לפיקטון – נלסון – טרק האייבל טזמן – טרק הקווין שארלוט - פונאקייקי (סלעי הפנקייק) + סלעי הפיל - ארתור'ז פאס - מאונט קוק – טרק ה"מיולר" ו"הוקר ואלי" + טיול בקרחון ה"פראנץ ג'וזף" – וואנאקה – ארווטאון - קווינסטאון – טרק הרוטברן – טרק הקפלר/טרק ה"גילספי פאס" (לבעלי כושר ומסוגלות בלבד) – טה אנאו – יציאה להפלגה/טרק המילפורד – טיול בשמורת ה"קטלינז" – בלאף – מעבורת לסטיוארט איילנד + טיול + מעבורת בחזרה לאי הדרומי – דאנידן – חצי האי אוטאגו - קאיקורה – קרייסטצ'רץ'.

סוכנויות תרמילאים - למסודרים והמתכוננים שביניכם שמעוניינים להרכיב את כל הטיול מתחילתו, קיימת האפשרות להסתייע באחת מסוכנויות התרמילאים של ניו זילנד, שסניפיהן ממוקמים בכמה מערי המדינה. הסוכנים החביבים שבהם, יתאימו את האטרקציות והטיולים המאורגנים המתאימים עבורכם, על-פי תאריכים וזמן מוקצב שתגדירו מראש. דרך הסוכנויות ניתן לרכוש כרטיסי נסיעה באוטובוס משולבים באטרקציות שנכרות בדרך הנסיעה החל מיום טיול אחד ועד חודש. (קישורים רלוונטיים יינתנו בתום הכתבה). דוגמאות לסוכנויות: "קיווי אקספיריינס", "סטראיי טראבל".

5 דברים שאסור לפספס

1. בלק ווטר ראפטינג במערות וואיטומו (אי צפוני)
2. אכילת המבורגר ב"פרגבורגר" - קווינסטאון (אי דרומי)
3. טרק ה"רוטברן" (אי דרומי)
4. ביקור בכפר המאורי Tamaki, סמוך לרוטורואה - טקס קבלת פנים, סיור בכפר וארוחת ערב - "האנגי" (אי צפוני)
5. שייט צפייה בלוויתנים בעיירה קאיקורה (אי דרומי)

ובסרטון הזה של חן קליש, ישראלי שטייל בניו-זילנד, תקבלו רק טעימה קטנה מכל האטרקציות המדהימות שמחכות לכם במדינה המרהיבה הזאת -

תחבורה

דרכי הגעה לניו זילנד - לא קיימת טיסה ישירה מישראל לניו זילנד. את הטיסה תאלצו לחלק לשני חלקים. מאחר ומדובר בממוצע של 20 שעות טיסה (לא משנה היכן תבחרו לעצור), מומלץ לבחור בשתי טיסות עם מרווח ביניהן, שיאפשר להספיק לטיסה הבאה ולנוח, או לחילופין - להזמין טיסת המשך לניו זילנד, עבור מס' ימים אחר-כך. כך תרוויחו עוד נוסף לבקר בו לפני שתתחילו במסע.

תחבורת פנים - אוטובוס מטיילים - הדרך הראשונה, המשתלמת והמוכרת בקרב המטיילים מכל העולם היא רכישת כרטיס אוטובוס המאפשר נסיעה מנקודת התחלה וסיום המוגדרות מראש, כשבדרך ניתן לרדת ולעלות בכל יעד שתרצו – "Hop on Hop off". החברות המוכרות בניו זילנד הן:
"מג'יק באס" – www.magicbus.co.nz
"נייקד באס" – nakedbus.com/nz/bus
"בקפקרס באס" - www.backpackerbus.co.nz

מחירי הכרטיסים נעים בין 240$ ל-1395$ בהתאם לסוג הטיול, המרחק שתיסעו, היעדים ואורכו. (במעמד הרכישה, ניתן לרכוש כרטיס המשלב את הנסיעה עם אטרקציות תיירותיות מבוקשות ביעדים השונים בהם תרצו לרדת - משתלם).
טיסות פנים – זוהי הדרך המהירה, אך היקרה להתנייד בניו זילנד, מתאימה למי שמגיע לחופשה קצרה במיוחד ומעוניין להספיק יותר בזמן קצר. שירות טיסות הפנים מופעל על-ידי מספר חברות תעופה (רשימה מפורטת בתחתית כתבה זו). עם זאת, המלצתי החמה היא לבדוק תמיד את מחיר נסיעת האוטובוס הבודדת המבוקשת, לעומת מחיר הטיסה בין אותם היעדים. לעתים, חברות התעופה מוזילות משמעותית את המחירים למחירים נמוכים מכרטיסי האוטובוס, כך תחסכו כסף וזמן מיותר.

השכרה/קניית רכב - השכרת רכב מומלצת למי שמתכוון לתור את ניו-זילנד מנקודה לנקודה, מעוניין בעצמאות, ניידוּת חופשית ובעיקר רוצה להגיע למקומות בכוחות עצמו ולהישאר בהם כמה שרק ירצה, ללא מגבלות. קניית רכב מומלצת ל-2 אנשים ומעלה שמתכננים לטייל במדינה למשך ארוך (חודשיים ומעלה), באם פחות מכך - כדאי לבדוק מחירי השכרת רכב לעומת הקנייה. אל תשכחו שבעת קנייה, יהיה עליכם גם למכור את הרכב בסיום הטיול – דבר שיגזול זמן רב, ולעתים אף הפסד כספי במעמד המכירה.אם בחרתם בהשכרה, גשו לרחוב הראשי בעיר הגדולה שבה נחתּם ובצעו סקר שוק קצר בין החברות השונות ובחרו במתאימה לכם ביותר. אם אתם חפצים בקניית רכב, בדקו בלוחות המודעות שבהוסטלים (במת פרסום מצוינת לתרמילאים רבים שרוצים למכור את הרכב מידיהם הלאה), בעיתונים, בלוחות מודעות אינטרנטיים דוגמת Backpack-car שמיועד במיוחד לתרמילאים: www.backpack-car.com. דרך מוכרת נוספת היא להגיע ל-Backpackers Car Market - נקודת מפגש מצוינת בין תרמילאים שמעוניינים למכור את רכבם לבין אלה שמעוניינים לקנות. אלה הם האזורים הבטוחים יותר לביצוע העסקה. במקומות שכאלה תקבלו את כל ההסברים הטכניים על טפסים והעברת הבעלות. להן שניים מהם בניו זילנד:

אם אתם עדיין מתלבטים בין קנייה להכשרה, כאן תמצאו את כל המידע על רכב בטיול - יתרונות, חסרונות,קנייה, השכרה, המלצות ותשובות.

נהיגה בני זילנד - בניו זילנד, ככל מדינות בריטניה, נוהגים בצד ההפוך - שמאל. אם תהיה זו הפעם הראשונה שלכם בחוויה הזו, סעו בזהירות יתרה מהרגיל. לפני שתניעו את הרכב, ודאו שאתם יודעים להפעיל את הרכב, מכירים את חוקי התנועה המקומיים ויותר מהכל – מרוכזים מספיק וזוכרים לנהוג בצד שמאל. כמו כן, זכרו להצטייד ברישיונכם הרגיל וגם ברישיון בינלאומי (ניתן להוציא בסניפי "מ.מ.ס.י")– על אף שברוב סוכנויות הרכב לא תדרשו להציגו.
סירת מונית - כלי מקורי ויצירתי להתניידות אל ובטרקים לאורך חוף כלשהו, אשר תרצו להתחיל בנקודה מסוימת. עם הסירה תוכלו לקבוע את מועד, שעת האיסוף ומיקומו המדויק.

דלק - אם תבחרו לטייל במדינה באמצעות רכב שתשכירו/תקנו, עליכם לקחת בחשבון את הוצאות הדלק, שאינו זול. תחנות דלק ממגוון רשתות מפוזרות ברחבי המדינה. כשתכנסו לעיר/עיירה אל תמהרו לתדלק בתחנה הראשונה שנכרית בדרככם, ערכו סקר שוק קצר לפני כן. מסר חשוב נוסף הוא - לתדלק בכל עת, בכל פעם שתחלפו על פני אזור עם ציביליזציה וכמובן - תחנות דלק, במיוחד כשצפוי משך נסיעה ארוך.

ספורט אתגרי

אם כל התארים שהענקתי כאן למדינת האיים הרחוקה לא מספיקים לכם, הנה אחד נוסף: ניו זילנד היא ממלכת הספורט האתגרי:

 • באנג'י - סמוך לקווינסטאון ממוקם מרכז הבאנג'י הגדול בניו זילנד, מתאים ונחמד לצפייה גם למי שלא מתכוון להשליך עצמו קשור מהגשר אל הנהר.
 • צניחה חופשית - המקומות המוכרים יותר לביצוע אקסטרימי זה נמצאים באגם טאוּפו (אי צפוני, מוכר גם בזכות המחירים הזולים יחסית לשאר) ובעיר וואנאקה (אי דרומי).
 • זורבינג - אם תמיד חלמתם להתגלגל במהירות 50 קמ"ש במורד גבעה, בעודכם קשורים בתוך כדור גומי ענק – כאן תוכלו להגשים זאת.
 • שייט בג'ט בואט - את השייט בסירות הסילון המהירות ניתן לבצע בנהר הוואנגאנוי (אי צפוני) ובנהר השוטובר (אי דרומי). חוויה משעשעת וקרירה לתרים אחר ריגושים ימיים.
 • בלק ווטר ראפטינג - האטרקציה המפורסמת במסגרתה תוכלו לפגוש בתולעים הזוהרות שהתמקמו להן בתקרת מספר מערות במדינה. המפורסמות שבהן הן מערות וואיטומו הממוקמות בדרום-מערב האי הדרומי. במקום, ילבישו אתכם בחליפת צלילה מבודדת קור (ולא ריחנית במיוחד...) מכף רגל ועד ראש, תבחרו אבוב שמתאים ונוח לכם, וכך תצעדו אל הכניסה למערות בהם זורמים מים קרים. לאחר מכן, תתחילו לשוט בטור על האבובים בעודכם צופים אל התקרה הנוצצת תולעים ומקבלים הסברים על איך הגיעו לשם, מה הן עושות שם ולמה. לא מומלץ לקלסטרופוביים ובעלי פחד גבהים.
אוקלנד - העיר הגדולה במדינה. צילום: מאורי הירש

מטבע מקומי, עלויות והתנהלות עם כסף

המטבע המקומי הינו דולר ניו-זילנדי, מטבע ששערו היציג עומד על 3.14 ₪.
לפני ההמראה, כדאי לבדוק אילו הטבות תוכלו לנצל ביעד. למשל:

 • הרשמה למועדון החברים של רשת אכסניות ה-YHA (בישראל - אנ"א) שתקנה לכם חברות לשנה במסגרתה תקבלו הנחה משמעותית בלינה ברשת מסביב לעולם, והנחות באטרקציות, מסעדות ובתי קפה (שאלו תמיד האם ישנן הנחות לחברי YHA). שימו לב - הרשמה בארץ למועדון, זולה משמעותית מהרשמה בחו"ל.
 • כרטיסיה ברשת בתי הקפה שתתחבב עליכם לאורך הטיול, שתָקְנה לכם קפה בחינם.
 • בטרם הטיסה, כדאי להצטייד בתעודת סטודנט שתָקְנה לכם הנחות והטבות בחלק מהמקומות.

דרכון - שמרו את הדרכון פיזית עליכם, בכל מצב. לפני הטיסה הכניסו צילום שלו אל תיק הגב שלכם ושלחו עותק במייל. במקרה של גניבה חס וחלילה, פנו אל שגרירות ישראל הממוקמת בוולינגטון (כתובת מדויקת בהמשך כתבה זו).
בטחון - כבכל טיול בעולם, שמרו את הכסף קרוב אליכם - פיזית ובהישג יד לכל צרה שלא תבוא. דבר חשוב נוסף הוא לפזר את הסכום בכל רחבי המוצ'ילה, או בין תיק הגב למזוודה, ולעולם לא להשאיר את כולו במקום אחד.
מזומן - בניו זילנד, ככל מדינה מתקדמת, ניתן למצוא כספומטים ועמדותATM בבנקים, תחנות דלק וברחובות הראשיים בערים.
אשראי - הגיעו למסע עם שני כרטיסי אשראי לפחות, דעו כי ברוב היבשת לא מכבדים את כרטיסי American Express. מבחינת תשלום, אפשר לשלם כמעט כל דבר עם אשראי בניו-זילנד.
שירותי העברות כספים - "טרוולצ'קס" ניתן לשימוש, אך לא מומלץ ביעד זה. ניתן להשתמש בשירות ווסטרן-יוניון (Western Union) בשעת הצורך.
חשבון בנק - מי מביניכם שמתכנן טיול ארוך בניו זילנד ובאוסטרליה, למשך של לפחות חצי שנה, יוכל לפתוח חשבון בנק ברשת הבנקים ANZ שמשותפת לשתי המדינות. שימו לב כי הפרוצדורה היא פתיחת חשבון בנק ביעד הראשון, וכשתעזבו אותו - יהיה עליכם לסגור את החשבון, ובמדינה השכנה - לפתוח חשבון חדש.
אפשרות פופולארית נוספת היא לפתוח חשבון בנק באחד מהבנקים הניו-זילנדיים ולהעביר אליו כסף מהארץ. כשתפתחו חשבון תקבלו איתו גם אשראי מקומי וכך תוכלו לחסוך לעצמכם את כל ההתעסקות עם מזומן. ברוב הבנקים פתיחת החשבון היא ללא עלות, רק שימו לב שתדרשו להגיע עם מסמך אישור מגורים. ההוסטלים במדינה (בעיקר אלה באוקלנד) מכירים את העניין וישמחו לספק להם אישור שאתם גרים אלצם.

לינה

 • הוסטלים ואכסניות נוער - ממליצה על YHA בהן מספר אפשרויות לינה, החל מחדר זוגי ועד משותף ("DORM") של שמונה אנשים. בהוסטלים של רשת זו מטבח מאובזר, לאונג' טלוויזיה, מדפי החלפת ספרים, חדרי כביסה (בתשלום) וגישה לאינטרנט (בתשלום) ועוד. גם אם אכסניות ה-YHA יקרות מהאפשרויות האחרות, תמיד תדעו מה תקבלו.
 • BBH - World Travel Accommodation NZ - רשת של הוסטלים ומקומות אירוח לתרמילאים בכל רחבי ניו זילנד. היחס ברשת זו אישי מאוד והאווירה ביתית. הצוות ידע להמליץ על בילויים ואטרקציות באזורו ולסייע בכל עת. בעת ההרשמה למועדון ה-BBH תקבלו כרטיס חבר שיקנה הנחות במחירי הלינה שיכול לשמש אתכם גם ככרטיס חיוג, חוברת עם רשימת ההוסטלים, מספרי הטלפון והדירוג שלהם. בנוסף תוכלו להיכנס לאתר האינטרנט ולצפות בדירוג מקומות הלינה המתעדכן כל הזמן בהוסטלים הללו אפשרויות לינה בחדרי יחיד ו-DORM. מטבח מאובזר, חדר כביסה (בתשלום), גישה לאינטרנט (בתשלום). ניתן ללון באכסניות הרשת גם אם אינכם חברי BBH, קחו בחשבון שהמחיר יהיה יקר ממחיר חבר www.bbh.co.nz.
 • הולידיי פארק'ס - מתאים למטיילי קמפר-וואן / רכב ולחובבי הקמפינג. אפשרות לרכישת חלקת לינה באוהל (ללא חשמל), קמפר-וואן (עם חשמל), חדר תרמילאים/זוגי או משפחתי. בפארקים מטבח (לעתים מאובזר, תלוי באיכות הפארק), מקלחות ושירותים.
 • "חיבורים" - קבוצת משפחות נוצריות-אוונגליסטיות אשר מארחות יהודים מכל העולם בהעדפה לישראליים. המשפחות מפוזרות בכל רחבי ניו זילנד (אי צפוני ודרומי גם יחד). חלקן דורשות תשלום ככל בית הארחה ללון בו (קטגוריה C), חלקם יסתפקו תשלום צנוע לכיסוי הוצאות מים וחשמל (b) , וחלקן לא יסכימו לקבל מכם אף לא סנט אחד (a). אין הליך הרשמה ו/או תשלום על מנת להצטרף לשירות זה: www.chiburim.com.
 • HIT – זהה ל"חיבורים", חלק מהמארחים כאן הם יהודים או ישראליים לשעבר. כאן, על מנת להצטרף, תדרשו לשלם דמי חבר של 30 דולר. התמורה לתשלום היא כרטיס חבר עם תמונתכם ורשימת המשפחות המארחות ברחבי המדינה www.hit-nz.com.

שימו לב - לינה ברכבכם בצד הדרך, במקום שאינו אתר קמפינג מוכרז ומסודר - הינה מחוץ לחוק!

קניות

קניונים ומרכזי קניות ניתן למצוא רק בערים הגדולות ופרבריהן. בנוסף, מרבית החנויות בכל ערי המדינה יימצאו ברחובות הראשיים או בטיילת - באלה הנושקות לים/אגם.
אופנה - מותגים מתוצרת מקומית כולל מותגים עולמיים מוכרים נמצאים גם בניו זילנד, כולל רשתות מאוסטרליה השכנה.
שווקי יום ראשון - בדרכים אשר מחוץ לערים הגדולות, תתקלו פעמים רבות בשווקי יום ראשון בהם יימכרו פריטי אופנה, מוסיקה ואוכל במחירים זולים.

מראות מיוחדים במינם. צילום: מאורי 4

קליטה סלולארית

באזורים מסוימים בניו זילנד - במיוחד באלה המרוחקים וללא ציביליזציה, ובסביבת טרקים - לא תהיה קליטה סלולארית למכשיריכם. הקפידו להודיעו למשפחה/חברים/איש קשר אחר, היכן אתם נמצאים בטרם תגיעו לאזורים שכאלו.

גישה לאינטרנט

ניו זילנד אינה מתקדמת מישראל בכל הנוגע לגלישה באינטרנט. הגלישה נמדדת ברוב המקומות על-פי רוחב הפס, מה שהופך את הגלישה לאיטית, מגבילה בזמן ובכסף שתרצו להשקיע בה. שעת גלישה נעה בין 2$ במקרה הטוב ל-10$ ברע. עם זאת, בכל סניפי מקדונלד'ס ובחלק מבתי הקפה - ניתן לגלוש באינטרנט וב-WIFI בחינם. חפשו את מדבקת ה-WIFI על כניסות בתי העסק.

ויזה ומעברי גבול

כדי להיכנס לניו-זילנד אין צורך בקבלת ויזה מראש. עם הגעתכם לביקורת הגבולות בשדה התעופה, תקבלו אשרת תייר לשהייה בניו זילנד למשך 3 חודשים. בטרם הנחיתה, יוגש לכם במטוס טופס הצהרה בנוגע לחפצים, מוצרי מזון וציוד קמפינג שנמצאים בכבודתכם. תִשָאֲלוּ כמה זמן אתם מחזיקים בכל אחד מהם, היכן טיילתם, האם בקרתם בחווה ב-X החודשים האחרונים וכדומה. לאחר שתמלאו את השאלון ותקבלו את אשרת הכניסה למדינה, תיגשו לתשאול עם הטופס שמלאתם. תתבקשו להציג את החפצים עליהם הצהרתם.

שימו לב: אם תגיעו עם ציוד קמפינג משומש, יכול להיות שיקחו לכם אותו לחיטוי. תהליך שיכול להאריך מעט את השהות בשדה התעופה, קח שלא מומלץ לבנות על לצאת ממנו מהר.

חגים ופסטיבלים שנתיים מרכזיים

ראש השנה הלועזית - 1 בינואר - ככל מדינות העולם.
מרוץ הסירות השנתית של אוקלנד - סוף חודש ינואר.
יום ואיטאנגי - 6 בפברואר
פסטיבל הפרינג' - 1 בפברואר למשך 3 שבועות
תערוכת הפרחים הבינלאומית בקרייסטצ'רץ' - מרץ
גוד פראידיי (יום שישי שלפני חג הפסחא) - אפריל
איסטר מאנדיי (יום שני של חג הפסחא) - אפריל.
אנזאק דיי (יום זיכרון לאומי באוסטרליה וניו זילנד) - 25 באפריל.
יום הולדתה של המלכה - יוני.
פטסיבל החורף השנתי בקווינסטאון - יוני.
פסטיבל הסרטים הבינלאומי של ניו זילנד - מתקיים באוקלנד, יולי.
לייבור דיי - יום חופש ציבורי, אוקטובר.
חג המולד - 25 בדצמבר.
יום הקופסאות (Boxing day) בתאריך 26 בדצמבר - חג רשמי בקרב מדינות חבר העמים הבריטי ונחגג כיום לאחר חג המולד.
לרשימה מלאה של האירועים והפסטיבלים בניו זילנד »

קוד התנהגות ומנהגים

בלשכות המידע לתיירים (i-Site), מצד ה-DOC (ריינג'רים בפארקים ודיילי שירות כאחד) או בכל מקום אליו תגיעו על מנת לקבל שירות, תתקבלו בסבר פנים יפות. הן מהמקומיים ששורשיהם בבריטניה ומדינות נוספות ("האדם הלבן" בלשון המאורים), והן מצד המאורים. הניו זילנדיים מקפידים על השמירה על איכות הסביבה, והיותו של הצבע הירוק חלק בלתי נפרד מנופי המדינה - רק מחזק תדמית זו. לצד כל פח אשפה, ישנם פחי מחזור המחולקים לסוגים: זכוכית, פלסטיק, קרטון, קופסאות פח ועוד.

עונות לטיול ומזג אוויר

הקיץ בניו זילנד מתחיל סביב חודש דצמבר ונמשך עד פברואר. החורף, בו לא אמליץ לכם להיתקל, במיוחד לא במדינה הזו, יגיע עמוס משקעים בחודש יוני ויעזוב באוגוסט (הפוך לחלוטין מעונות ישראל).

נופי ניו זילנד המדהימים. צילום: אביטל ישראל

בטיחות ובריאות

ניו זילנד היא מדינה מערבית באופייה וגם בטוחה לתיירים, עם זאת כבכל יעד – יש להיות ערניים הן בהיבט האישי-בטחוני והן בהיבט תופעות ואסונות הטבע שפקדו את היבשת בשנים האחרונות כגון גשמים ושלגים חזקים שגורמים להצפות, או רעידות האדמה שפקדו את אזור קרייסטצ'רץ' (האי הדרומי), שלעתים עוד פוקדות את האזור ב'רעשי משנה' (After-Shocks). במקרים אלה חובה לעקוב אחרי אמצעי התקשורת שיעבירו הנחיות.

 • גניבות - ניו זילנד היא יבשת שמקרי הגניבות בה אינם תואמים את 'אופי המקום', היו בטוחים שהמצב טוב הרבה יותר מאשר בדרום אמריקה. מאחר ותמיד יש יוצא דופן, הקפידו לשמור על חפציכם האישיים החשובים קרוב אליכם. כשהמוצ'ילה נשארת בחדרכם בהוסטל, מומלץ להכניס אותה לארון או להניח מתחת למיטה נעולה במנעול. כשתבצעו צ'ק אאוט תוכלו להשתמש בשירות שמירת החפצים של ההוסטל, עד שתמשיכו בדרככם. לשיקולכם.
 • הטיפול הרפואי - בניו זילנד תמצאו בתי חולים בכל עיר גדולה, מרפאות ושירותים רפואיים בסיסיים, קטנים יותר – קיימים בכל עיר קטנה/עיירה. לא לשכוח – לעולם אל תצאו למסע מחוץ לישראל, ללא ביטוח רפואי. בנוסף, הצטיידו בתיק משככי הכאבים והתרופות שיתאימו לכם.
 • יתושים וסנדפלייז - בניו זילנד תפגשו בחברים חדשים, מעופפים ולא סימפטיים – הסנדפלייז (Sandflys). אלו הם זבובי חול העוקצים תחילה בקטן, עם הזמן העקיצה מתנפחת ומגרדת הרבה יותר מעקיצה רגילה. ממש כמו בהחלפת משמרות, עם שקיעת השמש - הסנדפלייז הולכים ובמקומם יגיעו היתושים. כמו חבריהם במשמרת האור, גם הם חסרי רחמים ויוצאים לתור אחר ארוחתם. הדרך הטובה ביותר להתמודד עמם היא לרסס/להימרח בתכשיר מתאים כל עוד תסתובבו בקרב מקורות מים ו/או יערות/צמחייה סבוכה, או בכל טרק באשר הוא. דאגו להוריד שרוולים והימנעו מללבוש בגדים כהים מאחר ומשמרת הבוקר (סנדפלייז) נמשכת לצבעים בגוונים אלה. עם הגעתכם לניו זילנד, רכשו את התכשיר המתאים לכם ובמעמד הרכישה, בדקו את אחוזי ה"דיט" שהתכשיר מכיל. ה"דיט" (DEET - קיצור של דיאתילטולואמיד) הוא רעל, החומר הפותר באופן היעיל ביותר את התקרבותם של היתושים אל קורבנותיהם, ומשתק את היתושים מיכולת לפעול. מאחר ולא מדובר בחומר הכי בריא לגוף האדם, יש לקרוא את ההוראות לצרכן לפני השימוש בו.
 • חיסונים - אין מיוחדים שנדרשים לקבל בטרם יציאתכם לניו זילנד, אך מומלץ לוודא כי חיסון הטטנוס שקבלתם עודו בתוקף.

כל מה שצריך לדעת על בריאות בטיול »

האוכל המקומי

בניו-זילנד, ככל חברה של הממלכה המאוחדת, תמצאו פיש אנד צ'יפס לרוב, הפבלובה תככב ברשימת המנות האחרונות כשהיא מקושטת בפרי הקיווי, ארוחת ההאנגי המאורית טעימה להפליא. לצד אלה, ברחבי היבשת תמצאו בקלות אוכל ומזון מהיר: אסיאתי, אמריקאי ועוד. ניו זילנד התברכה במגוון של פירות, חלקם ייחודיים למדינה כמו אחיו של הקיווי הקלאסי - ה"קיווי המוזהב / צהוב" (Golden Kiwi), ואגס ה"נאשי" שנראה בדיוק כמו תפוח.

תרבות ומוסיקה

התרבות הניו זילנדית היא מערבית בשילוב מאורי.

מאורים - את המנהגים המסורתיים והתרבות המאורית שבניו זילנד, תוכלו לפגוש בעיקר באי הצפוני, בו מתגוררת רוב אוכלוסייתם כיום. המאורים גאים במורשתם ותרבותם עד מאוד, ושמחים לחלוק ולספר אודותיהן בגאווה בפני תיירים מכל העולם במוזיאונים ובטקסי קבלת הפנים, לצד ארוחת ההאנגי.

מוסיקה - המוסיקה (בעיקר פופ) שתשמעו בהוסטלים, באוטובוס ובמסיבות היא המוסיקה שתגיע כשבוע עד חודש לאחר מכן לישראל.

סרטים - ניו זילנד היא ביתה הרשמי של טרילוגיית הסרטים של "שר הטבעות" והסרט "ההוביט", למעריצים שבכם צפויה בהחלט חוויה מהסרטים, כנ"ל לגבי סצנות שצולמו בסרטי "נרניה". גם הסרט "לרכב על לווייתן" מקורו בניו זילנד, שחקני הקולנוע ראסל קרואו וקארל אורבן שניהם ילידי וולינגטון.

ספר שמומלץ לקרוא - "חוויה ניו-זילנדית" מאת שפרה הורן מסדרת עולמות בהוצאת עם עובד.

תיאטרון - בערים הגדולות תוכלו למצוא תיאטראות פעילים, אך במדינת טיולים וטבע יפהפייה שכזו, לא הייתי ממליצה להקדיש את הזמן דווקא לתחום הזה.

מוזיאונים - ברחבי מדינת האיים מוזיאונים רבים, לחלקם הכניסה תהיה חינמית - דוגמת מוזיאון Te Papa Tongarewa ("מיכל של אוצרות", לכל מילה בנפרד מספר פירושים) הממוקם בוולינגטון הבירה ועליו אמליץ בחום. המוזיאון יעביר אתכם חוויה מגוונת ומרתקת אודות כל ההיבטים והנושאים שמאפיינים את ניו זילנד. במוזיאון מספר קומות וכל אחת מהן מתמקדת בנושא אחר: בפינות ההיסטוריה והתרבות תחשפו לעבר העשיר של המדינה בכל ההיבטים, אזור שסוקר את השבטים המאורים ומציג את צורות מחייתם ומנהגיהם, תופעות ואסונות טבע שפקדו את המדינה, מוצגי בעלי-חיים אנדמיים וכאלה שהובאו מבחוץ, דוגמת תמנון ענק - לא להחמיץ!

שר הטבעות

ניו זילנד היא יעד מושלם עבור מעריצי טרילוגיית שר הטבעות, אשר מרביתו צולם ברחבי המדינה. בערים וולינגטון (צפוני) וקווינסטאון (דרומי) תוכלו להירשם לסיורים מיוחדים אשר ייקחו אתכם לנקודות בהן צולמו סצנות בסרט. דרום-מזרחית לוולינגטון הבירה, ממוקמת חברת Weta Cave, שלקחה חלק נרחב בסרטים כמו "שר הטבעות" ו"אוואטאר" – ניתן לבקר בחברה בחינם, לצפות בסרט ולרכוש פריטי אספנים. המעריצים הרציניים שביניכם, ידעו לזהות אתרים מתוך הסרט בכל טרק או נסיעה. בעיירה "מאטה-מאטה" (Matamata, צפוני) נמצא סט הצילומים של הסרט "ההוביט".

חשמל ומתאמים לשקע

השקע הניו זילנדי שונה מהישראלי (אירופאי), הוא בעל שלושה חורים מלבניים וצרים, כשהשניים העליונים שבהם אלכסוניים. על כן נדרשת רכישת מתאם - כשתרכשו אותו, חפשו על האריזות את רשימת המדינות המתאימות לשקע.

צילום: אביטל ישראל

הפרשי שעות מהארץ

ניו זילנד מקדימה את ישראל בכ-11 שעות ובכולה, אזור הזמן הוא אחיד. המלצה: עם הגעתכם לניו זילנד, נסו לישון על מנת לנוח מהטיסה הטרנס-אטלנטית מהארוכות שקיימות, כדי להתאפס על השעון המקומי ולהצליח לתפקד.

שגרירות, קהילה יהודית וקונסוליית ישראל

שגרירות ישראל בניו זילנד ממוקמת בוולינגטון - בירתה.

 • כתובת: Bayleys building, level 13, 36 Brandon Street, Wellington, 6146
 • אתר השגרירות: embassies.gov.il/wellington
 • כתובת דוא"ל: info@wellington.mfa.gov.il
 • מספר טלפון: +64-4-4399500

לאורך הטיול, הקפידו להתעדכן אחת לכמה זמן בנוגע לאזהרות המסע המתפרסמות עבור מטיילים ישראליים ברחבי העולם.
לפרטים נוספים – אתר משרד החוץ: www.mfa.gov.il/mfaheb.

יהודי ניו זילנד מתגוררים בעיקר בערים הגדולות – אוקלנד, וולינגטון וקרייסטצ'רץ'.
למידע נוסף על הקהילה היהודית בניו-זילנד ראו >>

קישורים שימושיים

מתלבטים מה לקחת לטיול הגדול? רשימת הציוד המומלצת של מומחי "עפתי"! »
ההכנות לטיול מבלבלות אתכם? בואו ללמוד מהתרמילאים הוותיקים במדור "עצות המומחים" »
מפת ניו זילנד לשימושכם »
מתעניינים בהתנדבות? חזרתם מאחת ובא לכם לספר עליה לאחרים? מוזמנים לשתף, לשאול ולהתייעץ בפורום התנדבות של אתר “למטייל” »


לתחילת הכתבה

הדפס| שמור למועדפים| שלח |סרוק לנייד

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר

הוסף תגובה

התחבר כדי להוסיף תגובה:

סגור

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר